Bakan Ersoy: "Hedefimiz, Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkarmak"

İzmir'deki 'Ege Turizm Merkezi Çeşme Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Hedefimiz, Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkarmak" dedi.

GENEL 21.03.2022, 16:42 21.03.2022, 17:58
Bakan Ersoy: "Hedefimiz, Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkarmak"

İzmir'deki 'Ege Turizm Merkezi Çeşme Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Çeşme Projesi ile ilgili oluşturulan plan henüz nihai plan değildir. Buradaki hedeflerimizden biri, sezonu 12 aya yaymak. Bu proje ile birlikte hava trafiği İzmir'de 12 ay başlamış olacak. İzmir tüm dünyaya direkt uçuşlarla birçok noktadan bağlanmış olacak. Ege Bölgesi turist sayısının ve gelirin yüzde 10'unu oluşturuyor. Hedefimiz, Ege'nin turizm payıyüzde 20'ye çıkarmak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bir dizi ziyaret için İzmir'e geldi. Bakan Ersoy, ilk olarak 'Alsancak Tekel Fabrikası'nın Kültür ve Sanat Kompleksine Dönüşümü' projesinde şantiye alanını ziyaret etti. Bakan Ersoy, daha sonra İzmir Ticaret Odası'nda (İZTO) Ege Turizm Merkezi 'Çeşme Projesi' ile ilgili görüşmelerde bulundu. Görüşmelerin sonunda düzenlenen basın toplantısına Bakan Ersoy'un yanı sıra İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, DTO İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İzmir Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta, AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, AK Parti İzmir Milletvekili  Mahmut Atilla Kaya, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, kentteki turizm sektörü temsilcileri ve ilgili bürokratlar katıldı.

'İZMİR DÜNYAYA DİREKT UÇUŞLARLA BİRÇOK NOKTADAN BAĞLANMIŞ OLACAK'

Proje ile ilgili sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Çeşme Projesi ile ilgili oluşturulan plan nihai plan değildir. Sorunlardan bir tanesi sezonun çok kısa olması. Okul tatilleriyle orantılı bir sezon vardı. Buradaki hedeflerimizden birisi sezonu 12 aya yaymak. İzmir'in en çok şikayet ettiği konulardan biri, dünyaya İstanbul üzerinden hava trafiği ile bağlanıyor olması. Bu proje ile birlikte hava trafiği İzmir'de 12 ay başlamış olacak. İzmir tüm dünyaya direkt uçuşlarla birçok noktadan bağlanmış olacak. Türkiye'deki turist sayısının ve gelirin yüzde 40'ı Marmara, yüzde 10'u Ege Bölgesi'ne dağılıyor. Ege'nin potansiyeli çok fazla olmasına rağmen turizm politikaları doğru şekilde düzenlenmediği için pay yüzde 10'da kalmış. Hedefimiz Ege'nin turizm payını yüzde 20'ye çıkarmak" dedi.

'SERTİFİKASYONDA KENDİNİ İSPATLAMIŞ İLK PROJE OLACAK'

Projenin belli aşamalarında gelinen noktanın kamuoyu ile paylaşıldığını kaydeden Bakan Ersoy, "Dünyada en iyi düşünülmüş, sürdürülebilirlik açısından sertifikasyon bazında kendini ispatlamış ilk proje olacak. Bizim hedefimiz bunu gerçekleştirmek. Sadece Türkiye için değil dünya için örnek bir proje yapmak istiyoruz. Bütün hassasiyetleri, uyarıları, görüşleri dikkate alarak plana yansıtıyoruz. Bakanlıkla birlikte bu süreci yöneten planlama ekibini, Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve bakanlığın mutabakatını alarak oluşturan, raporlama sürecine İzmirli üniversite ve enstitüleri dahil eden İZTO'ya şükranlarımı sunuyorum. Yeni projelerin dönüşüme uygun yapılması gerekiyor. Hayata geçirilmemiş turizm alanlarının buna uygun olması gerekiyor. Mevcut turizm alanlarının da turizm dönüşümüne uyum sağlaması gerekiyor. Eylül 2020 itibarıyla projenin planlama sürecine başladık. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran'ın iki talebi oldu. Biri, sanayi sitesi ihtiyacıydı. Projenin içine sanayi sitesi yapılmasını plana işledik. Lojman sıkıntısı ile ilgili talebi de değerlendirerek düzenleme yaptık. Çeşme kaymakamımızın bir talebi oldu. Kamu personelinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir arazi planlaması yaptık" şeklinde konuştu. 

'3 AYRI ULAŞIM RAPORU HAZIRLANDI'

Proje aşamasında 7 üniversite tarafından 9 rapor düzenlendiğini belirten Bakan Ersoy, "15 üniversiteden 40 akademisyen projede çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Proje kapsamında 'Ulaşım Etüt Raporları', 'Ekolojik Araştırma ve Değerlendirme Raporu', 'Stratejik Çevresel Değerlendirme', 'Jeolojik Etüt Raporları' hazırlandı. 2023 itibariyle stratejik ÇED isteniyor. Biz bu kapsama girmememize rağmen bununla ilgili bir çalışma yaptık. İzmir Çeşme Otoyolu ve İzmir Çeşme Devlet Yolu üzerindeki olası etkilerin değerlendirilmesi konusunda detaylı bilimsel ve teknik görüşleri içeren 3 ayrı ulaşım raporu hazırlandı. Cuma akşamı İzmir'den Çeşme'ye, pazar akşamı da Çeşme'den İzmir'e yoğun bir trafik var. Ağırlıklı olarak Akdeniz'de olduğu gibi turist ağırlıklı bir bölge yaratıyoruz. Yüzde 85'inin turistlerden oluşacağı bir turizm bölgesi yaratmaya çalışıyoruz. Belli bir denge oluşturamadığınız zaman belli saatlerde trafik yoğunlukları oluşabiliyor. Turizm dönüşümü ile buradaki sorunları düzelteceğimize inanıyorum. Marina ve yat limanı için deniz ulaşımını da teşvik edecek bir proje çalışması gerçekleştiriyoruz" dedi.

