Sağlık Bakanı Koca: "Antikor testi Avrupa bölgesi için de çok önemli"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle yapılan koronavirüs 'Bilim Kurulu Toplantısı'nın' ardından, açıklamalarda bulundu. 

SAĞLIK 10.06.2020, 20:50 10.06.2020, 23:42
Sağlık Bakanı Koca: "Antikor testi Avrupa bölgesi için de çok önemli"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle yapılan koronavirüs 'Bilim Kurulu Toplantısı'nın' ardından, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde açıklamalarda bulundu.   Bakan Koca, Salgınla mücadelede pasif mücadele günlerinden kontrollü sosyal hayat ilkelerine uyarak aktif mücadele günlerine girdik. Aktif mücadelede 2 silahımız var. Bunlardan ilki maskedir. İkincisi bir buçuk metre mesafedir. İki tedbirden biri tek başına yeterli değildir" dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, antikor testinin 81 ilde başlatılmasıyla ilgili olarak, çalışmanan sadece Türkiye için değil Avrupa içinde önem taşıdığını ifade etti. Bakan Koca, "Çalışma bölge için son derece önemli. Kimlere bu testlerin yapılacağı şu an belli. Burada yapılmak istenen sadece PCR değil, aynı zamanda kanları da alınarak antikor düzeyine de bakılmış olacak. Yani, aktif vaka olup olmadığı veya geçirip geçirmediğini de biz biliyor olmuş olacağız" dedi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle yapılan koronavirüs 'Bilim Kurulu Toplantısı'nın' ardından, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde açıklamalarda bulundu. Koca, salgınla mücadelede 83 milyonun birlikte sahip olduğu başarının temelinin, bugüne kadar gerçekleştirilmiş büyük sağlık yatırımları olan vizyoner bir liderlikten güç alan bir başarı olduğunu vurgulayarak, "Devletimizi salgınla mücadelenin kahramanlarına gerekli bütün imkanları sağladı. Cumhurbaşkanımızın şahsında devletimizin bütün kurumlarına ve kabinemizin değerli üyelerine saygı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Teşekkürlerimizin arzı uzun sürer. Bu duyguların en isabetli ve güzel ifadelerini bulmaksa şu an için kolay değildir. Fakat son derece önemli bir nokta var. Sizlere teşekkürlerim tam bir zaferle sona ermiş mutlak suratle kazanılmış bir mücadelenin teşekkürü değildir. Bu teşekkürler neticesi kuvvetle öngörülen bir savaşta birbirimize güç veren teşekkürlerdir" ifadelerini kullandı.

'TEDBİRLERE UYUM, KAYIPLARA SAYGIMIZIN BİR GEREĞİDİR'

Koronavirüse karşı etkili bir ilaç ya da aşının henüz bulunmadığını hatırlatan Koca, "Fakat ilaç gibi etkili tedbirler elimizde hazır bulunmaktadır. Evimizin dışındaki her ortamda virüsten korunmanın çaresini zikrettiğimiz bu tedbirlerde arayalım. Geride bıraktığımız dönemi, özellikle Avrupa ülkelerine kıyasla en az kısıtlama, can kaybı ve ekonomik sıkıntıyla atlattığımız malumunuzdur. Uzun süredir uygulanan kısıtlamaların kalkmasının zemini sağladığımız başarıdır. Kısıtlamaların kalkmasının güvencesi ise sizin tedbirlere yüksek uyum göstereceğiniz inancıdır. Başta pandemi hastanelerinde çalışanlar olmak üzere tüm hekim arkadaşlarım, kıymetli hemşirelerimiz bütün sağlık çalışanlarımız, bilim insanlarımız salgınla mücadelenin tüm mensupları şimdi sizden iyi haberler bekliyorlar. Onlar için maske, mesafe kuralına, tedbirlere uymanızdan daha güzel bir haber ve teşekkür yoktur. Bu teşekkürü çok görmeyin. Sizleri bugünlere hazırlamak için hayatlarını feda eden dünya çapında önemli bilim insanlarımız ve hocalarımız, hatıraları hala çok canlı olan hekimlerimiz, hemşirelerimiz olduğunu unutmayın. 5 bine yakın insanımızın bu salgın sebebiyle aramızdan ayrıldığını hatırlayın. Tedbirlere uyum kayıplara saygımızın da bir gereğidir" diye konuştu.

'YURT DIŞINDAN GELEN BÜTÜN VATANDAŞLARI SAĞLIK TARAMASINDAN GEÇİRMEK İSTİYORUZ'

Bakan Koca, yurtdışı uçuş seferlerinin Türkiye'ye başlayacak olmasının hatırlatılması üzerine, "Dünya'da özellikle normalleşme döneminde uçuşlarla ilgili çok büyük tartışmalar olduğunu biliyorsunuz. Havayolu şirketleri boyutuyla, ülkeler boyutuyla bu uçuşların nasıl yapılabileceği konusu çok tartışıldı. Avrupa ülkeleri, Dünya Sağlık Örgütü dahil olmak üzere bu süreçte havalimanlarında test yapılmasını önermedi. AB ülkeleri de şuan bu anlamda testi önermiyor ve yapmıyor. Biz Türkiye'de özellikle turizmin yoğun olduğu bölgelerde oteller dahil olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yoğun çalışarak oralardaki yerleşim yerlerini sertifikalandırarak ve nasıl hareket edilmesi gerektiği gibi bu anlamda bütün detayları belirlemiş olduk. Burada biz Avrupa'dan farklı olarak şunu yapmak istiyoruz; yurt dışından gelen bütün vatandaşları sağlık taramasından geçirmek istiyoruz. Bütün vatandaşlarımızın ateşlerine de bakılmış olacak. Biz, herhangi bir semptomu olup olmadığını da bilmek istiyoruz. Eğer hastalık bulgusu varsa, ateş yüksekliği söz konusu ise o durumda biz gerektiğinde hastanede tedavisini planlıyor olacağız" şeklinde konuştu. 

