Bakan Süleyman Soylu: "31 milyon lirasına el konuldu"

İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer'in Türkiye'deki bankalarda bulunan 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

GENEL 23.04.2021, 17:45 23.04.2021, 20:29
Bakan Süleyman Soylu: "31 milyon lirasına el konuldu"

İçişleri  Bakanı Süleyman Soylu, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer'in Türkiye'deki bankalarda bulunan 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

"MALİYETİNİN NE KADAR OLDUĞUNU BİLMEMEKLE BİRLİKTE"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  AFAD'da gerçekleştirilen toplantıda gazetecilerin kripto para dolandırıcılığı ile ilgili sorusunu yanıtladı.

Bakan Soylu, "Maliyetinin ne kadar olduğunu bilmemekle birlikte burada bir olayla karşı karşıyayız. Günler geçtikçe bunun etkilerinin ne olduğunu hep birlikte göreceğiz. Tabi bu olay duyulur duyulmaz gerekli hukuki ve idari tedbirler alındı. Bize düşen bir tarafı da var bunun. Hem Türkiye'de mi değil mi, tabii yurt dışında olduğu ortaya çıktı. Hemen bu olay duyulur duyulmaz emniyet genel müdürümüz, Arnavutluk emniyet genel müdürü ile görüşme gerçekleştirdi. Oradaki emniyet genel müdürü de bize uzak değil. Eğitimini Türkiye'de almış, benim de tanıdığım bir arkadaşımızdı. Yine orada ardından hemen sayın içişleri bakanı ile görüştüm, seçim bölgesindeydi. Uzun uzadıya konuşma yaptık bu konu ile ilgili. Bu esnada da ilgili cumhuriyet başsavcılığı konuyla ilgili Adalet Bakanlığı'na uluslararası yakalama kararı gönderdi. Biz de bu arada sistemimizi hazır tuttuk. Hemen gece yarısı bu kararı almadan önce görüşmelerimizi gerçekleştirdik, gece yarısı Interpol'e bildirdik ve sabah 10.00 itibarıyla işlemler kırmızı bülten açısından tamamlanmış oldu" dedi.

"3 AYRI HESAPTA BULUNAN  31 MİLYON LİRASINA EL KONULDU"

Bakan Soylu, Faruk Fatih Özer'in Türkiye'deki mal varlığına el konulduğunu vurgulayarak, "Şahsın Türkiye'de 3 ayrı hesapta bulunan  31 milyon lirasına el konuldu. Oraya girerken de 290 bin dolar civarında bir beyanda bulunmuş. Onu da biliyoruz. Onu da oradan teyit ettik. Tabi orada şimdi Arnavutluk güvenlik güçleri bu konudaki hazırlıklarını yapıyorlar. Zannediyorum ki bu konuda inşallah yakalanması gerçekleştirilir ve Türkiye'ye getirilir inancındayız" şeklinde konuştu.

"62 KİŞİNİN YAKALANMASI YAPILDI" 

Soylu, "Şu an konuyla ilgili savcılığın talimatları uyarınca 78 kişilik bir tespit yapıldı ve bu kişilere gözaltı kararları çıkarıldı. Şu ana kadar konuyla ilgili 62 kişinin yakalanması yapıldı. 2 şahsın ise kovid-19 tedbirleri münasebetiyle nerede oldukları belli olup işlemleri koronavirüs tedbirleri sonrası yapılacak. Şu an ise firari 13 şahıs var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız aynı şekilde devam etmektedir" diye konuştu.

İstanbul Afetlere Hazırlık Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul'da 2020 yılı sonu itibarıyla 3 bin 97 olan afet ve acil durum toplanma alanları sayısı 5 bin 600'e çıkarılmış, kişi başına düşen toplanma alanı metrekaresi ise 1,29 metrekareden den 3,37 metrekareye yükseltilmiştir. İstanbul'un şu anda yüzde 87'i, toplanma alanlarına 500 metre mesafede. Bu süreçte okul bahçeleri de çok fazla kullanılmadı. Çünkü okullar barınma alanı" dedi.

