İmamoğlu: "Topluma Yazık Ediyorlar"

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ'da bıçaklı saldırıda yaralanan Göknur Damat'ı ziyaret etti.

SİYASET 13.05.2019, 14:41
İmamoğlu: "Topluma Yazık Ediyorlar"

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tekirdağ'da bıçaklı saldırıda yaralanan Göknur Damat'ı ziyaret etti. İmamoğlu, "Çok yazık, siyaset adına koca koca insanlar kötü sözler kötü laflar söylememeli, söylemesinler. Topluma yazık ediyorlar. Bu işi bitirmek lazım. Herkes işine baksın, bakın Türkiye demokrasi sorunu yaşıyor. Türkiye'de yapılmış ve kazanılmış bir seçim başka bir boyuta taşındı bunu konuşsunlar" dedi.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, kendisinin seçim kampanyasına 20 TL bağışta bulunup, makbuzunu sosyal medya hesabından paylaştıktan sonra tepkiler alan ve önceki gün de evine giderken bacağından bıçaklanarak yaralanan makyöz Göknur Damat'a, Tekirdağ'daki iş yerinde geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Göknur Damat ile iş yerinde basına kapalı bir süre görüşen İmamoğlu, daha sonra birlikte basın açıklamasında bulundu. İmamoğlu, sürpriz bir şekilde Tekirdağ'da olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Keşke vesile bu olmasaydı elbette, sevgili Göknur'u ziyarete geldik. Mağlumunuz üzücü bir olay yaşandı. Burada canımız çok sıkılıyor, gerçekten çok sıkılıyor. Bu ve bunun gibi olaylar canımızı çok derinden sıkıyor, insanlığımızı hatırlamamız gerekiyor, vicdanımızı bu toplumun ahlakını hatırlamamız gerekiyor. Sevgili Göknur'a bir tercihinden dolayı saldırıda bulunmak, bir linç kültürünün toplumda yer etmesi bunlar hepimizin sorunudur. Bu şu anda belki simgesel buradayız, konu ne Göknur, ne Ekrem İmamoğlu. Konu aslında şu anda toplumun ahlakı ve vicdanı bunu konuşmamız ve bunu çözmemiz lazım. Yani hepimiz, hepimiz ama her şeyden önce insanız. Hepimiz her şeyden önce işte kadınız, erkeğiz, anneyiz, babayız, çocuğuz dolayısıyla makam, mevki, siyaset o kadar ilginç ve enteresan yerlere doğru gidiyor ki sanki hayat adına her şey orada var. Hayat burada işte Göknur'un dünyasına bakar mısınız ? Girer girmez o kadar pozitif etkilendim ki, yani arkasında müthiş bir hikaye olan bir insan sağlığı ile ilgili mücadele veriyor. Gayet güzel bir şekilde insani bir şekilde çare arıyor, bu ülkenin Cumhurbaşkanına gidiyor. Bunların hepsi çok güzel şeyler, gitmeli herkes gidebilmeli. Aslında hepsi simgesel tavırlar, hayallerini burada kuruyor. Belki de gördüğüm en şık kuaförlerden bir tanesini üretmiş burada. Kendisi, kendi mesleğinde başarılar elde etmiş ve bu bir başarı öyküsü aynı zamanda vicdanını yansıtmış, sağlığı ile ilgili mücadelesinde bu ülkenin Cumhurbaşkanından çare aramış. Bu ne kadar güzel bir durum, olması gereken. O gün de bunu başka türlü yorumlayan, nerede yanlış yapıyor, yapmıştır. Bugün de aynı şey geçerli."

