Bakan Akar ve Bakan Çavuşoğlu’nun Kiev’de katıldığı 4’lü toplantı sona erdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kiev’de katıldığı 4’lü toplantı sona erdi.

GENEL 18.12.2020, 20:05
Bakan Akar ve Bakan Çavuşoğlu’nun Kiev’de katıldığı 4’lü toplantı sona erdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşları Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’la yaptıkları 2+2 formatındaki Quadriga toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Bakanlar, Türkiye ile Ukrayna’nın ilişkilerinde iş birliği mesajı vererek, ilişkilerin daha iyi seviyeye yükseltilmesi konusunda anlaşma sağlandığını belirtti. 

Resmi temaslar kapsamında Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşları Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ve Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’la 2+2 formatında Quadriga toplantısına katıldı. Bakanlar, toplantının ardından düzenledikleri basın toplantısında, Türkiye ile Ukrayna’nın ilişkilerinde iş birliği mesajı vererek, savunma ve güvenlik alanlarıyla birlikte ikili ilişkilerin daha iyi seviyeye yükseltilmesi konusunda anlaşma sağlandığını belirtti.

"UKRAYNA-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNDE YENİ SAYFA AÇMAKTAN GURURLUYUZ"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran’la birlikte Türk mevkidaşlarını büyük bir memnuniyetle ağırladıklarını belirterek, “Az önce Quadriga formatındaki ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Bu çok özel ve iki devlet arasında etkileşimi sağlayan bir format. İki taraftan da savunma ve dışişleri bakanları aynı anda masaya oturarak, siyasi ve güvenliğe ilişkin konuları ele aldık” dedi.  Bu formatın iki ülke cumhurbaşkanlarının mutabakata varmasıyla oluşturulduğunu hatırlatan Ukraynalı Bakan, Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin tarihinde yeni bir sayfa açmaktan dolayı gurur duyduklarını söyledi.  Bugünkü görüşmede Quadrico formatının işleyişine dair konuların ele alındığını belirten Kuleba, bu formatın Türkiye-Ukrayna ilişkilerine ivme kazandıracağına ve bölge için önemli rol üstleneceğine inandıklarını kaydetti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Quadriga formatının Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda Türkiye’nin desteği konusunda da önemli olduğunun altını çizdi.

"UKRAYNA’YLA İKİLİ İLİŞKİLERİMİZE YENİ BİR BOYUT KAZANDIRDIK"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna’yı yeniden ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Stratejik ortağımız Ukrayna’yla bugün, ikili iş birliğimize yeni bir boyut kazandırdık. Dostum Dmitro’nun da bahsettiği gibi dışişleri ve savunma bakanlarının yer aldığı 2+2 formatındaki 4’lü mekanizmanın ilk toplantısını bugün gerçekleştirdik. Türkiye-Ukrayna ilişkileri, her alanda hızlı gelişiyor. Pandemi döneminde dahi cumhurbaşkanlarımız seviyesinde iki ziyaret gerçekleştirdik. Başbakan Sayın Şmıhal ve dostum Dmitro’yu kısa süre önce ülkemizde ağırladık. Bugünkü görüşmelerimizde hem ikili hem de bölgesel konuları ele alma fırsatımız oldu. Ekonomiden eğitim iş birliğine, turizmden sağlık sektörüne geniş bir yelpazede iş birliğimiz mevcut. Milli Savunma Bakanımız ayrıca Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanımız olduğu için ekonomik iş birliğimizle ilgili konuları ona bırakıyorum. Ama pandemiye rağmen 1 milyon Ukraynalı misafirimizi ülkemizde konuk etmekten büyük bir mutluluk duyduk. Antalyalı olarak Ukraynalı turistlerin büyük bir çoğunluğu da kendi şehrime geldi. Bundan da ayrıca mutlu oldum” dedi.

"KIRIM TATARLARI’NA DESTEK OLMA KONUSUNDA İSTİŞAREDE BULUNDUK"

Bakan Çavuşoğlu, Kırım Tatarları’na el birliğiyle nasıl daha fazla destek olunacağı konusunda istişarede bulunulduğunu ifade ederek, “Kırım platformuna desteğimiz bugün bir kez daha yineledik. Türkiye olarak Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımıyoruz. Kırım dahil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. BM ve diğer platformlarda bunu açıkça söylüyoruz. Donbass bölgesindeki sorunun da yine Ukrayna’nın sınır bütünlüğü çerçevesinde çözülmesini istiyoruz ve Donbass’taki ateşkesin küçük çaplı ihlallere rağmen devam etmesinden de memnuniyet duyuyoruz. Donbass’ta zor koşullarda görev yapan Büyükelçi Çevik yönetimindeki Özel Gözlem Misyonuna desteğimiz devam edecek. Bugünkü gerçekleştirdiğimiz 4’lü toplantı ilk ama son olmayacak. Bundan sonra yardımcılarımız düzeyinde, uzmanlarımız düzeyinde ve bizim düzeyimizde de düzenli bir şekilde bu toplantıları gerçekleştireceğiz. Bugünkü toplantının, ilişkilerimize yeni bir enerji katacağına inanıyorum” diye konuştu.

