Ömer Çelik'ten 'Kandili yıkacağız' sözüne cevap: "Bu şapkadan cin çıkmaz, cin çarpması çıkar"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MYK ve MKYK toplantısı devam ederken basın açıklaması yaptı.

SİYASET 29.12.2021, 20:50
Ömer Çelik'ten 'Kandili yıkacağız' sözüne cevap: "Bu şapkadan cin çıkmaz, cin çarpması çıkar"

 AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Kandil'i yıkacağız' sözlerine karşılık HDP'nin Kandil'i referans aldığını ve PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmediğini belirterek, "Bu iki yapı nasıl bir araya gelecek ve bir ittifak kuracak hepimiz merakla bakıyoruz. Bu şapkadan cin çıkmaz, buradan sadece cin çarpması çıkar. Cin mi çıkacak, cin çarpması mı olacak hep birlikte göreceğiz" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen MYK ve MKYK toplantısı devam ederken basın açıklaması yaptı. Toplantılarda ana gündemin iç ve dış siyasi gelişmelerle sosyal politikalar ve ekonomik gelişmeler olduğunu belirten Çelik, "Bugün büyük oranda ekonomi ile ilgili sunumlara ve ekonomi ile ilgili değerlendirmelere MKYK toplantımızı ayırıyoruz" ifadesini kullandı.

'181 TERÖR EYLEMİ ENGELLENDİ'

PKK, DEAŞ, FETÖ gibi terör öğütlerine karşı mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini belirten Çelik, "İçişleri Bakanlığımız 82 büyük çaplı, 414 orta çaplı operasyon gerçekleştirdi. Kamuoyunun duyduğu, duymadığı toplamda 181 terör eylemi engellenmiştir. Eren operasyonları, Sonbahar- Kış operasyonları güçlü bir şekilde devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığımızın Suriye'deki harekatlara ek olarak Irak'ın kuzeyinde Haftanin, Avaşin- Basyan, Metina, Hakurk bölgelerinde Silahlı Kuvvetlerimizin güçlü mücadelesi devam ediyor. Pençe operasyonları devam ediyor" diye konuştu.

'İŞGALCİ POLİTİKALARDAN VAZGEÇERSE NORMALLEŞME GERÇEKLEŞİR'

Ermenistan ile normalleşme sürecine değinen Çelik, "Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin sağlanması çerçevesinde bir irade ortaya çıktı. Tabii Cumhurbaşkanımızın en büyük hassasiyeti Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin bu normalleşme sürecine olumlu bakmasıdır. Türkiye hem bölge barışına katkı sağlamak, bölgedeki tansiyonu düşürmek ve her zamanki özgüveni ve iyi niyetini göstermek bakımından bu adımları atıyor. İlk adım belki 2019'da kesilen Türkiye- Erivan charter uçuşları olabilir. Özel temsilcilerin Moskova'da bir toplantıda bir araya gelmesi gündemde. Söylediğimiz ilkeler çerçevesinde Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı işgalci tavrından vazgeçmesi şartıyla bu normalleşme süreci gerçekleşebilir" dedi.

'GAYRİMEŞRU HAREKETLERİN HEPSİ YUNANİSTAN SAHASINDA'

Yunanistan'ın mültecilere karşı gerçekleştirdiği uygulamalara atıfta bulunan Çelik, "Savunmasız insanlara karşı bu zalimane davranışı göç rotasının da değişmesine yol açtı. İnsanlar daha tehlikeli, daha uzun mesafelerde daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kaldılar. Hiçbir şekilde göçmenlere yönelik yakalama yapmıyorlar, göçmenlere dönük botlarını şişleyerek zalimane bir tutum izliyor. Ülkemiz ise arama kurtarma sahasında 2 haftada 991 yakalama gerçekleştirdi. 526 kurtarma vakası yaşandı. Bunların hiçbirinde geri itme yoktur. İnsanların hayatını risk altına atma yoktur. İnsanları ölüme doğru iten bu gayri insani ve gayrimeşru hareketlerin hepsi Yunanistan sahasında gerçekleşmektedir. Ülkemizin sahasında böyle gerçekleşen bir şey yoktur" diye konuştu.

Çelik, Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilime ilişkin "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı taarruz gerçekleşeceğine dair çok sayıda gazete ve televizyon yayını ortaya çıktı. Böyle bir şeyin olmaması gerekir. Bölgede hiçbir şekilde istikrarsızlığın, çatışmanın hiç kimseye faydası olmayacaktır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın çok yoğun temasları var. Sayın Cumhurbaşkanımız itidal çağrısında buluyor. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne verdiğimiz önemin altını çiziyor. Arabuluculuk dahil her türlü yardımın Türkiye tarafından ortaya koyulabileceğini ifade etmiştir" dedi.

'TÜM BÖLGEYE BİR MESAJDIR'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Gaziantep'e gerçekleştirdiği ziyareti anımsatan Ömer Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep'te aynı anda bir caminin temel atmasını gerçekleştirdi ve bir cemevinin açılışını gerçekleştirdi. Ülkemizdeki mezhep çatışmalarına, Suriye'deki olaylara, ülkemizin içine dönük olarak bir takım fay hattı oluşturma çabalarına baktığımızda, Sayın Cumhurbaşkanımızın devletimizin başı olarak aynı anda caminin temel atma törenini gerçekleştirmesi ve bitmiş bir cemevinin açılışını gerçekleştirilmesi tüm bölgeye bir mesajdır" ifadelerini kullandı.

