Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek...

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu.

SİNEMA 18.10.2019, 22:27 18.10.2019, 23:15
Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek...

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu. Türkiye’den yönetmen ve yapımcıları uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum’a bu yıl 160 başvuru gerçekleşti.

Ön jüri tarafından seçilen 29 proje, Kirsten Niehuus, Remi Burah, Mustafa Kara, Frederic Boyer, Nicolai Korsgaard, Michele Halberstadt, Emmanuel Chicon, İlksen Başarır, Thorsten Ritter, Ömür Atay gibi alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. Toplam 530 bin TL tutarında para ve yan ödül desteğinin verileceği Antalya Film Forum, bu yıl Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde 28-30 Ekim tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.

OLENA YERSHOVA YILDIZ 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 6 yıl önce başlattığı ve genç ve bağımsız sinemacılara destek sağlayarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstrimerkezine dönüştüren Antalya Film Forum’un jüri üyeleri de belli oldu. 28-30 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yapılacak ve “Blind Date” (2013), “Sev Beni” (2013), “Ana Yurdu”nun (2015) da aralarında olduğu birçoğu ortak yapım olan 10 filmin yapımcılığını yapmış Olena Yershova Yıldız’ın direktörlüğünde gerçekleşecek olan Antalya Film Forum’a bu yıl 160 proje başvuru yaptı.

Türkiye’den proje aşamasındaki kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel film projelerinin yarışacağı Antalya Film Forum’un ön jürisi, Uzun Metraj Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu kategorilerinde toplam 29 projeyi seçti.

CANNES'A DAVET FIRSATI 

10 projenin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’nun jüri üyeliğini; Eurimages’ın eski Almanya temsilcisi ve Berlin Medienboard Film Fonu Başkanı Kirsten Niehuus, Türkiye’nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan “Kalandar Soğuğu” (2015) ile Antalya’da Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Tokyo’da En İyi Yönetmen dahil olmak üzere, birçok
festivalden ödül kazanan yönetmen Mustafa Kara, “Emret Komutanım”, “Gece Gündüz”, “Kızlar Yurdu, “1 Kadın 1 Erkek”in de aralarında olduğu birçok televizyon dizisinin yanı sıra, “Beyza’nın Kadınları”, “Banyo”, “Başımın Belası” filmlerinin yapımcısı Mehmet Altıoklar, Fransa’nın bağımsız film alanında en büyük dağıtımcısı ARP Selection’ın CEO’su, yapımcı, gazeteci ve yazar Michèle Halberstadt ve Avrupa’nın en büyük satış temsilcilerinden biri olan ve dünya çapında İskandinav uzun metrajlı filmler ve TV dizileri konusunda lider TrustNordisk’in satış danışmanı Nicolai Korsgaard yürütecek. Jürinin kararıyla; on filmden üçüne toplam 90 bin TL tutarında para ödülü, bir filme de Color Up - Renk Düzenleme Ödülü verilecek; ayrıca bir filmin yapımcısına da Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen Producer's Network etkinliğine katılma imkânı sağlanacak.

UZUN METRAJA 120 BİN TL DESTEK  

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Kurmaca Work in Progress’te 7 proje jüri önüne çıkacak. Les Arcs Avrupa Film Festivali’nin ve Tribeca Film Festivalinin sanat yönetmenliğini yürüten Frédéric Boyer, ARTE’nin ortak yapımcılık departmanı CEO’su Remi Burah, “Başka Dilde Aşk” (2010), Antalya’da En İyi Senaryo Ödülü’nü aldığı “Atlıkarınca” (2010) ve “Bir Varmış Bir Yokmuş” (2015) filmlerinin senaristi ve yönetmeni İlksen Başarır, Polonya’da bağımsız filmlerin dağıtımını yapan Aurora Film’in satın alma müdürü ve Varşova’da düzenlenen Yaz Filmleri Festivali’nin sanat yönetmeni Michal Myslinski ve Münih merkezli satış şirketi Beta Sinema'nın dünya çapındaki satın almalar, satışlar ve pazarlamasından sorumlu Thorsten Ritter’den oluşan Kurmaca Work in Progress Jürisi; iki projeye toplam 120 bin TL tutarında ödül verecek. Ayrıca bir film Mojo FX Görsel Efekt Ödülü’nü, bir film de Creative Production Renk Düzenleme Ödülü’nü kazanacak.

