Erdoğan: "Salgın sonrası dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağız"

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı.

GENEL 29.06.2020, 23:08
Erdoğan: "Salgın sonrası dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sosyal Koruma Kalkanı adı altında hanelere 6 milyar liranın üzerinde nakdi yardım yapıldığını belirterek, "Bunun yanında Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Ödeneği gibi başlıklar altında 18 milyar liraya yakın bir kaynağı milletimizin hizmetine sunduk. Kısa Çalışma Ödeneği'nden mevcutta yararlananların, bu imkandan faydalanma süresini 1 ay daha uzatıyoruz. Bununla bağlantılı olarak İş Fesih Sınırlaması ve dolayısıyla Nakdi Ücret Desteği de 1 ay daha devam ediyor" dedi.Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından, açıklamada bulundu. Sağlıktan güvenliğe, sanayiden tarıma ve ihracata kadar pek çok konuyu enine boyuna görüştüklerini kaydeden Erdoğan, "Bir sonraki toplantımızı, Kabinemizin ikinci yılını tamamlamış olarak yapacağız. Türkiye'nin yeni yönetim sistemindeki ikinci yılı vesilesiyle kapsamlı bir değerlendirmeyi, bir sonraki Kabine Toplantımızın ardından inşallah milletimizle paylaşacağız" diye konuştu.

'ÜLKEMİZİ RİSK GRUBUNDAN UZAKLAŞTIRMAKTA KARARLIYIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayından bu yana hep olduğu gibi bugünkü Kabine Toplantısı'nın da öncelikli gündeminin koronavirüs salgını ve sonuçları olduğunu ifade ederek, "Dünyada salgınla en başarılı mücadeleyi vermiş ülkelerden biri olarak kazanımlarımıza sıkı sıkıya sahip çıkmakta kararlıyız. Bunun için tedbiri asla elden bırakmıyoruz. Özellikle baş harflerinden ilhamla 'tamam' diyerek ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kriterlerinden kesinlikle taviz vermiyoruz. Bu ilkelere riayet ettiğimiz ölçüde ülkemizi salgın musibetinden uzak tutabiliriz. Amacımız, vaka sayısını da vefat sayısını da sıfıra en yakın veya sıfır noktasına çekebilmektir. Ülkemizi risk grubundan uzaklaştırmakta kararlıyız" mesajını verdi.

Normalleşme takvimi çerçevesinde birkaç alan dışında tüm sektörlerde hizmet ve üretim süreçlerinin önünü açtıklarını kaydeden Erdoğan, salgın döneminde esnaf ve sanatkardan çiftçiye, sanayiciden ihracatçıya kadar her kesimi verdikleri desteklerle ayakta tuttuklarını söyledi. Erdoğan, nakdi yardımlardan, vergi ertelemeleri ve kredilere kadar devletin tüm imkanlarını milletin emrine verdiklerini, bu sayede içinden geçilen olağanüstü dönemin sıkıntılarını her kesim için en aza indirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİ 1 AY DAHA UZATIYORUZ'

Salgın tedbirleri kapsamında faaliyetlerine ara veren işletmelerin, peyderpey yeniden çalışmaya başladıklarını belirten Erdoğan, ekonomik faaliyetlerde adım adım mart ayındaki seviyeye yaklaşıldığını bildirdi. Özellikle reel sektöre verdikleri destekleri sürdüreceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki günlerde atılacak adımlarla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Yarın 926 devlet korumasındaki gencimiz ile 274 şehit yakınımız, gazi ve gazi yakınımız kura ile kamu kuruluşlarına yerleştirilecek. Sonuçlar, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın web sayfasında açıklanacaktır. Bilindiği gibi Sosyal Koruma Kalkanı adı altında hanelere 6 milyar liranın üzerinde nakdi yardım yaptık. Bunun yanında Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, İşsizlik Ödeneği gibi başlıklar altında 18 milyar liraya yakın bir kaynağı milletimizin hizmetine sunduk. Kısa Çalışma Ödeneği'nden mevcutta yararlananların, bu imkandan faydalanma süresini 1 ay daha uzatıyoruz. Bununla bağlantılı olarak İş Fesih Sınırlaması ve dolayısıyla Nakdi Ücret Desteği de 1 ay daha devam ediyor."

Erdoğan, gençlere yeni ve güçlü fırsatlar sağlamak, gelişimlerini ve hayata katılımlarını desteklemek amacıyla 'Sürekli Kişisel Değişim' temalı bir proje çağrısına çıktıklarını açıklarken, "Sivil toplum kuruluşlarını hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrıdan gönüllülükten iletişime, spordan kültür ve sanat faaliyetlerine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır. Proje başlıkları, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın internet sitesi üzerinden 1 Temmuz'dan itibaren başlayacaktır" dedi.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden Irak'a yönelik bir yardım paketinin yarın yola çıkacağını söyleyen Erdoğan, "Bu pakette maskeden tuluma, solunum cihazından ilaca kadar salgın döneminde ihtiyaç duyulan her türlü malzeme vardır. Böylece Türkiye, bu tavrıyla bir kere daha komşularının, dostlarının, kardeşlerinin yanında olduğunu göstermiş olacaktır" diye konuştu.

