Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvayı Hattı'nın temelini attı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvay Hattı'nın temel atma törenine katıldı. 14 istasyonlu hat, 2 yıl sonra hizmete girecek.

GENEL 06.02.2021, 17:00
Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvayı Hattı'nın temelini attı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çiğli Tramvay Hattı'nın temel atma törenine katıldı. 14 istasyonlu hat, 2 yıl sonra hizmete girecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yaptırılacak olan Çiğli Tramvay Hattı'nın temeli bugün düzenlenen törenle atıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

"Böyle çağdaş bir kentin vekili olmak benim için ayrıcalık ve onurdur. Sel felaketi dolayısıyla mağdur olan vatandaşlarımızı, esnafımızı dinledik. Dertleri var doğru, büyük zararlar var doğru. Ama bu konuda belediyemiz gerçekten güzel çalışıyor. Belediye başkanlarımız güzel çalışıyor. 2 bin 554 hane ve iş yerinde sorun var. Bunlarla ilgili tespitler yapıldı. 7 milyon 31 bin liralık katkı ve yardım esnafımıza yapılacak. Kendilerine bu söylendi. Pazartesi günü belediye meclisinde bu karar alınacak ve uygulamaya konulacak. Belediye başkanlarımızın mağdur olan bütün vatandaşlarımıza yetişecek."  

'BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVİ DE SORUNLARI ÇÖZMEKTİR'

Çiğli Tramvay Hattı'yla ilgili bilgiler de veren Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"11 kilometrelik bir hat ve 14 istasyondan oluşuyor. İki yıl içinde tamamlanacak. İnşallah ikinci yılın sonunda gelip, kurdeleyi beraber keseceğiz. Çiğlililerin ve İzmirlilerin hizmetine sunmuş olacağız. Az önce yapımı devam eden metro hattını da gezdik. Yüzde 72’si tamamlanmış vaziyette. O da kısa süre içinde tamamlanacak. İzmirlilerin hizmetine sunulmuş olacak. En önemlisi ve değerlisi Buca metrosu. Buca’yla ilgili önemli bir gelişme var. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız 'Metro hattı yapacağım. İzmir’in ulaşım sorununun çözümüne çok önemli katkı yapacak’ dediğinde 1 milyar 70 bin euroluk borçlanmayı yüzde 3 faizle kabul etti. 1 milyar 70 bin euroluk bir borç alındı ama 4 yılı ödemesiz. Oldukça iyi koşullarda ve 12 yılda ödenecek. Tramvay hattı konusunda sözleşmeye koyduğu hüküm üniversitelerden yeni mezun olan ya da mezun olup da işsiz olan mühendisler için son derece önemli bir fırsat. İlk kez okuldan mezun olan mühendisleri projede çalıştıracaklar. Son derece değerli ve önemli. Her büyük kentin ulaşım sorunu var, doğrudur. Ama belediye başkanlarının görevi sorunları çözmektir."

'HALKA HESAP VERMEK HAKKA VE İNSANA HESAP VERMEKTİR'

Belediye başkanlarının yaptıkları her harcama için halka hesap vermek zorunda olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu,"Belediye başkanları kentte yaşanılan bütün sorunların temel muhatabıdırlar. Bu sorunları çözmek için çaba harcarlar. Yaptıkları çaba ve harcamanın hesabını halka vermek zorundadırlar. Halka hesap vermeyen bir belediye başkanı sorunlu belediye başkanıdır. Halka hesap vermek hakka ve insana hesap vermektir. Doğruyu hayata geçirmektir. Her kuruşun hesabını veren, her kuruşun hesabını kendi vatandaşına veren belediye başkanı doğru ve dürüsttür. Yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de hayata geçirmeye çalışıyoruz; Halkına hesap veren siyaset anlayışı. Halkın günlük sorunlarını ve gelecekteki sorunlarını gören ve o sorunlara çözüm üreten bir siyaset anlayışı. Bunu yapmak istiyoruz. Bunu belediyelerimizde başlattık, sürdürüyoruz. İnşallah iktidarda da bunu yapacağız. Her kuruşun hesabını vereceğiz. Bizler belediyelerden başlayarak hizmeti kendi halkımıza yapacağız. Kendi halkımızın zenginleşmesi için çaba harcayacağız" ifadelerini kullandı.

