Bakan Kurum: "Yalova’ya 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birtakım ziyaretler bulunmak için Yalova’ya geldi.

GENEL 04.07.2020, 16:26 04.07.2020, 22:07
Bakan Kurum: "Yalova’ya 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yalova'daki valilik ve belediye binalarının bulunduğu alana 15 bin metrekarelik meydan kazandırılacağını belirterek, "Meydanın altına da kapalı otopark yapacağız. Burada da şehrin içerisindeki trafik problemini çözecek önemli bir adımı atmış olacağız" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birtakım ziyaretler bulunmak için Yalova’ya geldi. Bakan Kurum’a Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve AK Parti milletvekilleri eşlik etti. Bakan Kurum, Yalova Valiliği’nde yapılan İl Değerlendirme Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Sözlerine Sakarya’nın Hendek ilçesinde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşlara başsağlığı, yaralılara ise acil şifalar dileyerek başlayan Bakan Kurum, tüm bakanlıkların hızlı bir şekilde Sakarya’nın yaralarını sarmak için tüm çalışmalarına devam ettiğini dile getirdi. Şehirlerin problemlerini çözme adına gayretler gösterdiklerini ve bunun için ziyaretlerde bulunduklarını kaydeden Bakan Kurum, Yalova için de önemli bir karar aldıklarını vurguladı.'15 BİN METREKARELİK MEYDAN KAZANDIRACAĞIZ'

Yalova’da valiliğin ve belediyenin bulunduğu alanın yeşillendireceğine işaret eden Bakan Kurum, "Yalova için, bence şehircilik adına, vatandaşımıza hizmet sunma adına çok önemli bir karar aldık. Valiliğimizin, hemen karşısında bulunan belediyemizin bulunduğu alanı, Yalova’ya meydan olarak kazandırmak istiyoruz. Bu çerçevede belediye ve valiliğimizi buradan kaldıracağız. Stadyumun hemen yanındaki alanda hem valiliğimizi hem belediyemizin inşasına bu yıl sonuna kadar başlayıp arkasından da taşınma sürecini gerçekleştireceğiz. Şehrimize içerisinde sadece çınarlarımızın olduğu, 15 bin metrekarelik meydan kazandıracağız. Meydanın altına da kapalı otopark yapacağız. Burada da şehrin içerisindeki trafik problemini çözecek önemli bir adımı atmış olacağız. Bu noktada İçişleri Bakanlığımıza proje verdiği destekten ötürü başta bakanımız olmak üzere tüm çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Hep birlikte bu projeyi gerçekleştireceğiz. Valiliğimizin inşaatına da bu yıl sonu itibariyle stadyumun yanındaki alanda başlayacağız. Bu çerçevede belediyemize de belli alanların tahsislerini yapacağız. Hem şehircilik adına belediyemize destek olmak, hem de maddi anlamda Yalova’yı güçlendirecek adımları atmış olacağız. Hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar bu alanı meydan ve meydan altı otopark haline getirebilmektir. Hiçbir ticari ünite yapmadan, tamamen vatandaşımızın kullanacağı, 7/24 vakit geçireceği bir alan olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bugüne kadar Yalova’ya yaklaşık 17,5 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını kaydeden Bakan Kurum, 2023 hedefleri doğrultusunda şehirlerin 50-100 yıllık planlama çalışmalarını yaptıklarını belirtti.

'DÖNÜŞMEK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZA HER TÜRLÜ YARDIMI YAPACAĞIZ'


Yalova’daki diğer projelere ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, konuşmasına şu şekilde devam etti:


“Yalova, 1999’da bir deprem yaşadı ve çok büyük acılar yaşandı. Birçok ocağa ateş düştü. O gün devletimiz hızlı bir şekilde burada deprem dönüşümü sürecinde, deprem riski olan binaların dönüşüm sürecini başlattı ve büyük bir yol da bu noktada kaydettik. Merkez Mahallesi’nde bulunan binalarımızın, o günkü şartlarda planları mevcut, kat yüksekliği altına çekilme suretiyle bir karar alınmıştı. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda merkezde bir çalışma başlatacağız. Bu çalışmada hiçbir vatandaşımız mağdur olsun istemiyoruz. Vatandaşlarımızın rızasını almak kaydıyla mevcut yükseklikleri, mevcut yoğunlukları dikkate alarak yeni yapacağımız planla şehre yeni yeşil alanlar, yeni sosyal alanlar, yeni okullar kazandıracak çalışmayı bakanlığımız, belediyemiz ile birlikte başlatacak. Bakanlık olarak biz, dönüşmek isteyen vatandaşlarımıza her türlü kira yardımı, taşınma yardımı, plan ile ilgili vergi her türlü yardımı yapmak suretiyle; ki yeni yönetmelikten kaynaklı imar haklarının kayıplarıyla alakalı da gerekli maddi ve teknik desteği verme suretiyle çalışma başlatacağız. Bu çerçevede dönüşmek isteyen vatandaşlarımıza her türlü kolaylığı yapmak istiyoruz. Bunu yaparken de mevcut yükseklikler, şehrin silueti, şehirdeki yoğunluk tüm detayları düşünülecek, biz de her türlü desteği vereceğiz. Diğer bir dönüşüm projemiz, merkez Bağlarbaşı Mahallesi’nde 10 hektarlık alanda yaklaşık 587 hak sahibinin bulunduğu alana ilişkin bir dönüşüm projesi geliştiriyoruz. Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız eliyle bu projeyi yürütecek. Yıl sonuna kadar hak sahibi vatandaşlarımızla görüşeceğiz. İster yerinde ister bedeli karşılığında zemin artı 3-4’ü geçmeyecek Yalova’ya yakışacak projeyi, inşallah yıl sonuna kadar görüşmeleri tamamlayıp ihalesini de tamamladıktan sonra inşaatına başlamak istiyoruz. 100 bin sosyal konut projemiz var, bu kapsamda 81 ilimizde projeler geliştiriyoruz. Yalova’da da 300 konut, Kazımbey Mahallesi’nde inşası gerçekleşecek. 18 Haziran’da da kuralarını çekmiş olacağız. 400 yataklı bir devlet hastanesi inşaatı devam ediyor. 2021 Aralık ayına bitirilmesi planlanıyor. Bu çerçevede hastanenin etrafındaki yollar ile ilgili, yapımı noktasında belediyemiz ile birlikte bakanlığımız altyapı çalışmalarını yapacak." 

