Erdoğan: "Cuma günü milletimize bir müjde vereceğimize inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın Sincan ilçesi Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılış törenine katıldı.

GENEL 19.08.2020, 17:21
Erdoğan: "Cuma günü milletimize bir müjde vereceğimize inanıyorum"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hakkını sonuna kadar aramakta kararlı olduğunu söyledi. Erdoğan, "Hiçbir sömürgeci güç, hiçbir tehdit ülkemizi bu bölgede var olduğu tahmin edilen zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarından mahrum bırakamaz. İnşallah cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermek ile karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Bu müjdenin hayalleri ve rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek sureti ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'nın Sincan ilçesi Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılış törenine katıldı. Törene Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu ile çok sayıda davetli katıldı. Program öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki heyet ile birlikte fabrika içerisinde incelemelerde bulundu.

'SALGIN KONTROLÜMÜZ ALTINDADIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üretim tesisini Türkiye'ye kazandıran Kalyon Holding'i ve projeye destek veren bakanlıkları tebrik etti. Yenilenebilir enerjinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Artık sadece üretmek yetmiyor, şirketlerimizin üretimle beraber inovasyona ve AR-GE faaliyetlerine de ağırlık vermesi gerekiyor. Şirketimizin modern bir AR-GE merkeziyle desteklenmiş olması bu bakımdan takdire şayandır" dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde koronavirüs sebebiyle yatırımların durduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin özgün bir yol izlediğini söyledi. Erdoğan, "Bu süreçte salgınla mücadeleyi sekteye uğratmadık. İnsanımızın sağlığından taviz vermeden, hiç bir vatandaşımızı mağdur etmeden ekonomimizi yeniden büyüme trendine sokmaya gayret ediyoruz. Dünya genelinde 800 bin insanın canına mal olan sağlık krizinin üstesinden gelmek elbette kolay değildir. Salgın sadece sosyal hayatı değil, üretimden ticarete, turizmden eğitime kadar günlük yaşantımızın her alanını da etkilemiştir. Ülkemiz zamanında aldığı tedbirler ile bu salgını en başarılı şekilde yöneten nadir ülkelerden birisidir. Son dönemde vaka sayılarında kısmi bir artış yaşansa da salgın halen kontrolümüz altındadır. Havayolu trafiğinin de kaybettiği ivmeyi tekrar yakaladığını görüyoruz. Turizm sektörümüz toparlanmaya başlamıştır. Ülkemiz kaynaklı olmayan bazı sıkıntılarla karşılaşsak da, hamd olsun Türk ekonomisi salgın öncesi ivmesini tekrar yakalamış görünüyor. İnşallah bu tempoyu daha da arttırmakta kararlıyız" diye konuştu.

'YENİ BAŞARI HİKAYERELERİNİ BİRLİKTE YAZACAĞIZ'

Erdoğan, koronavirüs salgınıyla değişen küresel dinamiklerin, Türkiye'nin önünde yeni kapıların aralanmasına, yeni fırsatların belirlenmesine vesile olduğunu söyleyerek, "Bu süreçte bize düşen, işi gücü karamsarlık aşılamak olan muhalefete aldırmadan üretime, yatırıma devam etmektir. CHP zihniyetinin bizi esir almasına eğer izin verirsek bu ülkeyi siyasette, vesayette, sanayide, ithalatta, enerjide dışa bağımlılığa mahkûm ederiz. Milletin mücadelesine destek olmak yerine, takoz olan sığ bir muhalefet anlayışının ülkemize verebileceği hiç bir şey yoktur. Türkiye'nin kalkınmasına katkı yapmak varken, sürekli ülkemizi karalayan, sağa sola Türkiye'yi şikayet eden bir muhalefet bu ülkeye tamamen yabancılaşmış demektir. CHP'nin tek derdi, otel lobilerinde gizlice buluştukları IMF komiserlerine ülkeyi yeniden teslim etmektir. Tüm müteşebbislerimizin, bu ülkenin aydınlık geleceğine güvenmelerin istiyorum. Nasıl bugün daha iyiysek, yarın çok daha iyi bir konumda olacağız. 18 yılda nasıl Türkiye'nin çehresini değiştirdiysek yeni başarı hikayelerini birlikte yazacağız. Bunu da son 18 yılda olduğu gibi CHP'nin sorumsuz siyasetine rağmen başaracağız" ifadesini kullandı.

'DOĞU AKDENİZ'DE DAYATILAN SEVR'E BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Doğu Akdeniz'deki gelişmelere değinen Erdoğan, "Bir asır önce nasıl millet olarak Sevr'i yırtıp atmışsak bugün de Doğu Akdeniz'de ülkemize dayatılan Sevr'e boyun eğmeyeceğiz. Yüzde yüz haklı olduğumuz meselede şayet korsanlığa prim verirsek gelecek nesillerin yüzüne bakamayız. Evlatlarımıza kendi haklarını savunmaktan aciz, özgüven ve cesaret yoksunu ülke teslim edemeyiz. Geçmişte yapılan hataların bedelini ödemek zorunda kaldık. Özellikle tek parti CHP'sinin dış politikada bıraktığı mirasın ceremesini 83 milyon olarak halen biz çekiyoruz. Misakı milli sınırlarımıza sahip çıkılmaması ile adalar meselesinde ürkek davranılmasının ülkemize çok büyük maliyetleri olmuştur. Sadece uğrunda şehitler verdiğimiz toprakları kaybetmedik, aynı zamanda güneyimizdeki zengin enerji kaynaklarının da dışında bırakıldık" dedi.

