Bakan Kurum: "Yalova’ya 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birtakım ziyaretler bulunmak için Yalova’ya geldi.

GENEL 04.07.2020, 16:26 04.07.2020, 22:07
Bakan Kurum: "Yalova’ya 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yalova'daki valilik ve belediye binalarının bulunduğu alana 15 bin metrekarelik meydan kazandırılacağını belirterek, "Meydanın altına da kapalı otopark yapacağız. Burada da şehrin içerisindeki trafik problemini çözecek önemli bir adımı atmış olacağız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birtakım ziyaretler bulunmak için Yalova’ya geldi. Bakan Kurum’a Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve AK Parti milletvekilleri eşlik etti. Bakan Kurum, Yalova Valiliği’nde yapılan İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileyerek başlayan Bakan Kurum, tüm bakanlıkların hızlı bir şekilde Sakarya’nın yaralarını sarmak için tüm çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi. Şehirlerin problemlerini çözme adına gayretler gösterdiklerini ve bunun için ziyaretlerde bulunduklarını kaydeden Bakan Kurum, Yalova için de önemli bir karar aldıklarını vurguladı.'15 BİN METREKARELİK MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ'

Yalova’da valiliğin ve belediyenin bulunduğu alanın yeşillendireceğine işaret eden Bakan Kurum, "Yalova için, bence şehircilik adına, vatandaşımıza hizmet sunma adına çok önemli bir karar aldık. Valiliğimizin, hemen karşısında bulunan belediyemizin bulunduğu alanı, Yalova’ya meydan olarak kazandırmak istiyoruz. Bu çerçevede belediye ve valiliğimizi buradan kaldıracağız. Stadyumun hemen yanındaki alanda hem valiliğimizi hem belediyemizin inşasına bu yıl sonuna kadar başlayıp arkasından da taşınma sürecini gerçekleştireceğiz. Şehrimize içerisinde sadece çınarlarımızın olduğu, 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız. Meydanın altına da kapalı otopark yapacağız. Burada da şehrin içerisindeki trafik problemini çözecek önemli bir adımı atmış olacağız. Bu noktada İçişleri Bakanlığımıza proje verdiği destekten ötürü başta bakanımız olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Hep birlikte bu projeyi gerçekleştireceğiz. Valiliğimizin inşaatına da bu yıl sonu itibariyle stadyumun yanındaki alanda başlayacağız. Bu çerçevede belediyemize de belli alanların tahsislerini yapacağız. Hem şehircilik adına belediyemize destek olmak, hem de maddi anlamda Yalova’yı güçlendirecek adımları atmış olacağız. Hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar bu alanı meydan ve meydan altı otopark haline getirebilmektir. Hiçbir ticari ünite yapmadan, tamamen vatandaşımızın kullanacağı, 7/24 vakit geçireceği bir alan olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugüne kadar Yalova’ya yaklaşık 17,5 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, 2023 hedefleri doğrultusunda şehirlerin 50-100 yıllık planlama çalışmalarını yaptıklarını belirtti.

'DÖNÜŞMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPACAĞIZ'


Yalova’daki diğer projelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti:


“Yalova, 1999’da bir deprem yaşadı ve çok büyük acılar yaşandı. Birçok ocağa ateş düştü. O gün devletimiz hızlı bir şekilde burada deprem dönüşümü sürecinde, deprem riski olan binaların dönüşüm sürecini başlattı ve büyük bir yol da bu noktada kaydettik. Merkez Mahallesi’nde bulunan binalarımızın, o günkü şartlarda planları mevcut, kat yüksekliği altına çekilme suretiyle bir karar alınmıştı. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda merkezde bir çalışma başlatacağız. Bu çalışmada hiçbir vatandaşımız mağdur olsun istemiyoruz. Vatandaşlarımızın rızasını almak kaydıyla mevcut yükseklikleri, mevcut yoğunlukları dikkate alarak yeni yapacağımız planla şehre yeni yeşil alanlar, yeni sosyal alanlar, yeni okullar kazandıracak çalışmayı bakanlığımız, belediyemiz ile birlikte başlatacak. Bakanlık olarak biz, dönüşmek isteyen vatandaşlarımıza her türlü kira yardımı, taşınma yardımı, plan ile ilgili vergi her türlü yardımı yapmak suretiyle; ki yeni yönetmelikten kaynaklı imar haklarının kayıplarıyla alakalı da gerekli maddi ve teknik desteği verme suretiyle çalışma başlatacağız. Bu çerçevede dönüşmek isteyen vatandaşlarımıza her türlü kolaylığı yapmak istiyoruz. Bunu yaparken de mevcut yükseklikler, şehrin silueti, şehirdeki yoğunluk tüm detayları düşünülecek, biz de her türlü desteği vereceğiz. Diğer bir dönüşüm projemiz, merkez Bağlarbaşı Mahallesi’nde 10 hektarlık alanda yaklaşık 587 hak sahibinin bulunduğu alana ilişkin bir dönüşüm projesi geliştiriyoruz. Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle bu projeyi yürütecek. Yıl sonuna kadar hak sahibi vatandaşlarımızla görüşeceğiz. İster yerinde ister bedeli karşılığında zemin artı 3-4’ü geçmeyecek Yalova’ya yakışacak projeyi, inşallah yıl sonuna kadar görüşmeleri tamamlayıp ihalesini de tamamladıktan sonra inşaatına başlamak istiyoruz. 100 bin sosyal konut projemiz var, bu kapsamda 81 ilimizde projeler geliştiriyoruz. Yalova’da da 300 konut, Kazımbey Mahallesi’nde inşası gerçekleşecek. 18 Haziran’da da kuralarını çekmiş olacağız. 400 yataklı bir devlet hastanesi inşaatı devam ediyor. 2021 Aralık ayına bitirilmesi planlanıyor. Bu çerçevede hastanenin etrafındaki yollar ile ilgili, yapımı noktasında belediyemiz ile birlikte bakanlığımız altyapı çalışmalarını yapacak." 

