Bakan Çavuşoğlu: "Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli"

Bakan Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

GENEL 02.07.2020, 15:35
Bakan Çavuşoğlu: "Almanya seyahat uyarısını gözden geçirmeli"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Almanya'nın başkenti Berlin'de Alman mevkidaşı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, sağlık alanında Türkiye ve Almanya’nın en iyiler arasında olduğunu belirterek, “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass ise Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na “Zorlaştırılmış seyahat koşullarına rağmen buraya gelmiş olmanızdan büyük mutluluk duyuyoruz. Avrupa Birliği dışında bizim dönem başkanlığımız kapsamında gelen ilk konuğumuzsunuz. Avrupa Birliği için Türkiye çok önemli bir muhataptır. Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Yakın Doğu, göç konusu ve tabi ki bundan dolayı gündemimiz oldukça yoğundu bugün. Bu konuşmalarımızı önümüzdeki haftalarda da sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: AB İLE DİYALOĞUMUZ İYİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Almanya’nın Avrupa Birliği dönem başkanlığı içerisinde, Türkiye-AB ilişkilerini daha sağlıklı bir şekilde geliştirmek istiyoruz. Esasen, AB’deki yeni yönetimden bu yana, daha iyi bir diyaloğumuzun olduğunu söyleyebilirim. Ursula von der Leyen’in Sayın Cumhurbaşkanımız ile olan temasları, gerekse benim Yüksek Temsilci Borell ile iyi bir diyaloğumuz var. Pazartesi günü Borrell tekrar Ankara’ya gelecek” dedi.

“SORUNLARI DİYALOGLA ÇÖZMEK İSTİYORUZ”

Almanya ile AB konusunda birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Bugünkü toplantımızda Almanya’nın dönem başkanlığından beklentilerimizi samimi bir ortamda dile getirdik, konuştuk. Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesi, vize serbestliğinin hayata geçirilmesi gibi. Hepimizin ortak sorunu olan göç ve mülteci konusunda bundan sonraki süreçte iş birliğimizin geliştirilmesi, güncellenmesi gibi konuları ele aldık. Daha pozitif bir ortamda bu konularda ilerleme kat etmek istiyoruz. Bugün bu ilişkileri zehirleyen bazı konular var mı, var. Doğu Akdeniz konusu, Kıbrıs konusu, Ege konusu, bu konuda da Almanya’nın dönem başkanlığını üstlenmeden bazı arabuluculuk girişimleri oldu ve biz de bu girişimlere olumlu yaklaştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefonda görüşmesi de bunun bir neticesidir. Biz Yunanistan dahil herkesle diyalog içerisinde ve iş birliği anlayışı içerisinde olmak istiyoruz bundan sonraki süreçte. Karşılıklı saygı ve çıkar temelinde var olan sorunların da diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz. Biz kimsenin hakkını hukukunu inkar etmiyoruz. Kimse de Türkiye’yi bu konularda dışlamaya çalışmasın diyoruz. Her zaman bu yaklaşımımızı sürdürüyoruz.”

“SURİYE’DE KALICI BİR BARIŞI GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Suriye konusunda kalıcı barış ve istikrarın önemine değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Suriye’de kalıcı bir barış, istikrar önemli. Avrupa Birliği’nin bundan sonraki süreçte insanı yardımlar başta olmak üzere, oynayabileceği önemli roller var. Suriye konusunda 4’lü mekanizmalarımız var, Rusya, Almanya ve Fransa. Aynı şekilde iki gün önce yine Avrupa Birliği’nin düzenlediği Brüksel Konferansı’na katıldık. Dün Astana görüşmelerinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Putin ve Ruhani ile bu konuları ele aldı. Ateşkesin tesis edilmesi ama esas olarak da siyasi sürecin hızlandırılması önemli. Anayasa Komisyonunun Ağustos’taki toplantısına önem veriyoruz. BM çatısı altında, AB’nin de destekleriyle Suriye’de kalıcı bir barışı getirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“LİBYA’DA TEK ÇÖZÜM SİYASİ ÇÖZÜMDÜR”

