Pekcan: "Esnafa destek başvurularını bugün itibarıyla almaya başlıyoruz"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Esnafa destek başvurularını bugün itibarıyla almaya başlıyoruz" dedi.

EKONOMİ 30.12.2020, 12:03 30.12.2020, 13:56
Pekcan: "Esnafa destek başvurularını bugün itibarıyla almaya başlıyoruz"

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "DIGIKAMP" Dijital Dönüşüm Yarışması tanıtım toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ruhsar Pekcan, "Yarın nereye gideceğimize ilişkin planlarımızı hayata geçirirken bizi biz yapan değerleri, geleneklerimizi, nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmıyoruz. Şunun farkındayız. Küçük olmadan büyük olmaz. Esnaf olmadan küresel marka olmaz. İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Aralıktaki kabine toplantımızda verdiği müjde kapsamında pandemiden en çok etkilenen esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere ilişkin kira yardımı ve hibe destek başvurularını geçen hafta yaptığım açıklamada Ocak ayının ilk haftasında almaya başlayacağımızı söylemiştim. Bakanlığımız, çözüm ortaklarıyla birlikte gece-gündüz çalışarak destek sistemini söz verdiğimiz tarihten de önce aktif hale getirdiler. Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek tacirlerimize yönelik destek başvurularını bugün itibarıyla almaya başlıyoruz. Hayırlı olsun" dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "DIGIKAMP" Dijital Dönüşüm Yarışması tanıtım toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ruhsar Pekcan, “Yarın nereye gideceğimize ilişkin planlarımızı hayata geçirirken bizi biz yapan değerleri, geleneklerimizi, nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmıyoruz. Şunun farkındayız: küçük olmadan büyük olmaz. Esnaf olmadan küresel marka olmaz. İşte bu yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın 14 Aralık'taki kabine toplantımızda verdiği müjde kapsamında pandemiden en çok etkilenen esnaf, sanatkâr ve gerçek kişi tacirlere ilişkin kira yardımı ve hibe destek başvurularını geçen hafta yaptığım açıklamada Ocak ayının ilk haftasında almaya başlayacağımızı söylemiştim. Ancak Bakanlığımız, çözüm ortaklarıyla beraber gece-gündüz çalışarak bu süreci hızlandırdılar. Destek sistemimiz bugün itibariyle başvuruları alır hale gelecek. Bununla ilgili bilgilendirmeyi de web sitemizde yapıyor olacağız. Bunu da bu vesileyle duyurmuş olayım. Hayırlı, uğurlu olsun" dedi.

"BU TARZ ÖZEL PROGRAM VE PROJELERE İHTİYAÇ VAR"

Bakan Pekcan, konuşmasının devamında "DIGIKAMP" Dijital Dönüşüm Yarışması hakkında bilgi verdi.  “Türkiye olarak, Araştırma-Geliştirme faaliyetleriyle; inovasyonla; teknoloji odaklı yaklaşımlarla; yerli ve milli katma değerin artırılmasıyla; hedeflerimize, hak ettiğimiz gelişmişlik düzeylerine ulaşacağız." diyen Bakan Pekcan, şöyle konuştu:

"Bugün birazdan sizlere detaylarıyla anlatacağımız Digikamp Yarışmamız, bir yarışma olmanın çok ötesinde; Bakanlığımız ile girişimcilerimizin, el ele vererek dijitalleşmenin getirdiği imkanları ekonomik değere dönüştürmek için başlattığı büyük bir işbirliği projesidir. Bu Yarışma, sadece dereceye girenlerin ödüllendirildiği bir yarışma olmanın çok ötesinde; Bakanlığımız ile yarışmaya katılacak tüm girişimcilerin, el ele vererek, dijital dönüşümde yeni yaklaşımları irdeleyecekleri ve fark yaratacak projeleri açığa çıkarmak üzere çalışacakları, bir işbirliği çalışmasıdır. Ülkemizde dijital dönüşümün hızlandırılması için bu tarz nitelikli yarışmalara; bu tarz özel program ve projelere ihtiyaç var. Sadece bu sene için değil; önümüzdeki senelerde de düzenli olarak yapılacak ve ülkemizdeki dijital dönüşüm faaliyetlerini destekleyecek bir yarışmayı bugün başlatmış oluyoruz."