İstanbul Afetlere Hazırlık Değerlendirme Toplantısı AFAD İstanbul İl Müdürlüğü'nde gerçekleşti. Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Son 30 yılın 4'ten büyük depremlerinde yıllık ortalama 108; 20 yılın ortalaması yıllık 131; son on yılın ortalaması ise 183'tür. Bir sayı daha paylaştık ve son bir yılda gerçekleşen 4'ten büyük deprem sayısının 255 olduğunu ifade ettik. Bu hepimiz için kritik biz dün sabah söylemiştik. Ancak günün sonunda 4'ten büyük 3 deprem daha kaydedildi. Çok şükür bir olumsuzluk ihbarı almadık. Ve dün akşam itibariyle bu sayı 258 olarak güncellenmiş oldu. AFAD Başkanlığı'mızın yerleşik kapasitesine, lojistik depolarına, personel ve teknik kapasitesine yaptığımız yatırımların yanı sıra AFAD bünyesinde, 'AFAD gönüllülük sistemini' kurduk. Halen toplam başvuru sayısı 293 bin, uzaktan eğitimlerini tamamlayan gönüllü sayısı 63 bin, eğitimleri devam edenlerin sayısı ise 128 bindir" diye konuştu.

2018 Kasım ayından bugüne kadar 19 adet habersiz tatbikat yaptıklarını söyleyen Bakan Soylu, "Önümüzdeki 19-21 Ekim tarihleri arasında İstanbul Adalar merkezli bir deprem senaryosu üzerinden oldukça kapsamlı bir ulusal TAMP tatbikatı yapmak için de hazırlıklarımız devam ediyor. Tabi bu senaryoya 38 çevre il de katılıyor ve onların da müdahale imkanları, bunların sevk ve idaresi üzerinden bir planlama yapılıyor. Yani sadece İstanbul'da değil, aslında ülkenin önemli bir bölümünü ilgilendiren, geniş kapsamlı bir tatbikatı, Türkiye acil müdahale planı çerçevesinde gerçekleştiriyoruz" diyee konuştu.

"POLİSE 15 BİN KAPASİTELİ MOBİL MUTFAK YAPTIK"

Bakan Soylu, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sadece İstanbul'da; Eylül 2019'dan itibaren, bugüne kadar 26 çalışma grubumuz tarafından gerçekleştirilen TAMP değerlendirme toplantılarının sayısı, bugün aldığımız son verilere göre 651 olarak güncellenmiştir. Afet müdahalesinde bu arkadaşlarımız gücümüze güç katacaklardır. İstanbul için jandarmaya mobil mutfak yaptık. Yine polise 15 bin kapasiteli mobil mutfak yaptık. Her an hizmete hazır. Bu mutfakların özelliği bir deprem anında bu gruplar bunları başında olacak. Yine 15 kapasiteli belediyeler birliğimiz de hazır. Her an deprem olacak diye büyük bir endişe içindeyiz. Bunu için hazırlıklarımızı hem yeniliyoruz, hem de yineliyoruz."

"TOPLANMA ALANLARI İLE İLGİLİ TÜRKİYE'DE JANDARMAMIZ HUMMALI BİR ÇALIŞMA BAŞLATTI"

Depremle ilgili önemli bir çalışmalardan biri de toplanma alanları olduğunu belirten Bakan Soylu,

“Hem Türkiye'de, hem de İstanbul'da bu alanları arttırmaya dönük ciddi bir çalışma içindeyiz. 13 Kasım 2018 tarihi itibari ile afet ve acil durum toplanma alanları e-devlet kapısı üzerinden ilan edilmiş ve halkımızın erişimine açılmıştır. Biraz da benim saflığıma geldi. Bana AFAD iyi niyetle dedi ki, Afet alanlarını hazırladık. Bunları e-devlet üzerinden yayınlamamız lazım. Ben de hemen 'yayınlayalım' dedim.  Benim için önemli olan vatandaşa faydalı olmak. Biraz o konuda dayak yedik. O noktada eleştirilerden kurtulmak mümkün olmadı. Fakat yayınlamaktan pişman değilim. Öncelikle bu konu Türkiye'nin gündemine geldi. Aynı zamanda biz de eksiğimizi gördük. Biz, her şeyi tam yapıyor değiliz. Aynı zamanda yerel yönetimler eksiğini gördü. Tabii, o arada yerel yönetimler sahiplenmedi bu işi, dayağı yine biz yedik. Sonunda konuyla ilgili iyi noktaya geldi. Dedik ki, kim toplanıp dağılma işlerini becerebilir aramızda jandarmayı mümessil tuttuk. Toplanma alanları ile ilgili Türkiye'de jandarmamız hummalı bir çalışma başlattı" dedi.