Libya’da kalıcı bir ateşkes ve siyasi çözümden yana olduklarını belirten Çavuşoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti: “Tek çözüm siyasi çözümdür. Bugüne kadar tüm çabalarımıza rağmen ateşkese yanaşmayan bir Hafter’in olduğunu gördük. Net bir şekilde Berlin’de gördük. Berlin Konferansı’nın başarısı için Türkiye olarak tüm hazırlık toplantılarının yanında, ateşkesin tesis edilmesi konusunda özellikle Sarrac yönetiminin ikna edilmesi konusunda çok önemli roller üstlendik. Berlin Konferansı’nda neler olduğunu bu konuda en çok çaba sarf eden Dostum Heiko ve Sayın Şansölye Merkel gördü. Yani Hafter’in olumsuz tutumunu. Şu anda geldiğimiz noktada da aynı şeyi söylüyoruz. En iyi çözüm siyasi çözümdür. Bir an önce ateşkesin tesis edilmesi gerekiyor. Ateşkesin de kalıcı ve bağlayıcı olması gerekiyor. Bu konuda meşru yönetimin de bazı şartları var. Sonuç odaklı bir siyasi süreçle ilgili yol haritasının da ortaya konması lazım ki bu ateşkes kalıcı olsun.  Tüm bu konularda Almanya ile dostum Heiko ile ve diğer ülkelerle çalışmak isteriz. Buna Fransa da dahil. Yeter ki meşruiyetten yana olalım, yeter ki darbecileri desteklemeyelim, Libya’nın bölünmesine karşı olalım. Burada NATO’nun endişelerini de bizim iyi anlamamız lazım ve bu endişeleri de karşılayacak bir istikrara ve huzura Libya’yı kavuşturmamız gerekiyor. Bu konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”


“ALMAN UZMANLARI DAVET ETTİK”

Almanya’nın en önemli ticari ortak olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “36 milyar dolara yakın ticaret hacmimiz var ve dengeli bir ticaret hacmi olduğunu söyleyebilirim. Turizm önemli bir sektör ve bugün bunu da enine boyuna ele aldık. Biz güvenli bir ortamda, sağlıklı bir ortamda Almanya ve diğer ülkelerden gelecek misafirlerimizi ağırlamaya hazırız. Tüm tedbirlerimizi aldık. Tüm tesislerimiz, havaalanları, transferler, oteller dahil hepsinin sertifikasyonu yapıldı. Almanya’da uzmanlardan oluşan bir heyeti de çok önceden davet etmiştik. Tabi burada önemli olan, Almanya’nın burada seyahat uyarısını gözden geçirmesi gerekiyor. Objektif veriler çerçevesinde geçirmesi lazım. Alman dostlarımız da Türkiye’ye tatile gelmek istiyor. Bu sadece bizim sektörümüz değil, Alman turizm sektörü için de çok önemli” dedi.

“SAĞLIK KONUSUNDA EN İYİLERDEN BİR TANESİ TÜRKİYE, BİR TANESİ ALMANYA”

