Erdoğan: "Yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde '2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı' düzenledi.

GENEL 16.01.2020, 16:45 16.01.2020, 18:24
Erdoğan: "Yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz 2019 yılını 'yeniden yükseliş yılı' haline dönüştürdük. Şimdi de hem büyümeyi, üretimi, ihracatı, istihdamı güçlendirerek hem Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak, yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Türkiye'nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsran uğratmayı sürdüreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde '2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı' düzenledi. Tüm bakanların katıldığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının değerlendirmesini yapmak, 2020 çalışmalarını paylaşmak için bir araya geldiklerini söyledi. Yetkiyi doğrudan milletten alan hükümet olarak yaptıklarının hesabını millete vermenin, en başta gelen görevleri olduğunu belirten Erdoğan, yeni yönetim sisteminin en büyük özelliğinin, eskiden çok ciddi zaman ve enerji kaybına yol açan düzenlemelerin hızlı ve etkin şekilde yapılabilmesine imkan sağlaması olduğunu kaydetti.'SALDIRILARIN HEPSİNİ BOŞA ÇIKARDIK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlıkların çalışmalarını yakından izleyerek, aksaklık ve eksikliklere zamanında müdahale edip, çözüm yolları ürettiklerini söyleyerek, 2011 yılında ilan ettikleri 2023 hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını; ancak Türkiye'nin 2023 yürüyüşünün içeride ve dışarıda pek çok kesimi rahatsız ettiğini kaydetti. Erdoğan, şunları söyledi: 

"Ülkemize yönelik saldırılar bu süreçte tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde artmış ve çeşitlenmiştir. Yaşadığımız bu kesintisiz saldırı döneminin amacının, ülkemizi 2023 hedeflerine ulaşmaktan alıkoymak olduğu açıkça ortadadır. Hamdolsun bu saldırıların hepsini de boşa çıkardık. 2019 işte bu sıkıntıları tüm ağırlığıyla hissettiğimiz yıl oldu. Türkiye için yazılan senaryolarda 2019 bir 'yıkılış' ve 'teslim oluş' yılı olarak öngörülmüştü. Rabb'imize binlerce şükürler olsun ki biz 2019 yılını 'yeniden yükseliş yılı' haline dönüştürdük. Milli birlik ve beraberliğimizi daha güçlendirdik, terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık, darbecilere dünyayı zindan ettik, sınırlarımız boyunca kurulmaya çalışılan terör koridorunu parçaladık, ekonomimize kurulan tuzakları bozarak yeniden hedeflerimize odaklandık. Şimdi de hem büyümeyi, üretimi, ihracatı, istihdamı, güçlendirerek hem Akdeniz başta olmak üzere uluslararası alandaki haklarımıza sahip çıkarak yeni şahlanış döneminin kapılarını açıyoruz. Bu bakımdan 2019 yılı icraat sonuçları, Türkiye'nin en zor şartlarda bile neler yapabileceğini gösteren başarı hikayesidir. Türkiye'nin tökezlemesini ve yere kapaklanmasını bekleyenleri hüsran uğratmayı sürdüreceğiz." 

'68 MİLYAR LİRA BÜTÇE KULLANDIK'

Yeni hükümet sisteminin ilk yılında kapsamlı değerlendirme yaptıklarını ve sorunların yüzde 98'inin yeni sisteminden değil eski sistemin alışkanlıkları ile iş yapma eğilimden kaynaklandığını gördüklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı icraat programında yer alan 1451 eylemin 1161'inin tamamlandığını söyledi. 2019'un birinci yarısındaki eylemlerde yüzde 98, ikinci yarısındaki eylemlerde ise yüzde 89 gerçekleşme oranı yakaladıklarını vurgulayan Erdoğan, "Bu eylemlerin hayata geçmesi için yaklaşık 68 milyar lira bütçe kullandık" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel değerlendirmenin ardından bakanlıkların yaptığı icraatlara geçti. Eğitim alanında öğretmen sayısını 652 bin ilave ile 947 bine çıkardıklarını dile getiren Erdoğan, derslik sayısını 316 bin ilaveyle 589 bine yükselttiklerini, üniversite sayısını 131 ilave ile 207'ye, akademik personel sayısını da 98 bin ilaveyle 169 bine ulaştırdıklarını açıkladı. Üniversitelerdeki öğrenci sayısının 1,6 milyondan 8 milyona tırmandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu şekilde konuştu:

"Yıllarca protestolara konu olan üniversite harçlarını kaldırdık. Lisans öğrencilerimizin kredi burs desteğini yılbaşı itibarıyla 550 liraya, yüksek lisansta 1100 liraya, doktorada ise 1650 liraya yükselttik. Yurtlardaki öğrencilere aylık 420 lira beslenme yardımı yapıyoruz. Öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek için yurtlardaki yatak sayısını 182 binden 677 bine ulaştırdık. Bu yılın ilk yarısında 13 bin 750 yatak kapasiteli 21 adet yurdu da hizmete açıyoruz. İlk ve orta öğretimde hiçbir ayrım gözetmeksizin ders kitaplarını ücretsiz olarak veriyoruz. Okullarımız için okul profil değerlendirme sistemini 2019 yılında oluşturduk ve 3 ay içinde hayata geçiriyoruz. Ezberlemeyi değil tasarlamayı, analitik düşünmeyi ve üretkenliği teşvik eden 5 binden fazla tasarım beceri atölyesini okullarımızda hizmete açtık. Bu yılın ilk 6 ayında 2 bin adet ve izleyen dönemde 10 bin adet daha beceri atölyesi daha kurmayı planlıyoruz. Zihinsel ya da bedensel engelli, konuşma bozukluğu ya da öğrenme güçlüğü olan öğrencilerimiz için geçtiğimiz yıl 143 bin nitelikli eğitim materyali geliştirerek 6 bin özel eğitim sınıfını kullanıma soktuk. Önümüzdeki dönemde kaynaştırma eğitimi ve özel eğitim sınıflarını artırarak engelleri eğitimle aşmaya devam edeceğiz."

'SİGARAYI AYAKLARINIZIN ALTINA ALIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlığın, en büyük reformları gerçekleştirdikleri alanların başında geldiğini; uygulanan genel sağlık sigortası ve sağlık hizmetleri sisteminin, kalitesiyle tüm dünyaya örnek olacak düzeye geldiğini kaydetti. 17 yılda hastane ve diğer yataklı tedavi kurumları sayısını 2 bin 600'den 5 bin 500'e, hastanelerin toplam yatak sayısını 240 bine, nitelikli yatak sayısını 145 bine çıkardıklarını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Doktor sayısını 92 binden 161 bine, toplam sağlık çalışanı sayımızı ise 378 binden 1 milyon 25 bine çıkardık. Kişi başına yapılan sağlık harcamasını 19 liradan 140 liraya çıkarırken, vatandaşımızın cebinden yaptığı harcamalar da yüzde 20'den yüzde 17’ye geriledi. Adana, Isparta, Mersin, Yozgat, Kayseri, Elazığ, Eskişehir, Manisa, Bursa ve Ankara Bilkent şehir hastanelerini milletimizin hizmetine sunduk. Bu yıl Konya, İstanbul İkitelli, Tekirdağ, Kocaeli ve İzmir Bayraklı şehir hastanelerinin açılışlarını da yapacağız. 2019 yılı itibarıyla antiserum üretimine başladık. Sağlık turizm yoluyla ülkemize gelen hasta sayısı 2019 yılı Kasım sonu itibarıyla yıllık 470 bine ulaştı. Bu sayıyı önce 750 bine ardından 1,5 milyona yükseltmeyi hedefliyoruz. Tüm milletime sesleniyorum; gelin, kendi kendinizin düşmanı olmayın. Artık bu sigaraları ayaklarınızı altına alın. İçmeyin, daha dinamik, daha sağlıklı olarak geleceğe yürüyün. Milletimi seviyorum, milletimin düşmanı değilim onun için biz sigarayı yasaklıyoruz. Onun için kimde sigara paketi yakalarsam almaya çalışıyorum. Bu beladan kurtarmak istiyorum."

'İNFAZ DÜZENLEMESİNİ MECLİS'E GETİRİYORUZ'

Adalet hizmetlerinde mevzuattan altyapıya, ceza infaz kurumlarından yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına kadar önemli gelişmeler katettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hakim sayısını 9 bin 349'dan 2019 yılı Kasım ayı itibarıyla 20 bin 629'a, yardımcı personel sayısını 51 binden 138 bine çıkardık. Mahkeme sayılarını yüzde 82 artırarak 556 adet adalet sarayı inşa ettik. Yargı reformu strateji belgemizi 2019 yılı Mayıs ayında milletimizle paylaştık. İnsan hakları eylem planını da birkaç ay içinde tamamlamayı planlıyoruz. İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz. Ara buluculuk ile ilgili hazırlıkları 2019'da tamamladık, inşallah yakında Meclis gündemine getireceğiz" şeklinde konuştu. 