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DE DİJİTAL DÖNÜŞÜME YÖNELİK ÖNCÜ ADIMLAR ATMAYA, YENİ PROJELER GELİŞTİRMEYE KARARLIYIZ"

Bakan Pekcan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bu yarışmamızı kurgularken oldukça çalıştık; iyi bir planlama yaptık; yurt dışı en iyi örnekleri inceledik ve girişimcilerimiz için oldukça kurumsal, oldukça nitelikli, etkin ve her anlamda sonuç yaratacak bir yarışma hazırlamak istedik. Bunu başardığımıza inanıyoruz ve Bakanlık olarak yarışmamızı, bugün itibarıyla tüm girişimcilerimizin başvurusuna açmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizde dijitalleşme alanında her geçen gün yeni ve önemli adımlar atılmakta. Nitekim, küresel ekonomideki bu dönüşümü uzaktan takip etmek gibi bir lüksümüz yok. Bilakis, Türkiye olarak dijital dönüşümde gerekli adımları atarak küresel ekonomideki yerimizi daha da güçlendirme vizyonu ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bildiğiniz üzere, Ticaret Bakanlığı olarak kendi iş ve hizmet süreçlerimiz bakımından da bu konuda oldukça aktif davranıyoruz. Ve bu güne kadar pek çok yenilikçi projeyi hayata geçirdik. Pandemi sürecinde hayata geçirdiğimiz sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlar, öğrencilerden ev hanımlarına kadar toplumun her kesiminde ticari okur yazarlığın artırılması amacı ile ücretsiz eğitimler verilen Sanal Ticaret Akademisi, ülkemizin ihracat potansiyeline önemli katkılar sağlamayı amaçlayan yapay zeka destekli Kolay İhracat Platformu, mal ve hizmet ihracatı için sağlanan 14 farklı desteğin daha kolay ve anlaşılır biçimde tanıtımını amaçlayan Kolay Destek Portalı, kağıtsız dijital gümrük uygulamalarımız, Gümrük Rehberi ve Gümrük Tarife Arama Motoru gibi dijital kaynaklarımız e-Ticaret Bilgi Platformu (ETBİS), daha fazla KOBİ'yi e-ticaretle tanıştırarak internet ve e-ticaretin daha nitelikli kullanılmasını teşvik etmesi için düzenlenen “e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayızö dayanışma kampanyası, kadın ve genç girişimcilerimizin ihracat potansiyelinin açığa çıkarılması için önemli bir adım olarak gördüğümüz Export Akademi ve Kadın Girişimci Network programları, Bakanlığımızın son dönemlerdeki dijitalleşme odaklı hizmetlerinden sadece bazılarıdır.  Önümüzdeki dönemde de dijital dönüşüme yönelik öncü adımlar atmaya, yeni projeler geliştirmeye kararlıyız."

"BU YENİ UYGULANAN BİR KONSEPT DEĞİL"

Bakan Pekcan, “Ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik geliştirilecek dijital çözümler için bir ara yüz vazifesi görecek Yarışmamız ile girişimcilik ekosistemimizi cesaretlendirerek ülkemizden yeni “unicornölar çıkması için kurumsal bir alt yapı oluşturmak istiyoruz. İnanıyorum ki girişimcilerimizin yenilikçi fikirleri ve değerli çözüm önerileri, Bakanlığımızın pek çok süreci için de dijitalleşmenin önünü açacak ve bizlere de vereceğimiz hizmetlerde ilham kaynağı olacak. Bir diğer ifadeyle, hem dijital ekosistemin gelişmesini destekliyor hem de Bakanlığımızın iş süreçlerine yönelik yeni çözüm önerileri alıyor olacağız. Bu alt yapıdan çıkacak cevherlerle, dijital ürün ve yazılım üretimini teşvik ederek ekonomik büyümeye katkı sunmayı, Bakanlığımızca sunulan hizmetlerde hız ve verimliliği iyileştirerek ticaretin kolaylaştırılmasını, Dijital ve teknolojik imkânları erişilebilir kılmayı ve ileri düzey teknolojiler eşliğinde yenilikçi uygulamalar geliştirmeyi hedefliyoruz. Kamu tarafından düzenlenen yarışmalar aslında hepimizin malumu; bu yeni uygulanan bir konsept değil. Özellikle şirketler, ihtiyaç duydukları alanlarda problemlerini geniş kitlelere duyurarak, belli bir ödül karşılığında ‘Kitle Kaynak Kullanımı’ adı verilen yöntemle kitlelerin çözümlerini ve fikirlerini satın almaktadır. Aynı yöntem birçok ülkede kamu otoriteleri tarafından da tarih boyunca kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Düzenlenen yarışmalardan çıkan fikirler bugün hala kullandığımız pek çok icadın bulunmasını sağlamıştır" dedi.

