banner101

TARLADA 1 TL OLAN ÜRÜN EVE 1.5 TL OLARAK GELECEK

Berat Albayrak, Ocak 2019 enflasyonunu yükselten meyve ve sebze fiyatları hakkında alınacak önlemleri açıkladı.

TARLADA 1 TL OLAN ÜRÜN EVE 1.5 TL OLARAK GELECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ocak 2019 enflasyonunu yükselten meyve ve sebze fiyatlarıyla ilgili başta büyükşehirler olmak üzere ülke genelinde bazı önlemler alacaklarını açıkladı. Gelecek haftadan itibaren İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30’dan fazla noktada tanzim satış noktaları kurulacak.
İzmir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı ise fiyatları ucuzlatacak başka bir formül önerdi. Dediğine göre bu yapılırsa herkes ucuz sebzeye kavuşabilir.
Fiyatları düşürmenin yolu
İZKOMDER Başkanı Doğan'ın fiyatları düşürmek için önerdiği yöndem perakende olarak satılan sebze- meyvelere kar hakkı getirilmesi. Böylece hem kayıt dışılığın önleneceğini hem de haksız kazancın önüne geçileceğini savunan Doğan, şu bilgileri verdi:
-“Kar oranı fatura üzerinde yüzde 50, 70 ya da 80 olarak belirtilir. Diyelim ki 3 liraya alınan bir mala yüzde 50 kar oranı konulsa 4 lira 50 kuruşa satılır. Onun dışında satılamaz. O zaman haksız kazanç ortadan kalkar. Kar oranları fatura üzerinde belirleneceğinden herkes tam fatura almak zorunda kalacak. Şu an sebze- meyvede yüzde 50 kayıt dışı var. Bu oran düşer.
Tarlada 1 lira olan ürün 1 lira 50 kuruş olur
-Vatandaş, tarlada 1 lira olan malı pazarda, manavda 5; 10 liradan almaktan yakınıyor. Fatura üzerinde kar oranı belirlenirse bu tür suçlamalar ortadan kalkar. 1 liraya alınan bir ürün en fazla 1 lira 50 kuruş ya da 1 lira 70 kuruşa satılır. Şu anda serbest piyasa ekonomisi olduğu için herkes aldığı ürünü istediği fiyata satabilme imkanına sahip. Yetkililer müdahale edemiyor.”
Orhan Doğan'a göre halk sebze komisyoncuları en fazla yüzde 10-20 civarında etkileyecek. Hal dışında perakende olarak sebze- meyve piyasasının etkilenmeyeceğini savunan Doğan, şunları söyledi:
-“Sebze- meyve fiyatları, tanzim satış noktaları açılarak ucuzlayacaksa açılsın. Bizi en fazla yüzde 10, yüzde 20 oranında etkiler. Şu anda perakende olarak satılan sebze- meyvenin sadece yüzde 30’u halden geçiyor. Yüzde 70’i hal dışında satılıyor. Hal dışında satılan sebze- meyveler direkt üreticiden alınıyor. Pazarcı olsun, market olsun, yeni yasayla direkt üreticiden mal alma imkanına sahipler dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 20:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87