"GERÇEKLEŞTİRİLEN BU TOPLANTI TARİHİ BİR TOPLANTIDIR"

Türkiye ve Ukrayna’dan dört bakanın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıyı ‘tarihi’ olarak nitelendiren Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, “Bu toplantı Ukrayna ve Türkiye yönetimlerinin devletler arası stratejik ortaklığın geliştirilmesine ne kadar önem verdiklerini gösteriyor” dedi. Görüşmelerde başta Karadeniz ve Azak bölgelerindeki güvenlik konularının ele alınmasının tesadüf olmadığını belirten Taran, “Bu bölgeler Rusya’nın saldırgan politikasından dolayı ciddi baskıya maruz kalıyor. Bu şartlarda barış ve güvenlik isteyen ülkeler arasında yoğun ortaklık ilişkilerinin tesisi iki ülkeyi de ilgilendiren son derece önemli bir konu” diye konuştu. Taran, bu konuda Türk mevkidaşları ile karşılıklı tam anlayışa sahip olmalarından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ukrayna ile Türkiye arasında imzalanan askeri çerçeve anlaşmasının hayata geçirilmesi ve iki devletin silahlı kuvvetleri arasında iş birliğinin geliştirilmesi konusunda kararlı olduklarını kaydeden Ukrayna Savunma Bakanı, savunma bakanları arasında güvenlik konularında istişare mekanizmaları oluşturulması konusunda kararlı olduklarını ve bu formatın buna uygun olduğunu belirtti. Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda bu hafta iki ülke arasında SİHA ve korvetlerin üretimi ve tedarikine yönelik anlaşmalar imzalandığını hatırlatan Taran, “Türkiye ile stratejik ortaklığımızı NATO’ya tam üyeliği sağlamak için, Ukrayna dış politikası bağlamında değerlendirdiğimiz belirtmek isterim” ifadelerini kullandı. Taran, Ukrayna ile Türkiye arasında zengin inisiyatiflerin uygulanmasının, Karadeniz’de istikrarın temini ve Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda önemli olduğunu vurguladı.

“BÖLGE ADINA ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin stratejik ortağı Ukrayna ile ilişkilerine önem verdiğini belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bugün oldukça yoğun bir program uyguladık. Önemli görüşmeler yaptık, anlamlı görüşmeler yaptık. Bunların sonuçları gerçekten son derece yapıcı, son derece somut oldu. Bundan dolayı son derece memnunuz. Sayın Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve Sayın Başbakan Şmıhal tarafından kabul edildik. Onlara görüşlerimizi bildirdik, onların görüşlerini aldık. Dolayısıyla, daha önceden Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Zelenskiy arasında çizilen çerçeve burada bir kez daha tekrarlanmış oldu. Bizim savunma bakanları olarak yapacağımız görüşmelerdeki konular çok açık şekilde ortaya çıktı. Ekim ayında İstanbul’da yapılan görüşmeler ve toplantıların devamı niteliğinde olan bu görüşmeler sonucunda ikili ve bölgesel, savunma ve güvenlik alanlarında görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulduk. Daha sonra Quadrico olarak adlandırılan 4’lü toplantıda da daha teferruatlı bir şekilde iki ülke yararına, bölge yararına neler yapabileceğimizi konuştuk ve o konularda önemli kararlar aldık. Ortak tarihimiz, ortak kültürümüz olan stratejik ortağımız Ukrayna ile ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Biz bu çerçevede savunma ve güvenlik konularında sürekli, Sayın dostum Bakan Taran’ın da ifade ettiği gibi askeri eğitim iş birliği konularındaki gelişmeler konusunda çok önemli mesafeler kat ettik. Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik kurumuyla alakalı entegrasyon çalışmalarına her ortamda destek veriyoruz. Bu çerçevede, hem Ukrayna’da yapılacak yenileştirmeler hem de Avrupa Birliği ve NATO gibi kurumlardaki entegrasyon süreçlerine tam destek verdiğimiz gibi bunun da sonuçlarını almaya başladığımızı görüyoruz. Stratejik ortağımız, dostumuz Ukrayna’nın NATO güçlendirilmiş fırsat ortaklarına katılması konusundaki memnuiyetimizi burada bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu gerçekten önemli bir adımdı, önemli bir gelişmeydi. Bundan dolayı da dostlarımızı tebrik ediyorum. Bir taraftan gençlere yapılan en büyük yatırım olarak gördüğümüz eğitime yaptığımız yatırımları sürdürürken, diğer tarafından eğitim ve tatbikatlarımızı planladık ve uyguluyoruz. Tabi biz Karadeniz’deki durumda barış ve istikrarın çok önemli olduğunun farkındayız. Bu konuda çok dikkatli ve hassas davrandığımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Herhangi bir provokasyona herhangi bir gerilime meydan vermemek için de her türlü tedbiri alıyoruz. Savunma sanayii konusunda da Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli ve yetenekleri karşılıklı olarak Ukrayna’nın sahip olduğu yetenek ve potansiyelle birleştirmek suretiyle ülkelerimizin savunmasına katkı sağlamak için her türlü çalışmayı yapıyoruz.”

Yorumlar (0)
17°
hafif yağmur
Namaz Vakti 14 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@