"HIZLI VE YENİLİKÇİ DÖNÜŞÜM FİKİRLERİ ARIYORUZ"

Bakan Pekcan, yarışmanın içeriği konusunda da şunları söyledi:

"Oldukça kurumsal bir yarışma olarak, önümüzdeki yıllarda da ülkemizdeki dijital dönüşüm ekosistemini desteklemeye devam edecektir. DigiKamp ile firmalarımızın ticaret süreçlerinde karşılaştıkları zorlukları aşmaları için hızlı ve yenilikçi dönüşüm fikirleri arıyoruz. Amacımız, yarışmadan çıkacak yenilikçi fikirler sayesinde ticaret süreçlerini kolaylaştırarak dijital dönüşümü sağlamak. Programın başarılı olması için, Yarışma başvurularının hangi konular etrafında şekilleneceğinin önceden belirlenmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla ticaretimize, özellikle de ihracatımıza ivme kazandırmaya yönelik çeşitli alanlarda süreç iyileştirmeleri yapacak fikirler arıyoruz. Yarışmada görmek istediğimiz konu başlıklarından 3 tane örnek vermek istiyorum ama bununla sınırlı değil. Pazarlama Stratejilerinin Geliştirilmesi alanında; o ihraç ürünlerinin ve ihracat yapılan ülkelerin sayısını ve çeşitliliğini artırarak dış pazarlarda tutunmak ve bilinçli pazar seçimi yapmak, yahut uygun fiyat belirlemek amacıyla pazarlama stratejileri geliştiren projeler bizim için değer yaratacak projeler olacak. Diğer bir örnek olarak İş Modellerinin Geliştirilmesini verebilirim. Bu başlık altında, uygun ara girdi tedarik ederek tedarik zinciri takibi yapmak ve o gümrük işlemlerini dijital ortamda ve hızla tamamlamak amacıyla iş modelleri geliştirebilir. Son olarak adaylar; yeni müşterilere erişim, müşteri bilgilerine kolaylıkla ulaşma, müşterilerle kendi dillerinde iletişim kurulması gibi Müşteri İlişkilerinin Geliştirilmesi başlığı altındaki projelerle yarışmamıza başvurabilirler. Çerçevemizin geniş olduğunu ve yarışma konularının bu örneklerle sınırlı olmadığının altını çizmek istiyorum. Yarışma konsepti çerçevesinde, ticarette karşılaşılan zorlukları tespit edecek ve bu sürece katkı sunacak ve problemlerin çözümünü hızlandıracak yeni fikirlerin hepsini bekliyoruz."

"YARIŞMANIN AMAÇ VE ÖNEMİNİ HEDEF KİTLEMİZE ANLATABİLMEMİZ BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR"