Elektronik tebligat sistemi kapsamında, şu ana kadar 17 milyondan fazla elektronik tebligat gönderimi yapılarak, 210 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "4 yeni bölge idare mahkemesi kurarak sayıyı 11'den 15'e çıkardık. Yargılama hedef süre uygulamasını başlattık. Soruşturmalarda yüzde 74, yargılamalarda yüzde 80'in üzerinde hedef sürelere uyulduğu görülüyor. Önümüzdeki günlerde bu uygulamayı Adli Tıp Kurumu'nda da hayata geçiriyoruz. 2019’da uzlaştırma bürolarında yürütülen 270 bin dosyadan 231 bini uzlaşmayla sonuçlandı" dedi.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNİN BAŞINI EZDİK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütleriyle ve asayişi bozmaya yönelik her türlü eylemle mücadelede tarihinin en başarılı neticelerinin kendi dönemlerinde alındığını söyledi. Erdoğan, "PKK/YPG'den DEAŞ'a FETÖ'ye kadar ülkemize saldırması için beslenip büyütülen ne kadar örgüt varsa hepsinin başını ezdik, eziyoruz ve ezeceğiz. Geçtiğimiz yıl PKK'ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 1250 terörist etkisiz hale getirilerek pek çok eylem engellendi. Terör örgütünün ülkemiz içindeki silahlı unsurları sayısı 2019 yılı sonu itibariyle kuruluş döneminin dahi altına inmiştir. Diyarbakır annelerinin kararlı duruşu, örgüt içindeki çözülmeyi artırdı. Fakat Diyarbakır anneleri malum siyasi partinin önünde aylardır dururken, o dağa kaçırılan evlatlarının resimleriyle o dik duruşlarını sürdürürken, bir de bakıyorsunuz ki ana muhalefetin başı ve heyeti yanında yine o partiyle birlikte bir teröristin yazdığı kitabın sahnelendiği tiyatroyu izliyor. İnanıyorum ki aziz milletim vakti geldiğinde bunlara de gereken dersi verecektir. Örgüte katılımlar neredeyse tamamen durma noktasına geldi" dedi.


Erdoğan ayrıca, FETÖ'nün devlet kurumlarından ve ülkeden tamamen temizleyene kadar mücadelemiz süreceğini vurguladı.

'825 KİLOMETRE GÜVENLİK DUVARI İNŞA ETTİK'

FETÖ'nün kurumlardan temizlenmesiyle birlikte güvenlik alanındaki başarıların ardı arkaya gelmeye başladığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, güvenlik bürokrasinin tek vücut dâhilinde hareket ederek Türkiye'ye yönelik tehditlerle mücadele edebilme imkanına kavuştuğunu bildirdi. Yakında Milli İstihbarat Teşkilatı'nın İstanbul Şubesi'nin de açılışını yapacaklarını ifade eden Erdoğan, "911 kilometre Suriye sınırımızı sınır boyunca 825 kilometre güvenlik duvarı inşa ettik. Terör örgütlerinin buradan topraklarımıza sızmasını önledik. 211 elektro optik kulenin kurulum çalışmalarına da başladık. Bu yıl doğu sınırımızda 117, batı sınırımızda 42 elektro optik kuleyi faaliyete geçiriyoruz. Böylece 1182 kilometrelik doğu sınırımızın 740 kilometrelik kısmını, 472 kilometrelik batı sınırımızın ise 350 kilometrelik kısmını gözetleme imkanına kavuşacağız" şeklinde konuştu.

'FAİZİN İNMESİ GEREK' DEDİK, İNDİ, İNİYOR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli gelirin 4 kat artırılarak 236 milyar dolardan 950 milyar dolara kadar çıkarıldığını söyleyerek, şöyle konuştu:


"Küresel belirsizlikler ve spekülatif saldırılar karşısında kararlı ve güçlü bir duruş sergileyerek 2019'da ülkemizi yeniden yükselişe geçirdik. 'Faizin inmesi gerek' dedik, indi, iniyor. 16 yılda enflasyon ortalaması yüzde 68,7 seviyesindeyken, 2003’ten bu yana yıllık enflasyon ortalaması yüzde 10,3 olarak gerçekleşti. 2019 yılı enflasyonu da yüzde 11.8 ile genel görünümün dışında kalmadı. Yeni ekonomi programı ile enflasyonun bu yıl yüzde 8,5'e, programı sonunda 4,9’a düşmesini hedefliyoruz. Bu yıl yüzde 5 büyüme oranına ulaşarak yüzde 3,4 oranındaki küresel büyüme beklentisinin üstüne çıkmayı bekliyoruz."