113 DÖNÜMLÜK ALANA MİLLET BAHÇESİ

Yalova'da 113 dönümlük arazinin millet bahçesi yapıldığını belirten Bakan Kurum, "81 ilimize, 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle yola çıktık. 23 tanesinin açılışını gerçekleştirdik. Bu çerçevede yeşil Yalova’ya daha fazla yeşil alan kazandırma amacıyla eski devlet hastanesinin hemen arkasında bulunan Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki 113 dönümlük alanı millet bahçesi yapıyoruz. İçerisinde millet kıraathanesinin yürüyüş yollarının olduğu alanı da Yalova’ya kazandıracağız. 2021 sonuna kadar inşallah hizmete açmış olacağız” şeklinde konuştu.

'VATANDAŞLARIMIZ EDİRNE'DEN HAKKARİ'YE KADAR BİSİKLETLE GİTSİN İSTİYORUZ'

Kente bisiklet yolunun yapımının da en kısa zamanda tamamlanacağını belirten Bakan Kurum, "Bir başka projemiz Çiftlikköy’den başlayıp Yalova Üniversitesi’ne kadar 20 kilometrelik bisiklet aksı projelendiriyoruz. Çok önemli bir aks olacak. 81 ili, birbirine bağlayan master plan yaptık. Vatandaşlarımız Edirne’den çıkıp Hakkari’ye kadar bisikletle gitsin istiyoruz. Bu noktada bu projenin parçası olacak bu mesafeye de belediyemiz ve bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle bir proje gerçekleştireceğiz. İlk etapta 10 kilometrelik kısmına bu yıl başlayacağız. 2 milyon TL’si hibe, 3 milyon TL’si de belediyemize kredi desteği olmak üzere bisiklet yolunun yapımını da en kısa zamanda vatandaşlarımıza teslim edeceğiz" dedi.

Bakan Kurum, "Kirazlı mevkiinde sıfır atış projesi kapsamında belediyemiz ile bir proje başlatmıştık. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırmak ve geri dönüşüme göndermek için proje geliştiriyoruz. İlk önce şehrin içindeki alanlarda atıkları ayrı toplayacak üniteleri şehrin önemli noktalarına koyacağız, akabinde de Entegre Atık Yönetim Merkezi inşaatını yapacağız, burada transfer istasyonu ile birlikte atıklarımızı ayrıştırıp geri dönüşüme göndereceğiz. Bu proje de 4 milyon TL’lik bir proje. Bu kapsamda 2 milyon TL’si hibe, 2 milyon TL’si kredi olacak." ifadelerini kullandı. 

'KENTE KATMA DEĞER KATACAK PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yalova’da yapımı devam eden 400 yataklı Şehir Hastanesi inşaatı ve Hersek Lagünü'nde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum daha sonra AK Parti Yalova İl Başkanlığı’na geçerek, parti teşkilatı ile toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Yalova’ya katma değer katacak olan projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

'MİLLETİMİZİN CANI BİZE EMANETTİR'

Yalova'daki kentsel dönüşümü önemsediklerini belirten Bakan Kurum, "Depremde yaşanan acıları unutmadık. Bir daha da bu acılar yaşansın istemiyoruz. Bu çerçevede kentsel dönüşüm bizim için önemli. Bu anlamda da şehrin merkezinde 1999 depremi sonrasında yapılarla alakalı düzenleme sürecine gidildi. Ancak o planlama sürecindeki bazı planlar şu an binaların dönüşümüne engel oluyor. Aynı şekilde o günden bu güne geldiğimiz süreçte çıkan yönetmelikler yine mevut binaların yapımına müsaade etmiyor. Biz bu süreçte vatandaşlarımızın rızasını önemsiyoruz. Belediyemiz, bakanlığımız kanalıyla bir kentsel dönüşüm süreci yürütecek. Vatandaşlarımızdan talep gelmesi halinde ada bazında kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın yönetmelik açısından olan maddi kayıplarını biz karşılayacağız. Milletimizin canı bize emanettir. Bu konuda çok samimiyiz ve bu konunun siyasetini de yapmıyoruz" dedi.

'GÜÇLÜ ŞEHİRLER İÇİN PROJELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Yalova’nın turizm yönüne değer katacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Termal ilçesini bir turizm bölgesi haline getirmek için biz de bakanlık olarak, Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışacağız. Hazine mülkiyetindeki alanlarda vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verecek projeleri birlikte yürütüyor olacağız. İlçelerimizdeki ihtiyaç olan araç gereçleri de temin edeceğiz. Bizim amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 2023’e giden yolda ‘Güçlü şehirler, güçlü Türkiye’ sloganıyla bu projeleri gerçekleştirmek istiyoruz. Her zaman milletimizle beraber yol yürüdük" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@