banner101

BOZAY, 2018 YILI KONUT SATIŞLARINI DEĞERLENDİRDİ

TÜİK tarafından açıklanan 2018 yılı konut satış rakamlarını Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay değerlendirdi.

BOZAY, 2018 YILI KONUT SATIŞLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye genelinde 2018 yılında gerçekleşen konut satış rakamlarına baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 2,4 oranında azalış göstererek 1 milyon 375 bin 398 konutun satışının gerçekleştiğini görüyoruz. Yıl içerisinde döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle konut alıcıları uzun zaman beklemeye geçti. Ayrıca konut kredi faiz oranlarının yükselişi konut talebinin ertelenmesine neden oldu. Hükümet tarafından sağlanan tapu harcı ve KDV indirimi, inşaat firmalarının karlarından fedakarlık ederek maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak yerine çeşitli kampanyalar geliştirerek sunmuş oldukları indirim ile sektörde yıl boyunca hareketlilik sağlanmaya çalışıldı. 

SATILAN KONUT SAYISI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 4,8 ARTTI

Son olarak bankaların konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olarak ifade ettiğimiz yüzde 1’in altına çekmesiyle birlikte kredili konut satışında bir hareketlilik yaşandı. Aralık ayındaki ilk defa satılan konut sayısına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 69 bin 861 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satış payının yüzde 51 olduğunu görüyoruz. 

İLK YARIDA YABANCI TALEBİ ETKİLİ OLACAK

Yine yabancılara yapılan konut satışlarına baktığımızda da 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında bir artış yakalandı. 2019 yılında ise ilk yarıda özellikle yerel seçimlerden dolayı yerli konut talebinde bir miktar duraklamalar görülse bile, yabancılardan gelen talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Tahminimiz; gelecek dönemde de yabancı talebi sektör büyümesinde etkili olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87