'2020'DE ARAMA SONDAJ FAALİYETLERİ BAŞLIYOR'

Türkiye’nin dış politika gündeminde Suriye meselesinin en hayati konu başlığı olarak yerini koruduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile DEAŞ'ı söndürdüklerini, PYD üzerinden kurulan oyunları da bozduklarını vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi:

"Barış Pınarı Harekâtı ile Fırat'ın doğusunda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu parçaladık. 9 Ekim'de başlattığımız harekât ile Suriye sınırımızda 145 kilometre genişliğinde ve 30 kilometre derinliğinde alanı terör unsurlarından arındırdık. Ülkemizin güvenli hale getirdiği bölgelere şimdiye kadar 373 bin Suriyeli gönüllü olarak geri döndü."

'LİBYA'YA ASKER GÖNDERİYORUZ'

Erdoğan, Akdeniz'de Türkiye'yi kendi sahillerine hapsetmeye yönelik bir senaryonun hayata geçirilmesini de engellediklerine işaret ederek, "Önce KKTC ardından Libya ile yaptığımız anlaşmalarla bu oyunu da bozduk. Türkiye ve Libya deniz kıyıları arasında kalan bölgede her iki ülkenin onayı olmadan arama ve sondaj faaliyeti yapılması ya da boru hattının geçirilmesi hukuken artık mümkün değil. 2020'de bu alanları ruhsatlandırıp en hızlı şekilde arama ve sondaj faaliyetlerine başlıyoruz. Ruhsatlandırma çalışmalarının ardından ilk olarak Oruç Reis gemisi bölgede sismik çalışmalar yürütecek. Libya'daki meşru hükümetin ayakta kalmasını ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye askerimizi gönderiyoruz. Türkiye’nin güvenliğinin sınırlarının dışında başladığının bilinciyle siyasi, ticari, insanı, diplomatik ve askeri tüm imkânlarımızı güneyimizdeki coğrafyanın istikrarı için seferber etmeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

'SIFIR ATIK PROJESİ İÇİN EŞİME TEŞEKKÜR EDİYORUM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz yıl kentsel dönüşüm ve sosyal konutlar dâhil olmak üzere tüm bayındırlık projeleri için yaklaşık 16 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirtti. Türkiye genelinde 1 milyon 330 bin konutu dönüştürerek 5 milyondan fazla vatandaşı can ve mal güvenliğine kavuşturduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Acilen dönüştürmemiz gereken 1.5 buçuk milyon konut var. Amacımız 100 bini İstanbul'da olmak üzere her yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlamaktır. 100 bin sosyal konut için şu an itibariyle 1 milyonun üzerinde talep geldi. Ülkemizde ev sahibi olmayan dar ve orta gelirli hiçbir vatandaşımız kalmayıncaya kadar sağlıklı ve kimlikli sosyal konut üretimini sürdüreceğiz. 81 ilde 81 milyon metrekare millet bahçesi inşası için yer ve proje çalışmasını yürütüyoruz. 6 ilde 13 adet millet bahçemizin açılışını yaptık, bu yıl 38 ilde daha millet bahçelerimizi vatandaşımızın hizmetine sunacağız. İlk defa Cumhurbaşkanlığı bünyesinde hayata geçirdiğimiz sıfır atık projesi bugün artık 25 bin kurum binasında uygulanıyor. Huzurlarınızda eşime de teşekkür ediyorum, böyle bir kampanyayı başlattığı için. Proje sayesinde 4 milyon tonun üzerinde değerlendirilebilir atık topladık, geri dönüşüme kazandırdık. Plastik poşet kullanımında yüzde 78 oranında azalma oldu."

'KANAL İSTANBUL PROJESİNİ ÇOK YAKINDA BAŞLATIYORUZ'

Ulaştırma alanına 17 yılda 250 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölünmüş yol uzunluğunun 27 bin 165 kilometreye, otoyol uzunluğunu ise 3 bin 60 kilometreye çıkardıklarını kaydetti. Erdoğan, "Bölünmüş yollar sayesinde trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı yüzde 71 azaldı. Karayollarımız üzerindeki tünel sayısını 298 ilaveyle 381'e çıkardık, tünel uzunluğunu ise 50 kilometreden 500 kilometreye yükselttik. Ülkemizin ekonomik ve stratejik gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesini çok yakında başlatıyoruz. Boğaz trafiğine karşı tek çare alternatif bir suyolu inşa etmektir. Üstelik bu proje bir anda ortaya çıkmış da değildir. Bu kanal büyükşehir belediye başkanlığımızdan beri savunduğumuz, 2011 yılında da milletimize sunduğumuz bir projedir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
29°
açık
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@