banner101

Donald Tusk: "Sovyetler Birliği’nin Dağılması, Avrupa İçin Hayırlı Oldu"

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri açısından son derece hayırlı bir gelişme olduğunu söyledi.

Donald Tusk: "Sovyetler Birliği’nin Dağılması, Avrupa İçin Hayırlı Oldu"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı ve Polonya eski Başbakanı Donald Tusk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri açısından son derece hayırlı bir gelişme olduğunu söyledi.

"SOVYETLER BİRLİĞİ'NİN DAĞILMASI, AVRUPA İÇİN HAYIRLI OLDU"

Gürcistan’ın Batum kentindeki bir forumu ziyaret eden Donald Tusk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sovyetler Birliği’nin dağılmasının yirminci yüzyılın en büyük felaketi olduğu yönündeki sözlerine atıfta bulunarak;  Sovyetler Birliği’nin dağılmasının yüzyılın en büyük felaketi olmadığını, hatta, Polonya, Ukrayna, Gürcistan ve genel olarak bütün Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için hayırlı bir gelişme olduğunu ifade etti. Tusk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının Rusların kendisi için de hayırlı olduğunu savundu.

AB Konseyi Başkanı Tusk ayrıca, bu yıl, Avrupa’nın Sovyet egemenliğinden kurtuluşunun otuzuncu yıldönümünü kutladığını dile getirdi.

Otuz yıl önce, 1989 yılında, Doğu Avrupa ülkelerinde arka arkaya görülen yönetim değişiklikleri, Sovyetler Birliği’nin Doğu Avrupa’daki egemenliğinin sonunu getirmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87