Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek...

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu.

SİNEMA 18.10.2019, 22:27 18.10.2019, 23:15
Antalya Film Forum’dan sinemamıza büyük destek...

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 6.sı gerçekleşecek Antalya Film Forum’un jüri üyeleri belli oldu. Türkiye’den yönetmen ve yapımcıları uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştüren Antalya Film Forum’a bu yıl 160 başvuru gerçekleşti.

Ön jüri tarafından seçilen 29 proje, Kirsten Niehuus, Remi Burah, Mustafa Kara, Frederic Boyer, Nicolai Korsgaard, Michele Halberstadt, Emmanuel Chicon, İlksen Başarır, Thorsten Ritter, Ömür Atay gibi alanında uzman isimler tarafından değerlendirilecek. Toplam 530 bin TL tutarında para ve yan ödül desteğinin verileceği Antalya Film Forum, bu yıl Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde 28-30 Ekim tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.

OLENA YERSHOVA YILDIZ 

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin 6 yıl önce başlattığı ve genç ve bağımsız sinemacılara destek sağlayarak Antalya’yı sinemamızın en önemli ulusal endüstrimerkezine dönüştüren Antalya Film Forum’un jüri üyeleri de belli oldu. 28-30 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında yapılacak ve “Blind Date” (2013), “Sev Beni” (2013), “Ana Yurdu”nun (2015) da aralarında olduğu birçoğu ortak yapım olan 10 filmin yapımcılığını yapmış Olena Yershova Yıldız’ın direktörlüğünde gerçekleşecek olan Antalya Film Forum’a bu yıl 160 proje başvuru yaptı.

Türkiye’den proje aşamasındaki kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel film projelerinin yarışacağı Antalya Film Forum’un ön jürisi, Uzun Metraj Kurmaca Pitching, Kurmaca Work in Progress, Belgesel Work in Progress ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu kategorilerinde toplam 29 projeyi seçti.

CANNES'A DAVET FIRSATI 

10 projenin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’nun jüri üyeliğini; Eurimages’ın eski Almanya temsilcisi ve Berlin Medienboard Film Fonu Başkanı Kirsten Niehuus, Türkiye’nin Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan “Kalandar Soğuğu” (2015) ile Antalya’da Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ve Tokyo’da En İyi Yönetmen dahil olmak üzere, birçok
festivalden ödül kazanan yönetmen Mustafa Kara, “Emret Komutanım”, “Gece Gündüz”, “Kızlar Yurdu, “1 Kadın 1 Erkek”in de aralarında olduğu birçok televizyon dizisinin yanı sıra, “Beyza’nın Kadınları”, “Banyo”, “Başımın Belası” filmlerinin yapımcısı Mehmet Altıoklar, Fransa’nın bağımsız film alanında en büyük dağıtımcısı ARP Selection’ın CEO’su, yapımcı, gazeteci ve yazar Michèle Halberstadt ve Avrupa’nın en büyük satış temsilcilerinden biri olan ve dünya çapında İskandinav uzun metrajlı filmler ve TV dizileri konusunda lider TrustNordisk’in satış danışmanı Nicolai Korsgaard yürütecek. Jürinin kararıyla; on filmden üçüne toplam 90 bin TL tutarında para ödülü, bir filme de Color Up - Renk Düzenleme Ödülü verilecek; ayrıca bir filmin yapımcısına da Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen Producer's Network etkinliğine katılma imkânı sağlanacak.

UZUN METRAJA 120 BİN TL DESTEK  

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Kurmaca Work in Progress’te 7 proje jüri önüne çıkacak. Les Arcs Avrupa Film Festivali’nin ve Tribeca Film Festivalinin sanat yönetmenliğini yürüten Frédéric Boyer, ARTE’nin ortak yapımcılık departmanı CEO’su Remi Burah, “Başka Dilde Aşk” (2010), Antalya’da En İyi Senaryo Ödülü’nü aldığı “Atlıkarınca” (2010) ve “Bir Varmış Bir Yokmuş” (2015) filmlerinin senaristi ve yönetmeni İlksen Başarır, Polonya’da bağımsız filmlerin dağıtımını yapan Aurora Film’in satın alma müdürü ve Varşova’da düzenlenen Yaz Filmleri Festivali’nin sanat yönetmeni Michal Myslinski ve Münih merkezli satış şirketi Beta Sinema'nın dünya çapındaki satın almalar, satışlar ve pazarlamasından sorumlu Thorsten Ritter’den oluşan Kurmaca Work in Progress Jürisi; iki projeye toplam 120 bin TL tutarında ödül verecek. Ayrıca bir film Mojo FX Görsel Efekt Ödülü’nü, bir film de Creative Production Renk Düzenleme Ödülü’nü kazanacak.