'TOPLUMUN BU SÜREÇTEN KURTULMASI LAZIM'

Göknur Damat'ın hür iradesi, aklıyla, fikriyle bir karar verdiğini söyleyen İmamoğlu, şöyle dedi:

"Birine destek oluyor. Diyor ki, ben onun olmasını istiyorum. Orada yaşamıyor olabilir, İstanbul'da yaşamıyor olabilir ama bir tercihte bulunuyor, bir dekont paylaşıyor güzel de bir mesaj var, ' her şey çok güzel olacak' diyor. Ne var bunda? Birini mi kötüledi, birine mi hakaret etti, bir şey mi yaptı ? Yok. O bakımdan toplum vicdanı dediğimiz çok önemli be neticesinde sevgili Göknur bir saldırıya uğruyor. Öyle bir hale getirilmiş ki toplum. İşte bir sosyal medya üzerinden yayılan ve yaydırılan bir takım işlemler, işler, öfkeler, hakaretler. Belki konunun etkisi altında kalan birisi, belki onu yapanlardan birisi bilemiyorum ama neticede gerçekten hepimizi rahatsız eden, üzen bir olayla karşı karşıyayız. Allah korumuş, sağlığından dolayı çok mutluyum, annesine, babasına ve kendisine geçmiş olsun diyorum. Şu güzel dükkan, ben tabi erkek olduğum için makyaj yapamıyorum. Makyaj yapma imkanım olsa buraya gelirdim öyle söyleyeyim. İnsanın böyle güzel bir dünya kurabilmesi kadar kıymetli bir şey yok. Herkes kendi alanında güzel dünyalar kurabilmeli ki, bu ülke güzel olsun. Göknur onu yapabilmiş, o yüzden benim için çok değerli, çok önemli. Toplumun bu süreçlerden kurtulması lazım:"

'BİR LİNÇ KÜLTÜRÜ VAR'

Ankara'da gazeteci Yavuz Selim Demirağ'ın saldırıya uğradığını kendisinin de arayıp görüştüğünü söyleyen İmamoğlu, "Yani ölümle burun buruna geliyor bir linç kültürü de var. Daha kötüsü bu tür eylemleri yapan insanlar serbest kalıyor olacak şey değil. Daha yakın bir zamanda bana göre Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en acı olaylarından biridir 21 Nisan'da yaşanan sayın Genel Başkanımızın başına gelen, o da yaratılan bir linç ortamının, linç kültürünün önemli bir günüdür, yaşanmış bir olaydır. Onun da sorumluları dışarıda. Göknur'a bu hareketi yapan kişinin mutlak bulunması konusunda hızlıca emniyet birimlerimizin ciddi bir araştırma yapıp, kişiyi bulup bunu sorgulaması şart olduğunu düşünüyorum. O bakımdan çok geçmiş olsun diyorum. İnşallah güzel günlerde birlikte buluşuruz. Çok geçmiş olsun demeye geldim" dedi.

'TOPLUMSAL VİCDANI ÇALIŞTIRMALIYIZ'

Gazetecilerin, sosyal medya üzerindeki linç kültürünün devam edip etmeyeceği yönündeki sorusu üzerine İmamoğlu, "Linç kültürü dedim ya kötü, bunun bitmesi için bu konuda toplumsal vicdanı çalıştırmalıyız. Herkes yazacağına, çizeceğine bu anlamda dikkat etmeli.  En başta bu ülkeyi yönetenler, siyasiler yani biz. İşte belediye başkanları, milletvekilleri, genel başkanlar, bakanlar, Cumhurbaşkanı herkes. Hepimiz sözlerimize dikkat edeceğiz ve bu konuda eylemde bulunan insanlar öyle elini kolunu sallaya sallaya sağda solda gezemeyecek bu kadar net" dedi.