113 DÖNÜMLÜK ALANA MİLLET BAHÇESİ

Yalova'da 113 dönümlük arazinin millet bahçesi yapıldığını belirten Bakan Kurum, "81 ilimize, 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle yola çıktık. 23 tanesinin açılışını gerçekleştirdik. Bu çerçevede yeşil Yalova’ya daha fazla yeşil alan kazandırma amacıyla eski devlet hastanesinin hemen arkasında bulunan Gaziosmanpaşa Mahallesi’ndeki 113 dönümlük alanı millet bahçesi yapıyoruz. İçerisinde millet kıraathanesinin yürüyüş yollarının olduğu alanı da Yalova’ya kazandıracağız. 2021 sonuna kadar inşallah hizmete açmış olacağız” şeklinde konuştu.

'VATANDAŞLARIMIZ EDİRNE'DEN HAKKARİ'YE KADAR BİSİKLETLE GİTSİN İSTİYORUZ'

Kente bisiklet yolunun yapımının da en kısa zamanda tamamlanacağını belirten Bakan Kurum, "Bir başka projemiz Çiftlikköy’den başlayıp Yalova Üniversitesi’ne kadar 20 kilometrelik bisiklet aksı projelendiriyoruz. Çok önemli bir aks olacak. 81 ili, birbirine bağlayan master plan yaptık. Vatandaşlarımız Edirne’den çıkıp Hakkari’ye kadar bisikletle gitsin istiyoruz. Bu noktada bu projenin parçası olacak bu mesafeye de belediyemiz ve bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle bir proje gerçekleştireceğiz. İlk etapta 10 kilometrelik kısmına bu yıl başlayacağız. 2 milyon TL’si hibe, 3 milyon TL’si de belediyemize kredi desteği olmak üzere bisiklet yolunun yapımını da en kısa zamanda vatandaşlarımıza teslim edeceğiz" dedi.

Bakan Kurum, "Kirazlı mevkiinde sıfır atış projesi kapsamında belediyemiz ile bir proje başlatmıştık. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırmak ve geri dönüşüme göndermek için proje geliştiriyoruz. İlk önce şehrin içindeki alanlarda atıkları ayrı toplayacak üniteleri şehrin önemli noktalarına koyacağız, akabinde de Entegre Atık Yönetim Merkezi inşaatını yapacağız, burada transfer istasyonu ile birlikte atıklarımızı ayrıştırıp geri dönüşüme göndereceğiz. Bu proje de 4 milyon TL’lik bir proje. Bu kapsamda 2 milyon TL’si hibe, 2 milyon TL’si kredi olacak." ifadelerini kullandı. 

'KENTE KATMA DEĞER KATACAK PROJELERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yalova’da yapımı devam eden 400 yataklı Şehir Hastanesi inşaatı ve Hersek Lagünü'nde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum daha sonra AK Parti Yalova İl Başkanlığı’na geçerek, parti teşkilatı ile toplantı yaptı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Yalova’ya katma değer katacak olan projeleri hayata geçireceklerini söyledi.

'MİLLETİMİZİN CANI BİZE EMANETTİR'

Yalova'daki kentsel dönüşümü önemsediklerini belirten Bakan Kurum, "Depremde yaşanan acıları unutmadık. Bir daha da bu acılar yaşansın istemiyoruz. Bu çerçevede kentsel dönüşüm bizim için önemli. Bu anlamda da şehrin merkezinde 1999 depremi sonrasında yapılarla alakalı düzenleme sürecine gidildi. Ancak o planlama sürecindeki bazı planlar şu an binaların dönüşümüne engel oluyor. Aynı şekilde o günden bu güne geldiğimiz süreçte çıkan yönetmelikler yine mevut binaların yapımına müsaade etmiyor. Biz bu süreçte vatandaşlarımızın rızasını önemsiyoruz. Belediyemiz, bakanlığımız kanalıyla bir kentsel dönüşüm süreci yürütecek. Vatandaşlarımızdan talep gelmesi halinde ada bazında kentsel dönüşüm projesini gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızın yönetmelik açısından olan maddi kayıplarını biz karşılayacağız. Milletimizin canı bize emanettir. Bu konuda çok samimiyiz ve bu konunun siyasetini de yapmıyoruz" dedi.

'GÜÇLÜ ŞEHİRLER İÇİN PROJELERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ'

Yalova’nın turizm yönüne değer katacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Termal ilçesini bir turizm bölgesi haline getirmek için biz de bakanlık olarak, Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışacağız. Hazine mülkiyetindeki alanlarda vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verecek projeleri birlikte yürütüyor olacağız. İlçelerimizdeki ihtiyaç olan araç gereçleri de temin edeceğiz. Bizim amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 2023’e giden yolda ‘Güçlü şehirler, güçlü Türkiye’ sloganıyla bu projeleri gerçekleştirmek istiyoruz. Her zaman milletimizle beraber yol yürüdük" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
25°
açık
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:23
Güneş 06:02
Öğle 13:14
İkindi 17:06
Akşam 20:17
Yatsı 21:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@