'BELEDİYELERİMİZ ÖNGÖRDÜĞÜMÜZ YENİ SİYASETİN ÖNCÜLERİDİR, KOÇBAŞIDIR'

Pandemi döneminde CHP’li belediye başkanlarının tarih yazdığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bizim belediyelerimiz, öngördüğümüz yeni siyasetin öncüleridir, koçbaşıdır onlar. Onlar çalışacak ve tüm Türkiye görecek. Belediye bunları yapıyorsa, demek ki CHP iktidar olduğunda çok daha fazlasını yapacaktır. Belediye başkanlarımız bu süreçte gerçekten tarih yazdı. Bunu herkes çok iyi biliyor. Milyonlarca kişiye maske dağıttık, nakdi ve ayni yardımlar yapıldı. Esnafın sorunlarının giderilmesi için her türlü çaba ve emek gösterildi. Kahveciden tutun taksiciye kadar servisçiden kantinciye, sanatçıya kadar ne kadar yardıma ihtiyaç duyan kişiler varsa hepsine yardımlar götürüldü. On binlerce öğrenciye tablet dağıtıldı. Binlerce çocuğun internetten yararlanması için imkanlar sağlandı" dedi.

'ONLARLA SİYAH VE BEYAZ KADAR FARKIMIZ VAR'

Vatandaşlara her kuruşun hesabını verdiklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, "Daha önemlisi hala 21’inci yüzyılın Türkiyesi'nde birleştirilmiş sınıflar var. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrenciler aynı odada okuyorlar. Biz şu çağrıyı yaptık. '11 büyükşehir belediye başkanının olduğu yerlerde bize milli emlak arsasını gösterin, biz size okul yapacağız, derslik yapacağız ve size teslim edeceğiz' dedik. Devletin yapamadığını, iktidarın yapamadığını 11 büyük kentte CHP olarak yapmaya talip olduk ve yine İzmir’den aynı çağrıyı tekrar yapıyorum; Biz yaparız. Biz her kuruşun hesabını veriyoruz. Biz, siyaseti köşeyi dönmek için değil, halk için yaparız. Siyaseti zenginleşme aracı olarak görmeyiz. Bizim onlarla siyah ve beyaz kadar farkımız var. Biz herkesin hakkına ve hukukuna saygılıyız. Onlar gibi değiliz. Biz herkesin huzur içinde yaşamasını isteriz. Hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın hukuk içinde aşmasını bileceğiz" dedi.

'EMEĞE DEĞER VERİYORUZ'

"Sadece ihtiyaç sahibi olanlara değil çalışanlara, üretenlere, alın teri dökenlere saygılıyız. Onlar en değerli insanlardır” diyen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz emeğe değer veriyoruz. Herkesin kendi ekonomik gücünü güçlendirmesine değer veriyoruz. Hükümete İzmir’den İzmirlilerin huzurundan bir çağrı yapmak isterim; belediye başkanlarımıza zorluk, engel çıkarmayın. Onlar yasal olarak halka hizmet için ellerinden gelen her türlü çabayı gösteriyor. İktidar engel çıkarınca sanıyor ki bunların hizmet yapmasını engelleyeceğim. Hiçbir koşulda siz CHP’li belediyelerin kendi beldesindeki yurttaşlara hizmet yapmasını engelleyemezsiniz. Bunu engelleme gücünüz de kapasiteniz de yok. Konak Belediyesi, kahvecilere yardım yapmak istiyor. Belediye meclisinde AK Partililer karara karşı çıkıyor. Buradan AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’a sesleniyorum; Konak’ta belediye kahvecilere yardım yapmak istiyor, AK Partililer belediyeye karşı çıkıyor. Neden kahvecilere ek ödeme, yardım yapılmasına, AK Partililer hangi gerekçeyle karşı çıktılar? Bize açıklasınlar. Bütün kahveciler de bunu dinlesin. Çalışmalarımıza tahammül edemiyorlar. Neden CHP’liler başarılı? Bunun formülü çok basit. İhaleleri saydam yapacaksınız, parayı yerinde harcayacaksınız, israf yapmayacaksınız, her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. 10 milyonu aşkın işsiz var. Bunlar birer siyasi tercihtir. Bu siyasi tercihler Türkiye’yi felakete götürüyor. Ekonomik olarak bir buhran yaşıyoruz. Emin olun CHP’li belediyeler olmasa çok daha büyük olaylar çıkardı. CHP’li belediyeler ihtiyaç sahibi milyonlarca aileye, esnafa, fakire ve fukaraya yardım yapıyor.”