'CHP'DEN TÜRKİYE EKSENLİ HAREKET ETMESİNİ İSTİYORUZ'

Ege ve Akdeniz'de yüzleştikleri kronik sorunların temelinde bu dönemde yapılan yanlış hamlelerin bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Zamanın şartlarına sığınarak hataları örtmeye çalışmak kolaycılıktır. CHP'nin, ana karamızdan bir taş atımı mesafedeki adaların nasıl elimizden alındığını milletimize izah etmesi gerekiyor. CHP bu kötü mirası ile hesaplaşmak yerine pişkince bizi eleştirmekte, Rum ve Yunan tezlerinin savunuculuğunu yapmaktadır. Siyasi hırslarını ülkenin çıkarlarının önüne koyan bir partiden milli bir taviz beklemek elbette gerçekleşmesi zor bir hayaldir. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de attığı adımlar günlük siyasete kurban edilemeyecek kadar stratejik öneme sahiptir. CHP'den yurt dışındaki dostlarına taşeronluk yapmak yerine, en azından Doğu Akdeniz meselesinde Türkiye eksenli hareket etmesini istiyoruz. CHP yönetiminden Rum ve Yunan tezlerine sözcülük yapmasını değil, milli bir meselede milletin hissiyatına uygun davranmasını bekliyoruz" diye konuştu. 

'TÜRKİYE'DE YENİ BİR DÖNEMİN AÇILACAĞINA İNANIYORUM'

Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de hakkını sonuna kadar aramakta kararlı olduğunu belirterek, "Hiçbir sömürgeci güç, hiçbir tehdit ülkemizi bu bölgede var olduğu tahmin edilen zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarından mahrum bırakamaz. Biz hiç kimsenin hakkına, hukukuna el uzatmıyoruz. Biz Akdeniz'de gerilim ve kavga da istemiyoruz. Biz sadece milletimizin hakkını, Kıbrıs Türklerinin hukukunu savunuyoruz. Gerilim yerine müzakerenin, kavga yerine konuşarak, anlaşarak çözmenin peşinde olduk. Bugün de aynı samimiyetle hareket ediyoruz. Muhataplarımızdan da gerilimi tırmandıracak değil düşürecek, diyalog yolunu açacak adımlar bekliyoruz. İnşallah cuma günü tüm milletimize bir müjdeyi vermek ile karşı karşıya olacağımızı tahmin ediyor ve buna inanıyorum. Bu müjdenin hayalleri ve rüyası içindeyiz. Cuma günü inşallah bu müjdeyi tüm milletimize vermek sureti ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına şimdiden inanıyorum. Tabii açıklarsak bu işin heyecanı kaybolur, onun için açıklamamakta fayda var diye düşünüyorum" dedi.

BAKAN ALBAYRAK: O TOHUM BUGÜN TARİHİ BİR TESİSE DÖNÜŞÜYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da çok önemli bir tesisin açılışını yaptıklarını belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda çok önemli değişim ve dönüşüm sürecinin başladığını söyleyen Albayrak, "Türkiye'nin enerji alanında orta ve uzun vadeli hedeflerini, atılacak adımlarını 'Milli Enerji ve Maden Politika Belgesi' dediğimiz, biz buna bakanlıkta 'yeşil kitap' diyoruz, bütün bunları kayıt altına almıştık. Bu kitap çerçevesi içerisinde temel bir ilke belirledik. 'Doğru politikalar ve doğru adımlar ile enerjinin her alanında dışa bağımlılığı kırabiliriz' diye ifade ettik. Enerjinin her alanında yerli kaynaklar, yerli teknoloji ile üretim yaparak ancak bu manada büyük ve güçlü Türkiye idealine yürüyebiliriz bilincinde olduk. Bu inanç ile bağlantılı olarak o gün bir tohum attık. 'YEKA' adını verdiğimiz bu tohum ki YEKA'yı anons ettiğimizde sektör temsilcileri gülüp geçmişti. Buradan da onlara el sağlayalım. Bunun başarılabileceği noktasına birçoğu gülüp geçmişti. İşte o tohum bugün çok tarihi bir tesise dönüşüyor" dedi.

'YENİLEBİLİR ENERJİDE TEKNOLOJİ ÜRETEN ÜLKE HALİNE GELDİ'

Bakan Albayrak, "Bu tesiste, Türkiye'nin Türk mühendislerinin yaptığı güneş panelleri üretilecek. Yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ithalat pazarı artık Türkiye'de üretilecek, ihracat kapasitesi de gelişmiş olacak. Türkiye artık yenilenebilir enerjide teknoloji üreten ülke haline geldi. Ektiğimiz tohumlar her gün çınara dönüşecek. Yerli güneş fabrikası tesisi ile dünyanın en büyük Konya Karapınar'daki güneş tarlasının panelleri burada üretilecek. Bunu inşallah güneşin yanında yerli rüzgâr fabrikamız takip edecek" diye konuştu.

