Hazine Bakanı Elvan'dan rezerv açıklaması: "Yolsuzluk söz konusu değil"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'dan rezerv açıklaması.

EKONOMİ 19.04.2021, 14:30
Hazine Bakanı Elvan'dan rezerv açıklaması: "Yolsuzluk söz konusu değil"

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile imzaladığı protokol doğrultusunda Hazine hesapları üzerinden bir kamu bankası aracılığıyla döviz satımı gerçekleştirdiğini belirterek, "Şimdi siz bu yöntemi tartışabilirsiniz, bu yöntemle ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Ama hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız, hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir" dedi.

Bakan Elvan, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Elvan, Merkez Bankası’nın rezervleri üzerinden başlatılan tartışmalarla ilgili, "Merkez Bankası’nın temel görevi fiyat istikrarını sağlamaktır. Merkez Bankamız 2006 yılından bu yana enflasyon hedeflemesi rejimini kullanıyor ve bu rejimde bildiğiniz gibi kısa vadeli faiz oranı temel politika aracı olarak belirlenmiş durumda. Diğer taraftan dalgalı döviz kur rejiminin uyguluyoruz" dedi.

'2017'DEKİ PROTOKOL YASALDIR'

Merkez Bankası’nın finansal istikrarı sağlamak ve parasal aktarım mekanizmasının daha sağlıklı işleyebilmesi için zorunlu karşılıklar ve döviz alım-satım işlemleri gerçekleştirdiğini belirten Elvan, "Bu yöntemlere ilave olarak, 2017 yılından itibaren o zamanki Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası arasında bir protokol imzalanıyor. Bu protokol çerçevesinde Merkez Bankası, Hazine hesapları üzerinden döviz alım ve satım işlemleri gerçekleştirebiliyor" ifadelerini kullandı.

Bu konuyla ilgili 'Protokol yasal mıdır?' sorusunun da gündeme gelebileceğini kaydeden Elvan, "Bu yapılan protokol ve bu protokol çerçevesinde yapılan işlemler de tamamıyla yasaldır. Herhangi bir şekilde yasalara aykırı bir durum söz konusu değildir. Aslında Merkez Bankası başkanımız açıkladı. Hazine hesapları üzerinden döviz satımı gerçekleştirildi. Muhabir bir kamu bankası aracılığı ile bu alım satım işlemi elektronik işlem platformundan gerçekleştirildi" diye konuştu.

'ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE GÖREBİLMENİZ MÜMKÜN'

Merkez Bankası’nın bilançosunda ne olduğunu, hareketlerin rahat bir şekilde görüldüğünü belirten Elvan, "Yani ne kadarlık bir döviz satım işlemi gerçekleştirilmiş, ne kadarlık bir döviz alım işlemi gerçekleştirmiş, ne kadarlık bir alım gerçekleştirmiş bunların hepsini görebilme imkanınız var. Tamamı ile açık ve şeffaf bir şekilde bunları görebilmeniz mümkün" ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankalarının muhabir banka aracılığı ile döviz alım satım işlemi gerçekleştirmesinin dünyada başka örneklerinin olduğunu da kaydeden Elvan, "Dünyada özellikle Uzak Doğu başta olmak üzere değişik ülke örneklerini arkadaşlarımız benimle paylaştılar. Bizde de açıkçası kasım ayından bu yana böyle bir döviz alım satım işlemini gerçekleştirmesi söz konusu olmadı" şeklinde konuştu.

'YOLSUZLUK İDDİALARI DOĞRU DEĞİL'

Alım-satım işlemlerine ilişkin tüm bilgilerin Merkez Bankası’nın kayıtlarında yer aldığını söyleyen Elvan, "Şimdi siz bu yöntemi tartışabilirsiniz, bu yöntemle ilgili görüşlerinizi, düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz. Ama hiç kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız, hiç kimsenin burada bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir. Sadece yolsuzlukla da bitmiyor, işte Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatlar verildiği gibi birtakım iftiralar, ithamlar kamuoyunda yaygın bir şekilde yer alıyor. Dolayısıyla burada işte bir yolsuzluk yapıldığı, bir usulsüzlük yapıldığı şeklindeki yaklaşımlar doğru değil" dedi.