'BİR ZEMİNİ YOK, HİÇBİR TEMELİ YOK'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefon dinlemeleriyle ilgili iddialarını değerlendiren Çelik, şu açıklamada bulundu:

"Benim hatırladığım kadarıyla Kılıçdaroğlu, buna benzer bir cümleyi 2018 yılında söyledi. Kendisinin ailesinin telefonun dinlendiğini söyledi. Daha sonra işte bu sene belediye başkanlarının telefonun dinlendiğini söylüyor. Daha sonra da kendi grup başkan vekilleri çıkmış MYK'mız dinleniyor diyor. 2018'den bu zamana işte 3 yıl bitti. Ne ortaya bir belge koyuyor, ne gidip savcılığa bir suç duyurusunda bulunuyor. Ne de herhangi bir şekilde, 'yani ben böyle bir şey söyledim ama bunu teyit edecek şu bilgilere ulaştım ya da bu söylediğimin doğru çıkmadığını gösteren şu bilgilere ulaştım' gibisinden bir şey söylemiyor. Şimdi bir partinin genel başkanının iyi kötü belli bir sınır içerisinde konuşması lazım. Belli bir meşruiyet alanı içerisinde konuşması lazım. Bütün bu söylediklerinin hiçbir şekilde bir zemini yok, hiçbir temeli yok." 

'HAYALİ CUMHURBAŞKANINA TALİMAT VERİYOR'

AK Parti Sözcüsü Çelik, CHP ve HDP'nin son görüşmesinin sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

"Karşımızdaki ittifakın senaryosu her gün değişiyor. Şimdi 'Millet İttifakı'nın içinde yer almayız, ayrı bir ittifak kurarız' deniyor. Birtakım gariplikler var. Geçen de 7 madde yayınladı Sayın Kılıçdaroğlu. Bir sonraki cumhurbaşkanının kendi ittifaklarından olacağını söylüyor. Bu ittifakın cumhurbaşkanı olacak kişiye talimatlarda bulunuyor. CHP'nin seçilmiş ve meşru hükümetler üzerinde kendi kendine atfettiği denetleme, iktidarı kurma arzusu her zaman vardır. Seçilmiş iktidarın üzerinde denetleme iktidarı kurma arzusunun Türkiye'nin başına belalar açan, sıkıntılı süreçlere sokan çeşitli sonuçları olmuştur. 1960'dan beri bu konuda çok büyük acılar çekmiştir. Kendisi sandıktan çıkamayınca, sandıktan çıkana talimat veremeye çalışıyor. 'Bir sonraki cumhurbaşkanı bizim ittifakımızdan olacak' deyip, ondan sonra da o hayali cumhurbaşkanına talimat vermeye dönüştürdüler. Bu Türkiye'de ve dünya vesayet tarihi açısından yeni bir aşamaya tekabül ediyor. Olmayan bir cumhurbaşkanına talimat vermeye başladılar. Bir cumhurbaşkanı adayı çıkarsa o kişi Kılıçdaroğlu'nun bu talimatlarını nasıl taşıyacak." 

'BU ŞAPKADAN CİN ÇIKMAZ'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'Kandil'i yıkacağız' sözlerine karşılık HDP'nin Kandil'i referans aldığını ve PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmediğini belirten Ömer Çelik, "Bu iki yapı nasıl bir araya gelecek ve bir ittifak kuracak hepimiz merakla bakıyoruz. Bu şapkadan cin çıkmaz. Buradan sadece cin çarpması çıkar. Cin mi çıkacak, cin çarpması mı olacak hep birlikte göreceğiz" dedi.

'HER CANA HÜRMET ETMEK LAZIMDIR'

Gaziantep'te köpeklerin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Asiye Ateş hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Asiye kızımızın durumunu yakından takip ediyor. Biraz evvel kendisinin son görüntülerini gördüğünü, hocalarımızla konuştuğunu, yakından takip ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanımız, görüntüleri görünce üzüldüğünü ifade etti. Hayvanların korunması, onların hepimiz için can yoldaşı olduğunu, herhangi eşya ya da mülk olmadığının altını çizdik. Cumhurbaşkanımızın sözlerinin arkasına da güçlü kanuni düzenlemeler koyduk. Devrim niteliğinde işler yaptık. Hayvanlar, bitkiler, doğa bizim rakibimiz değil can yoldaşımızdır. İnsan hayatını bütünleyen ekosistemin parçasıdır. Her cana hürmet etmek lazımdır" dedi.

Sokak hayvanları konusunda kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini belirten Çelik, "Bu bir alan bunun düzenlenmesi lazım. İnsanlar bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Cumhurbaşkanımızın yaklaşımının da iki boyutu var. Her yaştan insanımızın zarar görmemesini sağlamak, sokaktaki bu hayvanları sahipsiz bırakmamak. Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra eleştirenlerin, 'sokak hayvanları sahipsiz değildir' diye bir tag açtıklarını gördüm. Biz sokak hayvanlarının sahipsiz olmadığını göstermeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

'ZALİMANE BİR YAKLAŞIM İÇERİSİNE GİRİLMESİ DE SUÇTUR'

Hayvan barınakları konusunda bütçesi yeterli olmayan belediyelere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destek sağlanması yönünde çalışmaları da olduğunu belirten Çelik, "Birileri bu talimatları yerine getirirken gördüğümüz bazı görüntülerde olduğu gibi zalimane bir yaklaşım içerisine giriyorsa o da suçtur, onun da gereğini yaparız. Bazı çok kötü, gerçekten hiçbir şekilde kabul edilemeyecek barınak türü düzenlemeler var. Burada bir canlının yaşaması mümkün değil. Barınak derken onları kast etmiyoruz. Yarından itibaren bununla ilgili çok iyi örnekleri olan belediyelerimizin ortaya koyduğu örnekler sosyal medya hesabından paylaşılacak. Bu konuyu bilek güreşi alanından çıkarmak lazım. Bu konuda her türlü görüşe açığız" dedi.

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@