'TÜRKİYE'Yİ ÇOK DAHA İLERİYE TAŞIYACAĞIZ'

Bakan Albayrak, Türkiye'nin değişim sürecini başlattıklarını belirterek, "Hedeflerimize emin adımlar ile ilerliyoruz. Ekonomik tam bağımsız hayalini de inşallah enerjideki gibi hayata geçireceğiz. Milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Güzel bir sözümüz var; tarlada izi olmayanın hasatta sözü olmazmış. Türkiye olarak bizlere bu süreçte köstek olanlar, ben onlara 'beton lobisi' diyorum, özellikle bunların beton edebiyatı, güttükleri bu beton söylemi onlar sonunda bu beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecekler. Biz bu dönüşümü gerçekleştirerek büyük ve güçlü Türkiye yolculuğunu bu adımlar ile birlikte Türkiye'yi çok daha ileriye taşıyacağız" ifadesini kullandı. 

BAKAN DÖNMEZ: İLK MEYVEYİ TOPLUYORUZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, fabrikanın sektöre hayırlar getirmesini dileyerek, şunları kaydetti:

"Türkiye, güneş santrallerinin devreye alındığı 2014'ten bu yana, sadece 6 yıl gibi kısa bir sürede, dünyada güneş enerjisi kurulu gücünü en çok artıran 9'uncu, Avrupa'da ise 3'üncü ülke oldu. Bu yatırımlarla birlikte Türkiye'nin güneşi daha fazla parlamaya devam edecek. Bu alana daha fazla yatırım çekmek, orta ve küçük ölçekli yatırımcıların da bu alana girmelerini sağlamak için ekim ayında ilk Mini YEKA-GES yarışmamızı gerçekleştireceğiz. Yenilenebilir enerjide sadece üretim değil tüketim tarafında da vatandaşlarımızı bu sürecin bir parçası haline getirecek Yeşil Tarife'yi devreye aldık. Elektriğini yenilenebilir enerji kaynaklarından almak isteyen vatandaşlarımız ilgili tedarik şirketi vasıtasıyla Yeşil Tarife'ye geçiş yapmaya başladı. Vatandaşlarımız tutum ve davranışlarıyla sektörün geleceğinde aktif rol oynayacaklar. Vatandaşlarımızın yenilenebilir enerji ve YETA'ya olan talepleri arttıkça yenilenebilir enerji yatırımları da artacak."

KARAPINAR GÜNEŞ SANTRALİ'NİN DE AÇILIŞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans ile katılarak, Konya Karapınar'da bulunan ve Kalyon Holding tarafından yapılan Karapınar Güneş Santrali'nin açılışı gerçekleştirdi. Açılışa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Haluk Kalyoncu, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin Konya'ya ayrı güzellik katacağını belirterek, "Konya'nın özel sektör olarak böyle dev bir tesise kavuşmuş olması gerçekten bizler için de iftihar vesilesidir. Gerek sayın valimiz gerek belediye başkanımız gerek milletvekillerimiz olarak hakikaten bu dönemde şu anda çok çok farklı çok çok güçlü bir imkana kavuşmuş olmak inanıyorum ki Konya'mıza ayrı bir güzellik katacaktır. Hayırlı olsun, mübarek olsun" diye konuştu.  

BAKAN YARDIMCISI TANCAN: İKİ YÜZÜYLE DE ELEKTRİK ÜRETECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise panellerin iki yüzüyle de elektrik üreteceğini belirterek, "Panellerimiz iki yüzüyle de elektrik üretebilen paneller. Hem ön yüzünden hem arka yüzünden elektrik üretebiliyorlar. Yine santralimizde aynı zamanda güneş takip sistemi var. Yani panellerimiz güneşin doğuşundan batışına kadar güneşi takip etmek suretiyle güneş enerjisinden maksimum şekilde faydalanmış olacak. Bu santralde üretilen enerjinin şebekeye aktarılması için gerekli olan hem trafo merkezi hem de iletim hatlarımız, onların da yapımı tamamlandı ve devreye alındı. İnşallah şu andan itibaren üretilen enerji milletimizin hizmetine sunulmuş olacak. Ben hem fabrikamızın hem de santralimizin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

KALYONCU: UYDU HARİTASINDAN İZLENEBİLECEK 

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Haluk Kalyoncu da santralle ilgili "Burası 19 bin dönüm 19 milyon metrekare alana kurulu uydu haritasından izlenebilecek, dünyanın en büyük güneş enerji santrallerinden biri olarak tamamlandığı zaman senelik 2,5 milyar kilowatt saat ülkemiz elektrik üretimini enerji sistemimize sağlayacak" diye konuştu.  

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, santralin açılışı gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
21°
hafif yağmur
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:10
İkindi 17:10
Akşam 20:46
Yatsı 22:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@