'SALGIN SONRASI DÜNYANIN YILDIZ ÜLKELERİNDEN BİRİ OLACAĞIZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece Türkiye'nin salgınla mücadeleyi başarıya ulaştırmasının yetmediğini, yakın çevresinden başlayarak güçlü sosyal ekonomik ve ticari ilişkileri olduğu ülkelerin de aynı başarıyı yakalamasının gerektiğini kaydetti. Salgının sürmesinin ilerinin görülmesine engel olduğunu aktaran Erdoğan, "Buna rağmen içeride ve dışarıdaki ortak kanaat Türkiye'nin salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyanın yıldız ülkelerinden biri olacağı yönündedir. Sağlık alanındaki alt yapımızın ve genel sağlık sigortası sistemimizin gücü zaten tartışılmazdır. En zorlu şartlarda dahi pek çok sektörde çarkları döndürmeye devam etmemiz, üretim gücümüzü de dünyaya ispatlamıştır. Ayrıca, güvenlik alanında attığımız adımlar, bölgesel ve küresel bir güç olma kararlılığımızın altının dolu olduğunu göstermiştir. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldıkları her konuda Türkiye, kendi kendine yeterli olmanın ötesinde tüm dostları için ümit kapısı haline geldi" dedi.

Yılın ilk 5 ayında organize sanayi bölgelerinde 520 yeni fabrikanın faaliyete geçtiğine dikkat çeken Erdoğan, özel sektörün talep ettiği 110 bin yeni istihdamı öngören 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesinin de bir diğer önemli gösterge olduğuna işaret etti.

'CUMHUR İTTİFAKI TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, halkın bu süreçte kurallara uyarak işlerine, üretimlerine ve ülkelerine sahip çıkması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin özellikle atılım dönemlerinde saldırılara maruz kaldığını ifade eden Erdoğan, son 7 yılda yaşananların bu tespitin haklılığını ortaya koyduğunu dile getirdi. Milli gelirin trilyon dolar sınırına getirildiği 2013 yılından başlayarak Türkiye'nin demokrasisine ve kalkınmasına yapılan her saldırının aynı stratejinin bir parçası olduğunu dile getiren Erdoğan, "Amaç, Türkiye'nin önünü kesmek, ülkemize diz çöktürmek, milletimizi bölmek, devletimizi zayıflatmaktı. Hamdolsun, Allah'ın yardımı ve milletimizin dirayetli duruşu sayesinde bunu başaramadılar" diye konuştu. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimiz, destansı bir direnişle darbe girişimini de sonuçsuz bırakınca sınırlarımıza dayandılar. Güvenlik güçlerimizin kahramanca mücadelesi sayesinde yine hüsrana uğrayınca, ekonomimize tuzak kurdular. Aldığımız tedbirler bu tuzağı da bozdu. Salgın döneminde dahi boş durmadılar. Asılsız haberlerle ve provokasyonlarla halkı kışkırtmaya çalıştılar. Bu süreci de alnımızın akıyla geride bırakarak ülke ve millet düşmanlarına fırsat vermedik. 15 Temmuz gecesi, milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı, Türkiye'nin bu kritik döneminde halkımızın sesi, sağduyusu ve vicdanı olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Bu vesileyle bir kez daha Cumhur ittifakı'ndaki ortağımız MHP'ye ve özellikle Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'ye şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı, Türk siyasi tarihine altın harflerle yazılacak bir güç birliği ve dayanışma modeli olmuştur."

'ÇOĞULCU VE TEMSİL DÜZEYİ YÜKSEK BARO YAPISINDA KARARLIYIZ'

Türkiye'nin herhangi bir meselesini çözmek için harekete geçtklerinde, karşılarında hep aynı kesimleri bulduklarına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, baro başkanlarının gerçekleştirdiği protestoya tepki gösterdi. Barolar başta olmak üzere meslek örgütlerinin, faşizan uygulamalara varan sorunlar ürettiğini ifade eden Erdoğan, "Bu yanlışı düzeltmek için gereken hazırlıkları yapmak, yürütme olarak bizim hukuki düzenlemeyi yapmak da yasama olarak Meclis'in asli görevidir. Daha demokratik, daha çoğulcu, temsil düzeyi yüksek bir baro yapısı oluşturmakta kararlıyız. Bunun için çoklu baro yönetimi üzerinde duruyoruz. Milletvekili arkadaşlarımız bu konu ile ilgili kanun teklifini yarın sabah veriyorlar. İnşallah bu düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçireceğiz" açıklamasında bulundu.

