banner101

Pera Müzesi, Yeni Sergisini Kalabalık Bir Davet Eşliğinde Tanıttı!

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergi küratörü Karen Smith ve sanatçılar Tang Bohua, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Pera Müzesi, Yeni Sergisini Kalabalık Bir Davet Eşliğinde Tanıttı!

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergi kapsamında düzenlediği açılışta, sanat ve iş dünyasının önde gelen isimlerini ağırladı.

Açılış gecesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı kurucularından İnan Kıraç ile Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol ev sahipliğinde; “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergi küratörü Karen Smith ve sanatçılar Tang Bohua, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan’ın katılımıyla gerçekleşti. Geceye, Çin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan temsilcilerin yanısıra, iş, sanat ve cemiyet hayatının önemli isimlerinden Güneri Civaoğlu, İnci Aksoy, Yahşi Baraz, Hande Ataizi, genç koleksiyonerler, sanatçılar ve çok sayıda konuk yoğun ilgi gösterdi.
 

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi, yaşamlarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman Karen Smith’in üstlendiği sergide, manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, video ve yerleştirme gibi farklı mecralarda karşımıza çıkıyor. Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.
 

Sergi, 28 Temmuz 2019 tarihine kadar Pera Müzesi’nde ziyaretçileri bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 22:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87