"Yarışmamızın ana temasını dijital teknoloji üretimi ve dijitalleşme oluşturuyor. Başvuranlardan beklentilerimizden biri de bizlere uygulanabilir, çalışabilir bir demo sunmaları." diyen Bakan Pekcan, " Yarışmacılarımızı, yarışmanın kapsamı çerçevesinde geliştirecekleri fikirlerin ürün halini, herhangi bir teknolojik limit, yazılım ve donanım anlamında hiçbir kısıtlama ve sınırlama olmaksızın üretmekte serbest bırakıyoruz. Yarışmaya teknoloji KOBİ’leri, teknoloji mikro işletmeleri, yazılım firmaları, teknoloji kümelenmeleri ile konuyla ilgili tüm girişimcilerimizin katılımlarını bekliyoruz. Elbette, yarışmanın amaç ve önemini hedef kitlemize anlatabilmemiz büyük önem arz ediyor.  Bunun için de çevrimiçi ortamda düzenleyeceğimiz Digikamp Buluşmaları ile, bu yarışmanın temel motivasyonunu ve kapsamını birlikte ortaya koyacağız. Teknoloji ve girişimcilik sektörünün önde gelen isimleri bu buluşmalarda konuğumuz olacak. Her buluşmaya özel belirlenen temalar altında katılımcılar, hem yarışma hakkında merak ettikleri tüm ayrıntıları öğrenecek; hem de fikir geliştirme atölyesi ve yaratıcılık workshopları gibi ilham verici içeriklere ulaşma imkânına sahip olacaklar." dedi.

YARIŞMAYA BAŞVURULAR

Bakan Pekcan, "Yarışmamız bugün itibariyle başvurulara açılacak ve adaylar 15 Şubat’a kadar başvurularını yapabilecek. Yarışma başvuruları üç aşamalı olarak değerlendirilecek. Jüriden bahsetmek gerekirse; ilgili alanlarda uluslararası çalışma yapmış ve başarı kazanmış, alanında önde gelen isimlerden oluşturduğumuz oldukça nitelikli bir jürimiz var. Ben kendilerine de katkıları için şimdiden teşekkür ediyorum. Sürecin her aşaması bu nitelikli jürinin değerlendirmesinde olacak. Nihayetinde de başarılı bulunan projeler ödüllendirilecek. Yarışmanın ikinci aşamasını geçen tüm katılımcılara, üçüncü aşama için gerekli hazırlıkları yapmalarına katkı sağlamak üzere de 5’er bin lira teşvik ödemesi yapılacak. Yarışma sonunda; Birincimize 100 bin Türk Lirası ödül ile birlikte Silikon Vadisi’ne düzenleyeceğimiz programa katılım hakkı,  ikincimize 50 bin ve üçüncümüze 30 bin Türk Lirası ödül veriyor olacağız. Jüri Özel Ödülünü alacak proje ise 25 bin Türk Lirası ile ödüllendirilecek. Para ödüllerimizin yanı sıra, yarışmada başarılı olanlara  kurumsal gelişim fırsatları da sunacağız. Bu kapsamda, Üçüncü aşamaya geçmeye hak kazanan proje sahipleri, Girişimcilik Vakfı ve Google Girişimcilik Programının iş modelleri geliştirmek üzere düzenlenecek eğitim ve atölyelerine, yapay zeka, uygulama geliştirme ve derin öğrenme metodolojileri gibi konuları da içinde barındıran teknik eğitimlerine, süreç ve iş modeli iyileştirmelerine dair fikir alışverişinde bulunmaları ve networklerini geliştirmeleri için oluşturulacak birebir çalışma programlarına, katılmaya hak kazanacaklar. Ayrıca, dijitalleşme becerilerini artırabilecekleri ‘Sınırları Aşan Kobiler’ eğitim programına katılma imkânına sahip olacaklar. DigiKamp Dijital Dönüşüm Yarışmamızla, teknoloji alanında girişimciliği teşvik ederek yaratıcı fikirleri duymak ve özgün olanı bulmak amacıyla Ticaret Bakanlığı olarak kolları sıvadık. Türkiye, büyüme ve gelişim serüveninde; dijitalleşme ve çağın bilişim teknolojilerini her geçen gün daha etkin biçimde kullanacaktır. İnanıyorum ki bu yarışma, başvuran her girişimcisi sayesinde, Bakanlığımızın ve iş dünyamızın dijital dönüşüm vizyonuna ilham verecek, iş süreçlerinin ve hizmetlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunacak ve ülkemizin dijital dönüşüm sürecinde katma değer yaratacak projeler geliştirilecek. Sadece ödül alacak olanlar değil; bu yarışmaya katılan tüm girişimciler, start-up’lar ve firmalar, önemli, faydalı ve kendilerine geri dönüşü olacak bir tecrübe edinecekler" dedi.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@