'MİLLETİMİ SAPKINLIĞA KARŞI TAVIR ALMAYA DAVET EDİYORUM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kesim tarafından sinsice milli ve manevi değerlere saldırıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:


"İnsanlık tarihi boyunca hep lanetlenmiş sapkınlıkları normalleştirerek özellikle genç dimağları zehirlemenin peşindeler. İnancımıza ve kültürümüze aykırı bu tür marjinal akımları destekleyenler bizim gözümüzde aynı sapkınlığın ortaklarıdır. Halkın lanetlediği ve tavır aldığı hiçbir yanlışın bu ülkede kök salma imkanı yoktur. Buradan milletimin tüm fertlerini, Rabbimizin yasakladığı her türlü sapkınlığı sergileyenlere ve onları destekleyenlere karşı dikkatli olmaya, tavır almaya davet ediyorum. Türkiye güvenliğine ve ekonomisine yönelik tuzaklar yanında milli ve manevi yapısını hedef alan saldırılara karşı da mücadele edecek güce sahiptir. Rabbimden ülkemizi ve milletimizi bu tür sapkınlıkların yol açacağı sosyal ve beşeri felaketlerden muhafaza etmesini niyaz ediyorum."

'EKONOMİ ÇOK GÜÇLÜ BİR TOPARLANMA SÜRECİNDE'

Türkiye'nin bilhassa salgın döneminde sağlık konusunda en küçük bir rehavete rıza göstermeyeceğini vurgulayan Erdoğan, ekonomi ile ilgili şu mesajları verdi:

"Diğer yandan insanların hayatlarını sürdürebilmeleri için çalışmaları, üretmeleri, kazanmaları gerektiği gerçeğini de asla gözden ırak tutmuyoruz. Salgının tırmandığı dönemde tüm adımlarımızı hiçbir maliyet hesabı yapmadan sağlık merkezli olarak attık. Şimdi de ekonomi, üretim, istihdam odaklı bir anlayışla hareket ediyoruz. Özellikle milletimiz, işletmelerin faaliyetlerine ara vermesinden sokağa çıkma sınırlamalarına kadar salgın döneminde üzerlerine düşen tüm fedakarlıkları yapmıştır. Bugün de kimi istisnai görüntülere rağmen çoğunluğun kurallara riayet ettiğini görüyoruz. Bize düşen bir an önce üretimi ve istihdamı artırarak bu gayretlerin boşa gitmemesini sağlamaktır. Yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,5'lik büyüme performansı ekonomimizin potansiyelinin ve gücünün en büyük ispatıdır. Üstelik ilk çeyreğe dair olan mart ayının ikinci yarısını salgın tedbirleri sebebiyle büyük ölçüde kaybettiğimiz halde bu neticeye ulaştık. Mayıs ayında başlayan normalleşme takvimini haziran ayında büyük ölçüde tamamladık. Nitekim haziran ayı ile ilgili öncü veriler ekonominin çok güçlü bir toparlanma sürecinde olduğunu gösteriyor. Tabi haziran ayı sektörel güven endekslerinde yüzde 9 ile yüzde 33 arasında bir artış görüldü. Tüketici güven endeksi, bu ay yüzde 5,2 artış ile son 14 ayın zirvesine çıktı."

'TURİZMDE SEVİNDİRİCİ HABERLER BEKLİYORUZ'

Erdoğan, Reel Kesim Güven Endeksinin de yüzde 15,7 artış ile 92,6 seviyelerine ulaştığını, Ekonomik Güven Endeksi'nde ise mayıs ayına göre yüzde 19 gibi büyük bir sıçrama yaşandığını ifade etti. İmalat sanayi kapasite kullanım oranında 3,4 puanlık artışla yüzde 66'lara gelindiğini, ekonomik performansın en önemli göstergelerinden biri olan organize sanayi bölgelerindeki elektrik kullanımının Haziran'da yüzde 26 arttığını bildiren Erdoğan, "Aynı şekilde yurt dışından da sevindirici haberler geliyor. Türk ürünlerine talepteki artış, gözle görülür bir hal aldı. Nitekim haziran ayının ilk üç haftasında ihracatımız yüzde 25 artış gösterdi. Turizm sezonunun en azından bir kısmını kurtarmak için yoğun çaba gösteriyoruz. İnşallah çok yakında bu alanda da sevindirici haberler bekliyoruz. Elbette kayıplarımızı henüz tamamen geri alabilmiş değiliz. Tekrar altını çizerek ifade etmek istiyorum, sadece bizim salgının üstesinden gelmemiz yetmiyor. İş yaptığımız ülkelerin de normal düzene dönmeleri gerekiyor. Önemli olan yaklaşan yeni döneme hazırlıklı olmaktır. Gerçekçi bir değerlendirmeyle kendimize baktığımızda bu konuda hem hazırlıklı hem de avantajlı olduğumuzu görüyoruz. Ülkemizin potansiyeline ve büyüklüğüne inanıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'yi demokraside ve ekonomide dünyanın en büyükleri arasına sokmakta kararlı olduklarını belerek, "Bozguncuları, fitnecileri, fesatçıları kendi husumet çukurlarında çırpınmaya terk ederek, 83 milyon hep birlikte çarpan yüreğimizle geleceğimize umutlu bakmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Namaz Vakti 14 Temmuz 2020
İmsak 03:43
Güneş 05:37
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:43
Yatsı 22:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@