banner101

Azerbaycanlı Nargis'den Geçmişe Yolculuk

Azerbaycan’ın önde gelen yayınlarından Nargis dergisinin en iyi arşiv fotoğrafları ve videoları İstanbul’da ilk kez gösterime sunuldu.

Azerbaycanlı Nargis'den Geçmişe Yolculuk

Azerbaycan’ın önde gelen yayınlarından Nargis dergisinin en iyi arşiv fotoğrafları ve videoları İstanbul’da ilk kez gösterime sunuldu.

Nargis Yayınevi, Türkiye'deki Azerbaycanlı İş Adamları Birliği (TAİB) ile birlikte, Nargis dergisinin ilk sayısından itibaren çekilen en iyi arşiv fotoğraflarını ve videolarını içeren büyük bir sergiyi kültürün merkezi İstanbul'da, Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirdi.

Nargis dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ülviye Mahmudova ve TAİB Başkanı Mehdi Nağıyev’in ev sahipliğinde yapılan sergiye Azerbaycan ve Türkiye’den devlet ve kültür bakanlıkları protokolü, iş, kültür-sanat ve cemiyet dünyasından birçok seçkin isim katıldı. Sergiye katılan isimler arasında İlkem Öztürk, Nesligül Aksoy, Begüm Gazioğlu Ballı-Ömer Ballı, Arzu Kunt, Çağla Baykam Bezci-Efe Bezci, Zeynep Germen, Demet Erciyes, Güniz İyianlar, Osman Lakay yer aldı.

AZERBAYCANLI NARGIS'DEN GEÇMİŞE YOLCULUK

13 Aralık'ta yıldönümünü kutlayacak olan Nargis dergisinin kuruluşundan itibaren altı yıllık yayın hayatı boyunca, çok sayıda benzersiz fotoğraf ve video çekimi yapıldı. Dünyaca ünlü fotoğrafçılar tarafından yapılan çekimlerde uluslararası ünlü ve başarılı sanatçı ve tasarımcılardan modellere kadar en ünlü ve önemli isimler Nargis için poz verdiler.

İstanbul’da ilk kez bu kadar büyük çapta bir sergiye imza atmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Nargis dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ülviye Mahmudova, “Altı yıl boyunca dünyaya, Dior Modaevi ile çalışan ünlü fotoğrafçı Gérard Uféras (Fransa), İngiltere Fotoğrafçılık Dergisi'nin düzenlediği uluslarası fotoğrafçılık yarışmasının birincisi Daniel Castro (Sicilya), Merve Hasman (Türkiye), Muhsin Akgün (Türkiye), Sitare İbrahimova (Azerbaycan), Orhan Aslanov (Azerbaycan), Perviz Kasımzade (Azerbaycan), Maya Bağırova (Azerbaycan), Sergey Hrustaliev (Rusya), Frederik Aranda (İngiltere), Alihan (Rusya), Albert Plehov (Rusya), Florian Saez (Fransa) gibi başarılı fotoğrafçıların objektifinden baktık. Yaptıkları illüstrasyonlar ile Mond Kim (Güney Kore), Eşref Amiri (İngiltere), Shira Barzilai (İsrail), Gladys Perint Palmer (ABD), Mariam Kutidze (İtalya) ve diğer tüm illüstratörler Nargis okuyucularına ilham verdi” şeklinde konuştu.

Nargis dergisinin arşiv fotoğraflarının bulunduğu altı bölümden oluşan sergi, ‘Kapak’, ‘Persona’, ‘Bir Sanat Olarak Moda’, ‘Moda’, ‘Röportaj’, ‘Özel Proje’ ve özel bir bölüm olan ‘Video’ başlığı altında fotoğraf severlerin beğenisine sunuldu. Her bölümün zengin arşivleri arasından özenle seçilen 13 fotoğrafın yer aldığı sergide konuklar, Nargis dergisi için özel olarak hazırlanan sanat eserlerini de gezme fırsatı buldular.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 23:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87