'TOPLUMA YAZIK EDİYORLAR'

Sanatçıların eleştirilmesi yönündeki soru üzerine İmamoğlu, "İnsanın bazen nutku tutulur. "Sanatçı ne diyor, destek oluyor, her şey çok güzel olacak diyor. Ya da kendi yaşadığı şehirle ilgili beklentileri adına bize destek oluyor bunun dalkavuklukla ne alakası var. Şimdi eski sayfaları mı çevirelim ? Eski sayfaları çevirip sporcuların, sanatçıların yaptığı işleri kampanyaya katılmalarını mı konuşalım ? Bir şey mi oldu yani, o bakımdan bu olmaz, bu olmaz. Çok yazık, siyaset adına koca koca insanlar kötü sözler kötü laflar söylememeli, söylemesinler. Topluma yazık ediyorlar. Bu işi bitirmek lazım. Herkes işine baksın. Bakın Türkiye demokrasi sorunu yaşıyor. Türkiye'de yapılmış ve kazanılmış bir seçim başka bir boyuta taşındı bunu konuşsunlar. Ya da Türkiye'nin ekonomik sorunlarını konuşsunlar. Bıraksınlar bu işleri. Sanatçılar, sanatçılar dünden daha cesur olacak göreceksiniz, bizim insanımız iradesiyle kendi fikriyle söyleyebileceğini biliyordum. Bunu bugün görmenin mutluluğunu yaşıyorum, bu memleket adına bir kazanım aslında. Bu bakımdan kimse kimsenin sesini kısamaz, korkutarak, ürküterek, işinden ederek. Sanatçıları tehdit ederek" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı döneme değinen İmamoğlu. "O dönem içerisinde hiç kimsenin mevkisine makamına dokunmadan herkesten faydalanmanın adımını attım. Bana danışmanlık yapan Türkiye'de önemli bir insan kaynakları uzmanı arkadaşımın benimle danışmanlık yaptı diye THY'de sözleşmesi iptal edildi. Ben adamdan neyin danışmanlığını alıyorum? Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin insan kaynaklarının daha iyi nasıl olması konusunda danışmanlık alıyorum. Bu insanın THY ile olan sözleşmesini neden iptal ediyorsunuz? Yazık değil mi? Nedir yani kimin talimatı bu ? Daha kötüsünü söyleyeyim sizlere gazeteci benimle ilgili bir köşe yazısı yazmış demiş ki 'Oy vermedim ama bu sefer düşünüyorum' diyor. Ayşe Baykal, ya Bağcılar Belediyesi'nin engelli rehabilitasyonuna gönüllü katkı veriyor kız kardeşi, orada çalışıyor sözleşmesi iptal ediliyor, işten çıkarılıyor. Bu neyin nesi Allah aşkına ya, Allah aşkına bu neyin nesi? Gidemezsiniz, bir adım ileri gidemezsiniz. Olmaz bu millet uyanacak, bu Ekrem meselesi değil, bu Göknur meselesi değil,  bu memleket meselesidir" dedi.

'ÇALDILAR KELİMESİNİ NASIL KULLANIRSINIZ'

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın 'çaldılar' şeklindeki açıklamasına tepki gösteren İmamoüğlu,

"Bakın çok üzüldüm ya yaptığım bir şey değil ama gerçekten çok üzüldüm. Çaldılar kelimesini nasıl kullanırsınız ya? Nasıl kullanırsınız ya? Çaldılar. Bu ülkeye, Bakanlık yaptınız, Başbakanlık yaptınız, TBMM Başkanlığı yaptınız, ey eski Meclis Başkanı çaldılar kelimesini nasıl kullanırsınız ya? Ben diyorum ki anamın ak sütü kadar helal, sen diyorsun ki çaldılar. Hadi bakalım ben size laf mı yetiştireceğim şimdi. Yetiştirmem, ben sizin seviyenize inmem. Laf yetiştirmeyeceğim size sadece oturun aynaya bakın, çocuklarınıza bakın, torunlarınıza bakın, kendinize çeki düzen verin. İnsan olduğunuzu hatırlayın. Çocukları kullanıyorlar bu kötü laflarla ben 3 çocuk babasıyım her şeyden önce babayım. Ben insanım bunu anlatmaya çalışıyoruz biz, bu nedir yahu ? Kazanırsak her şey çok iyi, kaybedersek her şey çok kötü. Bak Göknur burada 'makyözüm' diyor benim hayatım var. Vallaha ben olsam Tekirdağlıların yerinde kuyruğa girerim dükkanın önünde" dedi.