BELGESEL SİNEMAYA 90 BİN TL DESTEK 

Belgesel sinemaya desteğini de sürdüren Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress kategorisinde 7 proje yarışacak. Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün yanı sıra, Locarno ve Venedik film festivallerinin de seçiciler kurulunda yer alan film küratörü Paolo Bertolin, en önemli belgesel festivallerinden Vision du Reel'in küratörü, gazeteci ve L’Humanité’in belgesel sinema yazarı Emmanuel Chicon ve deneysel videoları ve kısa filmlerinin yanı sıra, Mehmet Can Mertoğlu’nun 2016’da Cannes’da Yenilikçilik Ödülü’nü alan filmi “Albüm”ün yapımcısı olarak da tanıdığımız Eytan İpeker’den oluşan Belgesel Work in Progress Jürisi tarafından değerlendirilecek olan projelerden üçü 90.000 TL para ödülü kazanırken;
bir belgesele de Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

TRT'DEN 80 BİN TL ÖDÜL 

1964’ten beri bir çok ödüllü filmin yaratıcısı olmuş Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) da bağımsız sinemaya destek oluyor ve bu yıl Antalya Film Forum’da yer alan iki projeye toplam 80 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü veriyor. Kurmaca Works In Progress kategorisinde bir film 50 bin TL değerindeki TRT Ödülü’nü alırken, Belgesel Work in Progress kategorisinde de bir projeye 30 bin TL maddi destek sunulacak.

SÜMER TİMAÇ ANISINA 150 BİN TL 

Antalya’da film çekmeyi teşvik eden ve üç yıl önce kaybettiğimiz usta oyuncu Sümer Tilmaç’ın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu için bu yıl 5 proje seçildi. “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” (2013), Beni Unutma (2011) ve “Gece 11:45” filmlerinin senaristi ve sinema yazarı Burak Göral, yönetmenliğini yaptığı “Seni Seviyorum Rosa”nın (1992) yanı sıra “At” (1981), “Su Da Yanar” (1987), “Balalayka” (2000) filmlerinin senaristi olarak da tanıdığımız yazar ve gazeteci Işıl Özgentürk ve “Bir İstanbul Masalı”, “Güldünya”, “Kapalı Çarşı’” gibi televizyon dizilerinin ve “Anlat İstanbul” (2004), “Kardeşler” (2018) filmlerinin yönetmeni Ömür Atay’dan oluşan Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu jürisi, bir filme 150 bin TL tutarındaki ödülü verecek, bir filmi de Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü ile destekleyecek.

ANTALYA FİLM FORUM BULUŞTURACAK 

Antalya Film Forum, Türkiye’den yönetmen ve yapımcıların yeni projelerini uluslararası alandan usta isimlere sunma fırsatının yanı sıra, program kapsamında yapılacak masterclass’lar, sohbet ve atölyeler ile de, sinema alanında çalışan herkes için önemli bir buluşma alanı yaratacak. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali

26 Ekim - 1 Kasım 2019

antalyaff.com

ANTALYA FİLM FORUM 2019

28-30 Ekim 2019

ÖDÜLLER / JÜRİ ÜYELERİ / ADAYLAR

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU

(3x30.000 TL) 90.000 TL

Color Up - Renk Düzenleme Ödülü Ödülü (1 proje)

Cannes Film Festivali kapsamında düzenlenen Producer Network Etkinliğine katılma hakkı

ANA JÜRİ: Kirsten Niehuus (Eurimages Almanya Temsilcisi, Berlin Film Fonu Başkanı), Mehmet Altıoklar (Yapımcı), Michèle Halberstadt (ARP Selection CEO’su, Yapımcı, Gazeteci, Yazar), Mustafa Kara (Yönetmen, Senarist, Yapımcı), Nicolai Korsgaard (Film Satış Uzmanı)

ÖN JÜRİ: Derya Yanmış (Senarist ve senaryo editörü), Katriel Schory (İsrailli yapımcı ve İsrail Film Fonu direktörü), Manfred Schmidt (Senarist ve senaryo danışmanı), Şebnem Vitrinel (Yönetmen, senarist, yapımcı)

95 Yazı Yönetmen: İnan Temelkuran | Yapımcı: Kerem Özerdoğan

Buhar Yönetmen: Ramin Matin | Yapımcı: Emine Yıldırım, Asli Erdem, Oguz Kaynak

Buradayım, İyiyim Yönetmen: Emine Emel Balcı | Yapımcı: Sevil Demirci

Cemal Yönetmen: Mehmet Emin Timur | Yapımcı: Faruk Korkmaz

Karanlıkta Islık Çalanlar Yönetmen: Pınar Yorgancıoğlu | Yapımcı: Bekir Yusuf
Açıksöz

Kız Kardeşlerin Masalı Yönetmen: Nazlı Eda Noyan | Yapımcı: Alihan Karagül,
Dağhan Celayir