"ACİL DURUM TOPLANMA ALANLARI SAYISINDA 5 BİN600'E ÇIKARILDI"

 Bakan Soylu, "Ülke genelinde toplanma alanı sayısı halen 25 bin 570'tir. İstanbul'da ise 2020 yılı sonu itibarıyla 3 bin 97 olan afet ve acil durum toplanma alanları sayısı 5 bin 600'e çıkarılmış, kişi başına düşen toplanma alanı metrekaresi ise 1,29 metrekare den 3,37 metrekareye yükseltilmiştir. İstanbul'un şu anda yüzde 87'i, toplanma alanlarına 500 metre mesafede. Bu süreçte okul bahçeleri de çok fazla kullanılmadı. Çünkü okullar barınma alanı" diye konuştu.

"UYGULAMA DEPREM OLDUĞUNU AN BU SİZİ TOPLANMA ALANINA GÖTÜRÜYOR"

Yeni uygulama geliştirdiklerini söyleyen Bakan Soylu, “İnsanları afet anında toplanma alanlarına yönlendirecek, Allah göstermesin enkaz altından iletişimi sağlayabilecek, depremle ilgili pek çok bilgiyi bulabileceğiniz özel bir de uygulama hazırlıyoruz. Böylelikle depremin ilk anlarından itibaren vatandaşımızın yanında olmayı ve olası bir kargaşanın önüne geçmeyi hedefliyoruz. Ve uygulamayı bitirdik. Dünyada benzerini biz görmedik. Uygulamanın adı AFAD acil uygulama. Anında ulaşabileceğimiz ilk 10 kişinin numarasını yüklüyorsunuz. O, 10 kişiye ücretsiz ulaşabilme imkanı veriyor size. Yine bu uygulama ile 112 her daim araya biliyorsunuz. Uygulama deprem olduğu an bu sizi toplanma alanına götürüyor. Enkaz altında kaldınız sizin konumunuzu sizi kişiselleştirerek, bulmamızı sağlıyor. Yine bu uygulamanın maliyeti bizim için sıfır lira. Aslında İstanbul bizi zorluyor. Deprem olduğu zaman vatandaşımıza mahcup olmayacak en iyi yöntemleri bulmamıza zorluyor" ifadelerine yer verdi.

Bakan Soylu sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Jemus altyapısı kullanılarak sayısal telsiz haberleşme sistemi 6 ilimizde tamamlandı. Yılsonuna kadar 15 il daha tamamlanarak 21 ilde sayısal telsiz haberleşme sistemine geçilecektir. İstanbul telsiz haberleşme altyapısı birbirinden bağımsız 2 adet sayısal telsiz sistemi kurulmuş olup, hem AFAD iç haberleşmesi, hem de İstanbul'daki diğer kamu kurumlarının görüşebildiği bir yapı kurulmuştur. AFAD İstanbul kamu kanalında, 26 İstanbul TAMP ana çözüm ortağı ve kritik kurumlar olmak üzere 48 kamu kurumu yer almaktadır. AFAD İstanbul emniyet-jandarma kanalında 39 ilçe emniyet müdürlüğü ve 11 adet ilçe jandarma olmak üzere toplam 50 kurum bulunmaktadır. Ayrıca, Ankara ve İstanbul AFAD yönetim merkezleri her iki bağımsız telsiz ağıyla birbirine bağlanmıştır."

Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@