‘TCMB'NİN VERİLERİ AÇIKLAMASINDA FAYDA GÖRÜYORUM'

Tartışmalara konu olan döviz işleminin Merkez Bankası tarafından açıklanıp açıklanmayacağının sorulması üzerine Bakan Elvan, "Geçmişteki Merkez Bankamızın uygulamalarına baktığımızda, döviz alım ihalelerinin yine doğrudan döviz alım satım müdahalelerinin Merkez Bankası tarafından kamuoyuna açıklandığını görüyoruz. Veriyi açıklama kararı tamamıyla Merkez Bankası’nın uhdesindedir. Ama burada özellikle bir bilgi kirliliği söz konusu, bu meselenin bir siyasi malzeme olarak kullanılması söz konusu. Hem siyasi malzeme olarak kullanılmasının önüne geçilmesi hem de bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması açısından ben açıkçası bu verilerin yayımlanmasında fayda görüyorum. Tabii ki takdir Merkez Bankası’nın" ifadelerini kullandı.

'2021'DE KÜRESEL ÖLÇEKTE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME'

Bakan Elvan, 2021 yılında baz etkisi ile de birlikte küresel ölçekte güçlü bir büyüme beklediklerini belirterek, bu büyümenin Türkiye'ye ihracat yönüyle pozitif yansımalarının olacağını kaydetti. Elvan, "Fakat 2021 yılındaki bu yüksek küresel ölçekteki yüksek büyüme performansı bizi hiçbir zaman yanıltmamalı. Dünya gerçekten çok önemli bir sorunla karşı karşıya kaldı ve borçlanma yönüyle, bütçe açıkları yönüyle önümüzdeki 3-4 yılda tüm ülkeler bunlarla mücadele etmek için uğraşacaklar. Şu an bunun faturasını görmemiz mümkün değil ama hem kamu maliyesi alanında hem ülkelerin genel anlamda borçlanmaları söz konusu. Dolayısıyla bu alanda ciddi sorunların ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Diğer taraftan tedarik zincirlerinde bölgesel tedarik merkezlerinin oluşturulması gerektiği noktasında bir kanaat oluştu. Artık sadece Çin ve Uzak Doğu merkezli bir tedarik merkezi yerine çok kutuplu bir tedarik merkezi sisteminin oluşturulması gerektiği ortaya çıktı. Türkiye bu noktada çok önemli avantajlara, güçlü bir alt yapıya sahip. Bu sorunların giderilmesi ülkelerin tek başına alacakları kararlarla mümkün değildir. Önümüzdeki süreçte mutlaka ve mutlaka G20 gibi, Avrupa Birliği gibi bölgesel ve küresel ölçekteki birliktelikler ve ortak kararlar alınarak ortaya çıkacak olan sorunların üstesinden gelinmelidir" dedi.

'YÜZDE 5 CİVARINDA BİR BÜYÜME ÖNGÖRÜYORUZ'

2021 yılında iktisadi faaliyetlerin oldukça canlı başladığını söyleyen Bakan Elvan, "Sanayide bir canlılık devam etti, ihracatımızdaki potansiyelimiz oldukça iyi gidiyor ki ocak-mart döneminde 50 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. İlk çeyrekte de öncü göstergelere baktığımızda yüzde 5 civarında bir büyüme öngörüyoruz. 2'nci çeyrekte ise baz etkisi ile de birlikte çift rakamlı bir büyüme söz konusu olacak. 2021 yılının büyüme açısından daha olumlu bir yıl olacağını düşünüyoruz ama finansal istikrarın sağlanması açısından da oldukça kontrollü ve ılımlı bir yaklaşım içerisinde hareket etmemiz gerektiği açıkça ortada" diye konuştu.

'ENFLASYONLA MÜCADELEYE KARARLI ŞEKİLDE DEVAM EDECEĞİZ'

