banner101

Trump, "Fed'in Faiz Artırımları Ekonomik Büyümeyi Aksatıyor"

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) faiz artırımlarıyla ülkenin ekonomik büyümesine müdahale etmekle suçladı.

Trump, "Fed'in Faiz Artırımları Ekonomik Büyümeyi Aksatıyor"

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) faiz artırımlarıyla ülkenin ekonomik büyümesine müdahale etmekle suçladı ve Fed’in daha fazla sıkılaşmaya gitmemesini umduğunu söyledi.

"DÜNYA YAVAŞLIYOR FAKAT BİZ YAVAŞLAMIYORUZ"

Fox Business’a verdiği röportajda Trump, “Dünya yavaşlıyor fakat biz yavaşlamıyoruz” dedi ve ekledi:

“Faiz oranlarını arttıran ve nicel sıkılaşmaya giden birileri olmasaydı, ABD ekonomisi 2018 yılında yüzde 3.1 yerine yüzde 4.0 düzeyinde büyürdü.”

Hafta başında Fed Merkezi Açık Piyasa Komitesi yılsonuna kadar politika faizini sabit tutmaya karar verdiğini ve 2019 büyüme öngörüsünü yüzde 2.1’e düşürdüğünü duyurmuştu.

TRUMP: AVRUPALI ÜRETİCİLER ABD'DE FABRİKA AÇARSA EK GÜMREK YOK 

ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa merkezli araba üreticilerinin, ABD’de üretim merkezleri açmaları durumunda ek gümrük vergilerinden muaf tutulabileceklerini söyledi.

Fox Business’a verdiği röportajda Trump, Eski Kıta’dan ABD’ye vergisiz araç gelmesini istemediğini söylerken, genel bilanço tablosunun ulusal bir güvenlik riski oluşturması sebebiyle ABD’nin yüzde 25 oranındaki ek gümrük vergilerini uygulamaya devam etmesinin olası olduğunu belirtti. Devam eden ABD ve Çin ticari görüşmelerine de değinen Trump, iki ülkenin bir anlaşmaya varmaya “çok yakın” olduğu yönündeki değerlendirmesini yineledi ve görüşmelerde anlaşmazlıklar oluştuğu iddialarını reddederek, anlaşmaya “yüksek ihtimalle varılacağını” belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2019, 21:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87