'EN AZINDAN GÜZEL CÜMLESİNİ HATIRLATTIK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Daha güzel olacak" sözlerini değerlendiren İmamoğlu, "'Ne güzel işte en azından güzel cümlesini hatırlattık. Yani iyi vesileler iyidir yani. Güzel cümlesini kullansınlar. Yani düne kadar terör örgütünün mesajıydı vesaire şimdi güzel. Yahu güzel ne güzel be bunu 15 yaşındaki bir çocuk buluyor. 'Her şey çok güzel olacak Ekrem Abi' diyor. Daha güzel bir şey olabilir mi? Daha organik, yani herkesin diline yayılıyor" dedi.

'GÜVENLİĞİM İSTANBULLULARA EMANET'

Gazetecinin 'Güvenlik önlemleriniz artırılacak mı?" yönündeki sorusu üzerine İmamoğlu, şunları söyledi:

"Size şunu söyleyeyim. Elbette ki güvenlik tedbirlerimiz her geçen gün artıyor, çünkü çevremizde her geçen gün çığ gibi insan büyüyor. Yani bir sevgi seli, beni koruyan milyonlarca insan olduğunu hissediyorum ve bunu yaşamanın ben diyorum ki bir Allah'ın lütfü diyorum. Dua ediyorum. Ben bu sorumluluğun altında nasıl kalkarım diye her sabah elimi yüzümü yıkadığımda aynaya bakıp birkaç dakika düşünüyorum, nasıl kalkarım. Bu bir sorumluluk insanlar bize sevgisini veriyor, beklentilerini anlatıyor yani şimdi Göknur'un bana yaşattığı bir sorumluluk. Ben şimdi buradan çıktığımda yol boyu onu düşüneceğim. Dolayısıyla buradan bir çıkarım elde etmek lazım. Yöneticilerin buna bakması lazım. Böyle  bir çevrem oluştu Allah'a şükür. Benim güvenliğim İstanbullulara emanettir, topluma insanlığa ve bu toplumun vicdanına emanettir. Elbette ki güvenlik güçlerimiz gerekeni yapıyor. Emniyetimize teşekkür ediyorum, polislerimize teşekkür ediyorum. Onların hiçbirinin ayağına taş değmesin, burnu bile kanamasın. Onlar her zaman yanımızda o ayrı ama milletin sevgisi ve vicdanı bizi koruyacaktır."

'TÜRKİYE'DE DEMOKRASİ ARIZASI ÇIKARTTILAR'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım'ın, 'İstanbul'da küçük bir arıza çıktı, onu gideceğiz" şeklindeki açıklaması sorulan İmamoğlu, "'Türkiye'de küçük değil, o süreçte çok büyük bir arıza çıkmıştır, demokrasi arızasını çıkarttılar. O demokrasi arızasını Allah'ın izniyle  23 Haziran'da halkımızla beraber tedavi edeceğiz. Bu bakımda dedim ya hani tecrübe tabii ki çok önemli ama tecrübesini iyi kullanamayanlara diyorum ki kendilerini bir silkelesinler, kendilerine bir gelsinler. Söyledikleri sözlere dikkat etsinler ve geri dönüp baktığımızda kendisine hatırlatırım. İlk gece 3 bin 700 oyla ben kazandım deyip, ilk arızayı çıkaran kendisiydi. Onu da tedavi ettim bu sözünü de tedavi edeceğim. 23 Haziran'da inşallah milletimizle beraber İstanbul'da tedavi edeceğiz" dedi.