BELGESEL SİNEMAYA 90 BİN TL DESTEK 

Belgesel sinemaya desteğini de sürdüren Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress kategorisinde 7 proje yarışacak. Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün yanı sıra, Locarno ve Venedik film festivallerinin de seçiciler kurulunda yer alan film küratörü Paolo Bertolin, en önemli belgesel festivallerinden Vision du Reel'in küratörü, gazeteci ve L’Humanité’in belgesel sinema yazarı Emmanuel Chicon ve deneysel videoları ve kısa filmlerinin yanı sıra, Mehmet Can Mertoğlu’nun 2016’da Cannes’da Yenilikçilik Ödülü’nü alan filmi “Albüm”ün yapımcısı olarak da tanıdığımız Eytan İpeker’den oluşan Belgesel Work in Progress Jürisi tarafından değerlendirilecek olan projelerden üçü 90.000 TL para ödülü kazanırken;
bir belgesele de Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

TRT'DEN 80 BİN TL ÖDÜL 

1964’ten beri bir çok ödüllü filmin yaratıcısı olmuş Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) da bağımsız sinemaya destek oluyor ve bu yıl Antalya Film Forum’da yer alan iki projeye toplam 80 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü veriyor. Kurmaca Works In Progress kategorisinde bir film 50 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü alırken, Belgesel Work in Progress kategorisinde de bir projeye 30 bin TL maddi destek sunulacak.

SÜMER TİMAÇ ANISINA 150 BİN TL 

Antalya’da film çekmeyi teşvik eden ve üç yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Sümer Tilmaç’ın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için bu yıl 5 proje seçildi. “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” (2013), Beni Unutma (2011) ve “Gece 11:45” filmlerinin senaristi ve sinema yazarı Burak Göral, yönetmenliğini yaptığı “Seni Seviyorum Rosa”nın (1992) yanı sıra “At” (1981), “Su Da Yanar” (1987), “Balalayka” (2000) filmlerinin senaristi olarak da tanıdığımız yazar ve gazeteci Işıl Özgentürk ve “Bir İstanbul Masalı”, “Güldünya”, “Kapalı Çarşı’” gibi televizyon dizilerinin ve “Anlat İstanbul” (2004), “Kardeşler” (2018) filmlerinin yönetmeni Ömür Atay’dan oluşan Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu jürisi, bir filme 150 bin TL tutarındaki ödülü verecek, bir filmi de Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü ile destekleyecek.

ANTALYA FİLM FORUM BULUŞTURACAK 

Antalya Film Forum, Türkiye’den yönetmen ve yapımcıların yeni projelerini uluslararası alandan usta isimlere sunma fırsatının yanı sıra, program kapsamında yapılacak masterclass’lar, sohbet ve atölyeler ile de, sinema alanında çalışan herkes için önemli bir buluşma alanı yaratacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali

26 Ekim - 1 Kasım 2019

antalyaff.com

ANTALYA FİLM FORUM 2019

28-30 Ekim 2019

ÖDÜLLER / JÜRİ ÜYELERİ / ADAYLAR

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU

(3x30.000 TL) 90.000 TL

Color Up - Renk Düzenleme Ödülü Ödülü (1 proje)

Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen Producer Network Etkinliğine katılma hakkı

ANA JÜRİ: Kirsten Niehuus (Eurimages Almanya Temsilcisi, Berlin Film Fonu Başkanı), Mehmet Altıoklar (Yapımcı), Michèle Halberstadt (ARP Selection CEO’su, Yapımcı, Gazeteci, Yazar), Mustafa Kara (Yönetmen, Senarist, Yapımcı), Nicolai Korsgaard (Film Satış Uzmanı)

ÖN JÜRİ: Derya Yanmış (Senarist ve senaryo editörü), Katriel Schory (İsrailli yapımcı ve İsrail Film Fonu direktörü), Manfred Schmidt (Senarist ve senaryo danışmanı), Şebnem Vitrinel (Yönetmen, senarist, yapımcı)

95 Yazı Yönetmen: İnan Temelkuran | Yapımcı: Kerem Özerdoğan

Buhar Yönetmen: Ramin Matin | Yapımcı: Emine Yıldırım, Asli Erdem, Oguz Kaynak

Buradayım, İyiyim Yönetmen: Emine Emel Balcı | Yapımcı: Sevil Demirci

Cemal Yönetmen: Mehmet Emin Timur | Yapımcı: Faruk Korkmaz

Karanlıkta Islık Çalanlar Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu | Yapımcı: Bekir Yusuf
Açıksöz

Kız Kardeşlerin Masalı Yönetmen: Nazlı Eda Noyan | Yapımcı: Alihan Karagül,
Dağhan Celayir