'DOĞA DOSTU KRİTERLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULDU'

Biyo-ekolojik (flora, fauna, habitat), jeolojik, hidrojeolojik ve peyzaj değerler konularında raporların hazırlandığını belirten Ersoy, "Projedeki beton ayak izi 1.2 olarak belirlendi. Diğer birçok nokta yumuşak zemin ve koruma alanları içerisinde kaldı. Bu rapor hazırlanırken Gölobası mevki başta olmak üzere mevsimsel su alanları, gölcükler, Akdeniz foklarının yaşam alanları koruma altına alındı. Akdeniz Foku Araştırma ve Değerlendirme Raporu hazırlandı. Proje planlamasında doğaya saygılı, sıfır atık çerçevesinde işleyen bir sistem kurgusu ile sürdürülebilir ve doğa dostu kriterler göz önünde bulunduruldu. En önemli konulardan biri su ihtiyacı ile ilgiliydi. Yaptığımız hesaplara göre günde 41 bin metreküp tatlı su kullanımı ihtiyacı olacak. Çeşme'nin arıtma sistemi yeterli değil. Ters osmoz ile ilgili üniversitelerden rapor alarak bilimsel bir çalışma yaptık. Deşarj yöntemini seçtik. ODTÜ tarafından bir rapor hazırlandı. Bizzat yerinde dalış yapılarak dip canlılarının dağılımı gözlendi" açıklamalarında bulundu.

'2025 YILINDA HAYATA GEÇMESİ PLANLANIYOR'

12 aylık turizmin geliştirilmesi için temalı park alanı ve spor alanı yapılacağını kaydeden Ersoy, "Spor alanında özellikle tenis ağırlıklı bir konsept oluşturuluyor. Aynı anda 3 büyük turnuvanın yapılacağı bir alan oluşturuyoruz. İki tane sağlık otelimiz bulunuyor. Bununla ilgili yatırım alanlarını oluşturduk. Bu proje tamamlandığında ve hayata geçtiğinde bölge bazında sürdürülebilirlik sertifikası almış ilk proje olacak. 200'den fazla ihalenin tek bir yatırımcıya ihalesi söz konusu değil. Sadece Türkiye değil dünya genelinden katılmak isteyenler katılabiliyor. Açık ihale sistemiyle parsel parsel ihale yapılacak. 2-3 ay sonra proje plan aşamasına gelir. Her şey vaktinde gerçekleşirse ön görümüz 2025 yılında projenin hayata geçeceği yönünde. Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en ince ayrıntılarıyla çalışmaların sağlandığı, en koruyucu, en doğa dostu projelerden biri. Bunun uluslararası kuruluşlar tarafından da tasdiklenmesini şart koşuyoruz. Türkiye'nin bugüne kadarki en iyi projelerinden biri olacağını düşünüyorum" dedi.

BAŞKAN SOYER: BAŞINDAN BERİ OLUMLU YAKLAŞTIK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de "Sayın bakanımıza şeffaf ve özenle sürdürülen süreç nedeniyle teşekkür ediyorum. Biz projeye başından beri çok olumlu yaklaştık. Bölgede de çok iddialı projelerden. Nitelikli koruma alanlarının sürdürülebilir doğal alanlara dönüştürülmesi ile ilgili çekincemiz var. Bakan Ersoy, ÇED çalışmanın sürdüğü bilgisini bizimle paylaştı. Süreç devam ediyor. Zaman zaman sorularımız ve itirazlarımız olabiliyor" diye konuştu.

ÖZGENER: İZMİR TARİHİNDE ÖNEMLİ GÜN

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ise "Bugün İzmir tarihinde yine önemli bir güne işaret ediyor. Bu projemizle ilgili ilk defa bir araya gelip sizlerle paylaşmamızın üzerinden 2 yıl 12 gün geçti. Bu çapta bir proje için gelinen nokta çok değerli. Sayın bakan, o zaman da bugün olduğu gibi şeffaf bir yönetim anlayışı ile proje ile ilgili soru ve çözüm önerileri ile talepleri dinledi ve proje ile ilgili ilk taslağı açıkladı. Her bir adımda, projemizin İzmir için daha doğru daha sürdürülebilir daha korumacı olması yönünde hareket etti" dedi. 

BAŞKAN ORAN: ŞEFFAF BİR MASA VAR

'Ege Turizm Merkezi Çeşme Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, doğasını ve değerlerini koruyarak Çeşme turizmini 3 aydan 12 aya yayacak her projenin arkasında olduklarını söyledi. Başkan Oran, "Bazı çekincelerimiz vardı. Bir tanesi, beton yoğunlaşmasıydı. İkincisi, vatandaşlarımızın mallarındaki acele kamulaştırma kararlarıydı. Bu kararlar kaldırıldı. Beton ayak iziyle ilgili 1.2 açıklaması geldi. Şu anda şeffaf bir masa var. Sorunlarımızı ve çekincelerimizi açık bir şekilde bakanlığımıza iletiyoruz. Ortak çözüm noktasında ilerliyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
24
açık
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:37
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:32
Yatsı 22:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@