DAMAT: PARTİ TUTMAM, KİŞİ TUTARIM

Tekirdağ'da yakalandığı meme kanserini gördüğü tedavi ardından yenen Göknur Damat, KOSGEB'den aldığı kredi ile kendisine kuaför açıp, iş hayatını atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın külliyede iş insanları ile birlikte ağırladığı Damat, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun başlattığı seçim kampanyasına 20 lira bağışlayarak, makbuzunu sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşımı ile sosyal medya üzerinden bazı kesimlerin tepkisi ile karşılaşan Göknur, önceki gün Tekirdağ'da evine giderken, henüz kimliği belirsiz ibir kişinin bıçaklı saldırısında bacağından hafif şekilde yaralandı. Saldırgandan şikayetçi olan Göknur, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilerek, bugün işinin başına döndü. İmamoğlu'nun ardından konuşan Damat, "Öncelikle ben siyasetle anılmak istemiyorum, ben siyasetçi değilim, ben makyözüm. Benim burada küçük bir dünyam var, kendi içimde de büyük olan bir dünyam var. Şampiyonluklarım var bunların konuşulması gerekiyor. Kanser hastalığına yakalandım, kanser hastalarının Türkiye'de elçisi oldum Sayın Cumhurbaşkanımıza gittim ve onun yanında olmaktan da gurur duydum her defasında söyledim. Ben parti tutmam, ben kişi tutarım. Kişinin fikri benim fikrime yatkınsa evet o kişiyi desteklerim A partisi, B partisi önemli değil. Yani ben artık istiyorum ki kanser hastası oldum kötü bir şey benim başıma geldi ama kanser hastalarının yani dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum. Son 3-4 yıldır adım atsak konuşur hale geldik. Bir elçi oldum şimdi eğer ben bu bıçaklanma olayını yaşadıysam inşallah dediğim gibi herkesin birbirinden nefreti kalkarda barış olur. Ben barış istiyorum, ben parti tutmuyorum ben makyözüm, parti tutmuyorum":"

'SENMİSİN O YÜREKLİ' DİYEREK BIÇAKLADI

Saldırıya uğradığı anları anlatan Göknur Damat, 3-4 gündür sosyal medyada kendisine linç uygulandığını ifade ederek, "Öyle böyle bir linç değil. Ne ilacımı içebildim, ne yemeğimi yiyebildim canım sıkıldı. Olaylara çok fazla canım sıkıldı. Ne yaptım ki ben dediğim anda evimden dışarıya çıktım biraz tur atayım diye. Evimin bir üst sokağına gittiğimde yanıma bir adam geldi o an algım açık olmadığı için bana bir şey yapacağını hiç düşünmedim. Sadece yanıma geldi dediği şey 'Sen misin o yürekli' dedi. Burama sapladı. Damarıma zaten az kalmış, sonra ben o anda anlamadım zaten ne olduğunu karnımdan bıçaklandım zannettim, karnımda kan görünce tamponu oraya yapmaya çalıştım. Sonra bacağımdan kan çıkarken, dedim herhalde kanserden ölmüyorum şu an öleceğim diye onu düşündüm sadece. Ama çok şükür yine dediğim gibi şunu da  söylüyorum sivil toplum örtüleri nerede? 3 gündür gerçekten çok büyük bir lince uğruyorum. Kadına şiddettir bu, kadına şiddete hayır diyorum. Başka da bir şey söylemiyorum. Kendi hür iradem var ve kadınların biraz korkusuz olması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun telefonla kendisini aradığını söyleyen Damat, "Ben siyasete asla ve asla alet olmak istemiyorum. Bu olay benim başıma geldi, geldiyse de bir barış olsun artık görsünler, ben kanser tedavisi gören Tekirdağ'da normal bir makyözüm hiçbir alakam yok. Sanki öyle bir şey oldu ki Türkiye böyle bir sallandı gitti geldi bir Göknur Damat yüzünden. Çok acı bir şey" dedi.

Yasal Bilgilendirme

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 07 Haziran 2020
İmsak 03:28
Güneş 05:25
Öğle 13:08
İkindi 17:07
Akşam 20:40
Yatsı 22:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@