'İZMİR İÇİN TARİHİ BİR GÜN'

Tramvay hattının İzmir’de yaşayan vatandaşlar için bir ulaşım kolaylığı sağlayacağının altını Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ise "İzmir için tarihi bir gün. Bugün sözleşmesini imzaladığım Çiğli tramvayının temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk defa bir belediye yüklenici firmaya yeni mezun mühendis ve mimar çalıştırma zorunluluğu getirdi. Bu adımla gençlerimizin kariyerlerine adım atmalarını sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi bundan sonraki ihalelerin tamamında da bu uygulamayı hayata geçirecek. 2 yıl içinde tamamlanmasını öngördüğümüz tramvay, 14 istasyon ve 11 kilometreden oluşuyor. Karşıyaka tramvay hattıyla bütünleşecek İZBAN ve Bostanlı vapur iskelesi bağlantılarıyla İzmir halkına ulaşım kolaylığı sağlamış olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak özel otomobili özendirmek yerine toplu ulaşıma yönlendirerek araçların değil insanların konforuna çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

'NARLIDERE METROSUNU 2022 SONUNDA HİZMETE AÇACAĞIZ'

Başkan Soyer, ayrıca Narlıdere metrosunun 2022 yılının sonunda hizmete açılacağını söyleyip, “Sadece 1 buçuk yıl içinde 451 otobüs, 2 arabalı vapur aldık. Geçen yıl en büyük alıma imza attık. Yüzde 12’si yapılmış olan Narlıdere metrosu için 25 milyon euro finansman sağladık. Yeraltında 11 kilometre tünel kazdık ve ışığı gördük. Şu an en ucuz ve inşaatı en hızlı ilerleyen Narlıdere metrosunu 2022 sonunda hizmete açacağız. Evka-3’ten Narlıdere’ye kesintisiz hizmeti sağlamış olacağız. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında ise Çiğli tramvayını hayata geçirmiş olacağız. Karabağlar-Gaziemir metrosu için güzergah çalışmaları tamamlandı ve ön projeler onaylandı” dedi.

Çiğli Belediye Başkanı Gümrükçü ise, “Pandemi, sel, deprem demeden bütün şartlar altında bu ihaleyi yapan herkese başta Büyükşehir Belediye başkanımız ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlı olsun” diye konuştu.

11 KİLOMETRE VE 15 İSTASYONDAN OLUŞACAK

Çiğli Tramvay hattı inşa çalışmalarının iki yılda tamamlanması öngörülüyor. Karşıyaka Tramvayı’nın devamı niteliğindeki Çiğli Tramvayı, 11 kilometre uzunluğunda olacak ve 14 istasyondan oluşacak. Karşıyaka Çevreyolu İstasyonu’ndan başlayacak hat, bağlantı köprüsü ile Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’ne bağlanacak. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bağlantı köprüsü, çevre yolunun üzerinden geçecek. Köprüde yaya ve bisiklet yolları da bulunacak. Güzergâhın büyük bölümü mevcut cadde ve yolların orta refüjlerinden geçecek şekilde çift hat olarak planlandı. Yeni hat; İZBAN Çiğli İstasyonu, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi, Ata Sanayii, Katip Çelebi Üniversitesi ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne hizmet edecek. Çiğli Tramvayı'nın da hizmete girmesi ile İzmir'deki tramvay hatlarının uzunluğu 33,6 kilometreye ulaşacak.

Yasal Bilgilendirme

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 06:04
Güneş 07:28
Öğle 13:21
İkindi 16:30
Akşam 19:04
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 26 57
3. Fenerbahçe 26 54
4. Trabzonspor 26 48
5. Hatayspor 26 45
6. Gaziantep FK 27 43
7. Alanyaspor 26 42
8. Karagümrük 26 40
9. Göztepe 26 35
10. Antalyaspor 26 34
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 27 31
14. Kasımpaşa 26 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 26 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 24 53
2. Samsunspor 24 50
3. İstanbulspor 24 46
4. Altınordu 24 44
5. Adana Demirspor 24 42
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 24 39
9. Bursaspor 24 34
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 24 26
13. Boluspor 24 26
14. Menemenspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 24 19
17. Ankaraspor 24 15
18. Eskişehirspor 24 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. M. United 26 50
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 26 44
6. Liverpool 26 43
7. Everton 25 43
8. Tottenham 25 39
9. Aston Villa 24 39
10. Arsenal 26 37
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 27 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 26 30
15. Burnley 26 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 26 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 25 37
8. Granada 25 33
9. Levante 25 32
10. Athletic Bilbao 24 30
11. Celta de Vigo 25 30
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 25 25
16. Eibar 25 22
17. Real Valladolid 25 22
18. Deportivo Alaves 25 22
19. Elche 24 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@