Son verileri Bakan Heiko Mass’a ilettiklerini belirten Çavuşoğlu “Objektif kriterler konulduğu zaman Türkiye’nin güvenli ülke listesinde olması lazım. Sağlık konusunda dünyada en iyilerinden bir tanesi Almanya bir tanesi de Türkiye. Dünya Sağlık Örgütü de zaten hakkını teslim ediyor. Almanya’da, dünyada basın kuruluşları Türkiye’nin bu anlamdaki başarısını takdir ediyor. Avrupa Birliği’nin listesinin de objektif kriterler çerçevesinde belirlenmesi gerekiyor. Ülkeleri saymayacağım ama hiçbir verinin olmadığı, şeffaflığın olmadığı bazı ülkeler bu listede var. Bir ülkenin lehine ya da aleyhine karar almak bizleri yanıltabilir. Bizi yanlış yerlere götürebilir. Geçen sene 5 milyondan fazla Alman turisti ülkemizde ağırladık. Hepsi de büyük bir memnuniyetle Almanya’ya geri döndüler. Evet turizm önemli, sektör önemli, gelir de elde etmemiz lazım ama hepimiz için en önemli olan şey insanlarımızın sağlığıdır. Bizim açımızdan Türk vatandaşıyla Alman vatandaşının veya başka bir ülkenin vatandaşının arasında bir ayrım olamaz. Hepsinin sağlığı önemli ve bunu da temin etmek için tedbirlerimizi aldık, hazırız. İnşallah yakın zamanda Almanya’dan ve diğer ülkelerden de turistleri ülkemizde huzur içinde, sağlık içinde ağırlayacağız” dedi.  

BAKAN MASS: SURİYE ÇÖZÜMÜNDE TÜRKİYE’NİN ROLÜ BÜYÜK

Bakan Mass, Türkiye’nin Suriye’deki rolünün büyük olduğunu ifade ederek, “Söz konusu olan ateşkesin İdlib’de sürdüğünü görüyoruz ama yine de askeri çatışmalar var. Bunun gerçek anlamda yeni bir taarruza dönüşmemesi için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekiyor. Almanya olarak Suriye’deki mağdurlar için 8 milyar Euro sunmuş bulunuyoruz. Bu yardımın Suirye’ye gerçekten erişebilmesi için sınır ötesi yardımları sürdürmemiz gerekiyor. Suriye’deki sorunun tabi ki çözümü çok büyük önem taşımaktadır. Türkiye’nin bu bağlamda çok önemli bir rolü var ve bunu bugün ele almamız çok iyi oldu” ifadelerini kullandı.

“LİBYA İÇİN BERLİN LİBYA KONFERANSI’NDA UZLAŞTIĞIMIZ ŞEKİLDE İLERLEMEK GEREKİYOR”

Almanya Dışişleri Bakanı Mass Libya’daki 5+5 görüşmelerine değinerek “Libya açısından bir ateşkes anlaşmasının sağlanmasında da prensip olarak aynı görüşleri savunuyoruz. Silah ambargosunun yerine getirilmesi gerekiyor ve Avrupa Birliği’nin misyonu da çok önemli bir katkıda bulunmaktadır. Bunun için Berlin Libya Konferansı’nda Ocak ayında kararlaştırmış olduğumuz gibi bu doğrultuda hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

“ALMANYA’DAN TÜRKİYE GİTMEK İSTEYEN TÜRKLER RAHATLIKLA SEYAHAT EDEBİLİR”

Bakan Mass turizm konusunda ise “Koronavirüs (Covid-19) kapsamında güvenli bir turizmin nasıl sağlanacağını ele aldık. Bu konunun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Almanya bunu Avrupa Birliği kapsamında ele almak istiyor. Avrupa genelinde bu konuda görüş birliği sağlayabilirsek, virüsün yayılmasını kontrol altına alabiliriz. İnsanların, Avrupa’daki vatandaşların nereye gidebileceğini, nereye gidemeyeceğini tam olarak anlamaları ve görmeleri gerekiyor. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılması açısından önemli bir adım atıldı. Bir liste hazırlandı. Daha başka adımlar da olacaktır. Bölgesel sayıların gelecekte çok önemli olacağı konusunda görüş birliği sağladık. Uluslararası çerçevede Avrupa genelinde bir çerçeve oluşturmuş bulunuyoruz ve bu kapsamda hareket etmek istiyoruz. Genel olarak Dışişleri Bakanlığı’nın çıkardığı seyahat uyarısı, Türkiye’ye seyahat açısından, aile ziyaretleri, yakınlarını, akrabalarını ziyaret etmek isteyenler için geçerli değildir. Onlar rahatlıkla gidip gelebilirler” ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
20°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 16 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:45
Yatsı 22:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@