Köpekle Kurt Arasında Yönetmen: Murat Düzgünoğlu | Yapımcı: Evren Yıldırım,
Murat Yıldırım

Kumbara Yönetmen: Ferit Karol | Yapımcı: Nefes Polat

Papaz Büyüsü Yönetmen: Kenan Kavut | Yapımcı: Barış Yıldırım

Son Celse Yönetmen: Ümran Safter | Yapımcı: Suraj Sharma, Ümran Safter

KURMACA WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

Kurmaca Work in Progress Ödülü 80.000 TL

Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülü 40.000 TL

Mojo FX Görsel Efekt Ödülü

TRT Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Ödülü 50.000 TL

Creative Production Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Frédéric Boyer (Festival Programcısı), İlksen Başarır (Yönetmen, Senarist, Yapımcı), Michal Myslinski (Film Satın Alma Müdürü, Festival Sanat Yönetmeni), Remi Burah (Arte’nin Ortak Yapımcılık Departmanı Ceo’su), Thorsten Ritter (Beta Sinema Pazarlama Sorumlusu)

ÖN JÜRİ: Marie Pierre Duhamel (Film Küratörü), Ivo Felt (Yapımcı, Ses Tasarımcısı), Tunç Şahin (Senarist, Yönetmen, Yapımcı)

• Beni Sevenler Listesi Yönetmen: Emre Erdoğdu | Yapımcı: Tanay Abbasoğlu,
Hazar Ergüçlü, Beste Yamalıoğlu
• Beriya Şevê/Geceden Önce Yönetmen: Ali Kemal Çınar | Yapımcı: Ali Kemal
Çınar, Nesra Gürbüz
• Bir Nefes Daha Yönetmen: Nisan Dağ | Yapımcı: Müge Özen, Jessica Caldwell,
Yağmur Ünal
• Cemil Show Yönetmen: Barış Sarhan | Yapımcı: Umut Eğitimci
• Çatlak Yönetmen: Fikret Reyhan | Yapımcı: Nizamettin Reyhan
• İki Şafak Arasında Yönetmen: Selman Nacar | Yapımcı: Burak Çevik, Diloy
Gülün
• Okul Tıraşı Yönetmen: Ferit Karahan | Yapımcı: M. Kanat Doğramacı

BELGESEL WORKS IN PROGRESS PLATFORMU

(3x30.000 TL) 90.000 TL

TRT Belgesel Works in Progress Ödülü 30.000 TL

Post Bıyık Ses ve Renk Düzenleme Ödülü

ANA JÜRİ: Paolo Bertolin (Film Küratörü), Emmanuel Chicon (Film Küratörü, Gazeteci, Belgesel Sinema Yazarı), Eytan İpeker (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)

ÖN JÜRİ: Audrius Stonys (Senarist, Yönetmen), Selin Murat (Film Ve Endüstri Programcısı, Sigal Yehuda (Yapımcı)

• Ali Arif Ersen: Mr Wink Yönetmen: Selin Şenköken | Yapımcı: İpek Tugay
• Acı Tatlı Yönetmen ve Yapımcı: Didem Şahin
• Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı Yönetmen: Yasemin Akıncı | Yapımcı:
Aslıhan Altuğ, Kıvılcım Akay
• Bekleyiş Yönetmen: Aslı Akdağ | Yapımcı: Aslı Akdağ
• Anne: Sınırı Geçtin Yönetmen ve Yapımcı: İlham Bakır
• Kim Mihri Yönetmen: Berna Gençalp | Yapımcı: Yonca Ertürk, Berat İlk
• Rüzgar Tayı Yönetmen ve Yapımcı: Sidar İnan Erçelik

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU ÖDÜLÜ

150.000 TL

Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü

ANA JÜRİ: Burak Göral (Sinema Yazarı), Işıl Özgentürk (Senarist, Senaryo Danışmanı, Yönetmen, Gazeteci), Ömür Atay (Yönetmen, Senarist, Yapımcı)

ÖN JÜRİ: Tevfik Başer (Senarist, Yönetmen), Yeşim Gökçe (Dramaturg, Akademisyen), Burak Göral (Sinema Yazarı)

• Babalar ve Jale Yönetmen: Mustafa Haktanır | Yapımcı: Berna Akpınar
• Gönül Yönetmen: Soner Caner | Yapımcı: Bilal Bağcı
• Kara Yönetmen: Ragıp Ergün | Yapımcı: Müge Büyüktalaş
• Karanlık Gece Yönetmen: Özcan Alper | Yapımcı: Soner Alper
• Muhtaç Yönetmen: Uluç Orhan Durmaçalış | Yapımcı: Şevket Pamir

Yorumlar (0)
26°
az bulutlu
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 04:15
Güneş 05:57
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:23
Yatsı 21:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@