'BÜYÜK FAYDA GÖRDÜĞÜMÜZÜ ÖZELLİKLE SÖYLEMEK İSTİYORUM'

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Koca, gelen bir soru üzerine yaptığı konuşmada, "Bizi yanıltan, yanlış algıyı oluşturan oranın yüksekliği. 1 Nisan sonrası 65 yaş üstü büyüklerimize kısıtlama uygulandı. 1 Nisan öncesi toplam vakanın içindeki 65 yaş üstü oranı yüzde 15.7 idi. Kısıtlama sonrası ise 65 yaş üstü bu oran yüzde 7.5'e düştü. Yani yarı yarıya azalmış. Eğer 15.7 şeklinde 1 Nisan öncesinde devam ediyor olmuş olsaydı o durumda bu sayı 2 katına kadar hayatını kaybeden vatandaşımızın olmasıyla sonuçlanabilirdi. Oran yine yüksek olurdu ama sayı 5 binlere yakın değil 8 bin, 9 bin belki de 10 binlere yakın olabilirdi. O nedenle biz Türkiye olarak 65 yaş üstü kısıtlamadan son derece büyük fayda gördüğümüzü özellikle söylemek istiyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

'TOPLUM BİLİM KURULU BÜYÜK BİR FONKSİYON İCRA EDECEK'

Koca, Toplum Bilimi Kurulu ile ilgili olarak ise "Toplum Bilimi Kurulu bizim 2'nci dönem, yani normalleşme, yeni normal, kontrollü sosyal hayat olarak adlandırdığımız bu dönem için çok büyük bir fonksiyon icra edecek. Bilim Kurulumuz daha çok tıbbi boyutu ile bugüne kadar büyük fonksiyon gördü ve görmeye devam ediyor, edecek. Ama bundan sonraki süreçte özellikle vatandaşımızın, 20 yaş altı 65 yaş üstü uzun süre içerde kalanlar başta olmak üzere psikolojik ve sosyolojik etkilerini de konuşacağımız ve bunları değerlendireceğimiz bir dönem olduğunu görüyoruz" dedi.

'BUGÜN İTİBARİYLE ANKARA DA DÜŞÜSE GEÇMİŞ OLDU'

Bakan Koca, Diyarbakır'da son zamanlarda vakaların artış göstermesiyle ilgili olarak, "Özellikle vaka sayısının yüzde 60 oranında olduğu İstanbul'u biliyoruz. İstanbul, İzmir gibi illerimizde vaka sayılarının daha azaldığını, hastane yükünün de azalmaya doğru gittiğini ve bu illerimizde daha kontrollü olduğunu rahat söyleyebilirim. Ama her geçen gün özellikle bayram ve sonrası dahil olmak üzere Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da giderek bir kısmi artışın olduğunu söyleyebiliriz. Bu hareketliliğin getirdiği ama özellikle maske, mesafe ve el hijyeni noktasında hassasiyet göstermediğimizin de bir sonucu. Bu anlamda Diyarbakır son 3- 4 gündür bir yükseliş içinde. 100 vakaya kadar çıkan bir artışı görüyoruz. Burada da genel bir artıştan öte daha çok kültürel, sosyal ve benzeri gibi etkinlikler sonrası artışın daha fazla olduğunu görüyoruz. Bugün de bir yükseliş içerisinde. Buralarda özellikle filyasyon çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız. Vatandaşımızın bu noktada özellikle daha hassas davranması ve tedbirler noktasında katı davranmamız gerektiğini buradan tekrar hatırlatmak istiyorum. Ankara için benzer şekilde son 3 gündür bir yükseliş söz konusuydu. Bugün itibariyle Ankara da düşüşe geçmiş oldu" açıklamasında bulundu.

'KİMLERE BU TESTLERİN YAPILACAĞI ŞU AN BELLİ'

Bilim Kurulu üyesinin Pazartesi gününden itibaren 81 ilde antikor testi uygulamasının başlayacağı açıklamasının hatırlatılması üzerine Koca, şunları kaydetti:


"Bu çalışma daha önce de belirttiğim şekilde çok önemsediğimiz çalışma. Bugün Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Direktörü ile bir karşılıklı dönemi değerlendirme görüşmemiz oldu. Bu konuyu bahsettim. Bu konuyla ilgili özellikle Avrupa Bölgesi'nde bu derece büyük çaplı bir çalışmanın olmadığını ve sonuçlarını merakla beklediklerini ifade etmiş oldular. Yani bu çalışma, bölge için son derece önemli. Çünkü 153 bin kişi TÜİK'le birlikte örneklem yöntemiyle aileler tespit edildi. Kimlere bu testlerin yapılacağı şu an belli. Burada yapılmak istenen sadece PCR değil aynı zamanda kanları da alınarak antikor düzeyine de bakılmış olacak. Yani aktif vaka olup olmadığı veya geçirip geçirmediğini de biz biliyor olmuş olacağız. Bu bütün Türkiye için planlandı. Şu an 8 ilde başlandı. Yarın 5 ilimiz daha ilave olmuş olacak. 5 gün sonra yani ayın 15'inde bütün Türkiye'de, 81 ilde devam ediyor olacak. Zannediyorum 2 hafta içerisinde bu bitmiş olur. Bu çalışmayla toplumdaki bağışıklama durumumuzun düzeyini bölge bölge, il il bilmiş olacağız."

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@