Bakan Elvan, enflasyonla mücadelenin ekonomi politikalarının en temel önceliklerinden bir tanesi olduğunu da vurgulayarak, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Enflasyonun toplumun hiçbir kesimine faydası söz konusu değil, fiyat istikrarının olmadığı bir ortamda enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda sağlıklı büyümeden, yatırımdan, üretimden, istihdamdan bahsedemezsiniz. Enflasyonla mücadele bizim açımızdan son derece önem arz ediyor. Enflasyona bütüncül bir bakış açısıyla bakmamız gerekiyor. Sadece para politikalarıyla enflasyon problemini çözmeniz mümkün değil, para politikalarına ilave olarak kamu maliye politikaları, finansal sektör ve yapısal sorunlar üzerine kalıcı bir şekilde giderek ancak enflasyon problemini çözebilirsiniz. Bizim temel makroekonomik politikalarımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Enflasyonla mücadeleye kararlı bir şekilde devam edeceğiz. Fiyat istikrarı ve finansal istikrarın sağlanması enflasyonla mücadelenin ön koşullarından birisi. Bu noktada Merkez Bankası başkanımız enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası duruşuna devam edeceğimizi ifade etti. Güven ortamını tesis etmek bizim en temel ilkelerimizden bir tanesi. Biz hiçbir zaman kısa vadeli kazanımlar peşinde değiliz. Orta ve uzun vadeli kazanımlar bizim için çok daha önemli."

'46,5 MİLYAR TL İLAVE HARCAMA BEKLİYORUZ'

Meclisten geçen bütçedeki bütçe açığını 4,3'ten 3,5'e çektiklerini belirten Bakan Elvan, "Mali disiplin alanındaki kararlılığımızı net bir şekilde ortaya koymak istedik. Biz 4,3'ten 3,5'e çekerken çok detaylı, çok kapsamlı bir çalışma yaptık. 0.8’lik bir bütçe açığını aşağı çekici bir karar aldık. Bunun 0.5 puanı gelir tarafında 0.3 puanı da harcamalar tarafında olacak. Özellikle bu süreçte bütçemizde kalıcı gelir artışını sağlayıcı bazı tedbirler de aldık. Ancak Covid nedeniyle harcama yapma zorunluluğumuz olan alanlar ortaya çıktı. Bütçede bulunmamasına rağmen şu an 2021 için 46,5 milyar liralık ilave bir harcama yapılmasını bekliyoruz. Bunun 12,3 milyar lirası gelir tarafında, 34,2 milyar TL'lik kısımda harcama kısmında esnafa verdiğimiz destekler, diğer kesimlere verilen destekler. Bu süreçte esnafımızın çok ciddi sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Bu harcamalara rağmen biz 4,3'lük bütçe açığını 3.5'e çektik. Bunları bir bütün olarak dikkate aldığınızda gerçekten kamu maliyesi alanında oldukça disiplinli bir şekilde hareket ediyoruz. Tek amacımız sağlıklı, sürdürülebilir bir büyüme" ifadelerine yer verdi.

‘TAKİPTEKİ ALACAKLARIN ORANI 150 MİLYAR LİRA'

Bakan Elvan, aşağı yukarı 6 ay önce bankacılık sektörünün ciddi risk altında olduğu yönünde açıklamaların da kamuoyunda yer aldığını hatırlatarak, uluslararası kuruluşların ise bankacılık sektörüne yaptığı ziyaretler sonrasında ciddi bir risk görmediklerini ifade ettiklerini anlattı. Elvan, o ifadeden sonra kamuoyundaki tartışmaların önemli ölçüde durulduğunu kaydederek, "Şu anda takipteki alacaklarının oranına baktığımızda aşağı yukarı 150 milyar liralık takipteki alacak miktarı var. 150 milyar lira takipteki alacaklara bankalar tarafından 115 milyar liralık bir karşılık ayrıldığını görüyoruz. Yakın izlemedeki krediler miktarını baktığımızda da aşağı yukarı 350 milyar lira civarında yakın izlemedeki kredilerin olduğunu görüyoruz. Buradaki karşılık oranına baktığımızda da yüzde 16'lık bir karşılık ayrıldığını görüyoruz. Burada da bankalarımızın oldukça ihtiyatlı olduğunu görüyoruz. 2 ay önce banka genel müdürlerimiz ile bir toplantı gerçekleştirdim. O toplantıda banka genel müdürlerinin hemen hemen tamamı, 'maksimum yüzde 20'lik bir risk görüyoruz' dediler. Bankacılık sektörü açısından biz sıkıntı görmüyoruz ama ekonomi reform programımızda bankacılık sektörüne yönelik çok ciddi tedbirlerimiz var. Ekonomi reform programımızdaki 160'ın üzerindeki eylemin yüzde 77'sini de 2021 yılında gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
20°
açık
Namaz Vakti 21 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@