Köpekle Kurt Arasında Yönetmen: Murat Düzgünoğlu | Yapımcı: Evren Yıldırım,
Murat Yıldırım

Kumbara Yönetmen: Ferit Karol | Yapımcı: Nefes Polat

Papaz Büyüsü Yönetmen: Kenan Kavut | Yapımcı: Barış Yıldırım

Son Celse Yönetmen: Ümran Safter | Yapımcı: Suraj Sharma, Ümran Safter

KURMACA WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

Kurmaca Work in Progress Ödülü 80.000 TL

Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü 40.000 TL

Mojo FX Görsel Efekt Ödülü

TRT Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Ödülü 50.000 TL

Creative Production Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Frédéric Boyer (Festival Programcısı), İlksen Başarır (Yönetmen, Senarist, Yapımcı), Michal Myslinski (Film Satın Alma Müdürü, Festival Sanat Yönetmeni), Remi Burah (Arte’nin Ortak Yapımcılık Departmanı Ceo’su), Thorsten Ritter (Beta Sinema Pazarlama Sorumlusu)

ÖN JÜRİ: Marie Pierre Duhamel (Film Küratörü), Ivo Felt (Yapımcı, Ses Tasarımcısı), Tunç Şahin (Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

• Beni Sevenler Listesi Yönetmen: Emre Erdoğdu | Yapımcı: Tanay Abbasoğlu,
Hazar Ergüçlü, Beste Yamalıoğlu
• Beriya Şevê/Geceden Önce Yönetmen: Ali Kemal Çınar | Yapımcı: Ali Kemal
Çınar, Nesra Gürbüz
• Bir Nefes Daha Yönetmen: Nisan Dağ | Yapımcı: Müge Özen, Jessica Caldwell,
Yağmur Ünal
• Cemil Show Yönetmen: Barış Sarhan | Yapımcı: Umut Eğitimci
• Çatlak Yönetmen: Fikret Reyhan | Yapımcı: Nizamettin Reyhan
• İki Şafak Arasında Yönetmen: Selman Nacar | Yapımcı: Burak Çevik, Diloy
Gülün
• Okul Tıraşı Yönetmen: Ferit Karahan | Yapımcı: M. Kanat Doğramacı

BELGESEL WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

(3x30.000 TL) 90.000 TL

TRT Belgesel Works in Progress Ödülü 30.000 TL

Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Paolo Bertolin (Film Küratörü), Emmanuel Chicon (Film Küratörü, Gazeteci, Belgesel Sinema Yazarı), Eytan İpeker (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)

ÖN JÜRİ: Audrius Stonys (Senarist, Yönetmen), Selin Murat (Film Ve Endüstri Programcısı, Sigal Yehuda (Yapımcı)

• Ali Arif Ersen: Mr Wink Yönetmen: Selin Şenköken | Yapımcı: İpek Tugay
• Acı Tatlı Yönetmen ve Yapımcı: Didem Şahin
• Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı Yönetmen: Yasemin Akıncı | Yapımcı:
Aslıhan Altuğ, Kıvılcım Akay
• Bekleyiş Yönetmen: Aslı Akdağ | Yapımcı: Aslı Akdağ
• Anne: Sınırı Geçtin Yönetmen ve Yapımcı: İlham Bakır
• Kim Mihri Yönetmen: Berna Gençalp | Yapımcı: Yonca Ertürk, Berat İlk
• Rüzgar Tayı Yönetmen ve Yapımcı: Sidar İnan Erçelik

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜLÜ

150.000 TL

Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü

ANA JÜRİ: Burak Göral (Sinema Yazarı), Işıl Özgentürk (Senarist, Senaryo Danışmanı, Yönetmen, Gazeteci), Ömür Atay (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)

ÖN JÜRİ: Tevfik Başer (Senarist, Yönetmen), Yeşim Gökçe (Dramaturg, Akademisyen), Burak Göral (Sinema Yazarı)

• Babalar ve Jale Yönetmen: Mustafa Haktanır | Yapımcı: Berna Akpınar
• Gönül Yönetmen: Soner Caner | Yapımcı: Bilal Bağcı
• Kara Yönetmen: Ragıp Ergün | Yapımcı: Müge Büyüktalaş
• Karanlık Gece Yönetmen: Özcan Alper | Yapımcı: Soner Alper
• Muhtaç Yönetmen: Uluç Orhan Durmaçalış | Yapımcı: Şevket Pamir

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@