banner101

Ali Koç: “Taraftarımızın Gücüyle Geleceğimizi Aydınlatıyoruz”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün yeni kampanyası Fener Ol'u kulüp televizyonunda yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. 

Ali Koç: “Taraftarımızın Gücüyle Geleceğimizi Aydınlatıyoruz”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün yeni kampanyaFener Ol'u kulüp televizyonunda yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. 

FENERBAHÇE’DEN DEV KİTLESEL KAYNAK OLUŞTURMA PROJE

Fenerbahçe Başkanı Ali Y. Koç, kulübü sürdürülebilir finansal bağımsızlığına kavuşturacak dev kitlesel kaynak hareketi FENER OL, Fenerbahçe TV’de yaptığı açıklamayla kamuoyuna duyurdu. Fenerbahçe tarihinin en karanlık günlerinden biri olan 4 Nisan tarihinde başlatılan FENER OL, modern spor tarihinde bugüne kadarki en büyük kitlesel kaynak oluşturma projesi olma özelliğini taşıyor. Bu harekete destek vermek isteyen taraftarlar kulübün resmi sitesindeki kampanya sayfasında (www.fenerbahce.org/fenerol) yer alan ödeme şekillerinden (kredi kartı, banka hesaplarına havale veya EFT, PTT Posta çeki, SMS ile) katkıda bulunabilecek.

Ali Koç, "Göreve geldiğimizde bizim sebebiyet vermediğimiz geçmişten kalan yükümlülükler için acil sıcak paraya ihtiyaç vardı. 10 ay içinde 140 milyon dolara yakın acil ihtiyaç için kaynak oluşturduk" dedi.

Kampanyanın örnek çalışmalardan birisi olacağına dikkat çeken Ali Koç, "Geleceğimiz için yazacağımız tarihin ilk günü. Fener Ol kampanyamızı başlatıyoruz. Yakın tarihimizde ilk defa böyle bir kampanya yapıyoruz. Diğer kulüplerden bizi ayıran en önemli unsur kampanyanın sonuçları olacaktır. Diğer sonuçlara baksaydık yola çıkmaya cesaret edemezdik. Dünyada bir spor kulübünün gerçekleştireceği en başarılı örnek kampanyalardan biri bu olacaktır" dedi.

"BU OLAY AYDINLATILMADIĞI SÜRECE HER 4 NİSAN'DA BENZER EYLEMLERDE BULUNACAĞIZ"

4 Nisan 2015'te Fenerbahçe takım otobüsüne yapılan silahlı saldırıyı hatırlatan Ali Koç, "Bundan tam 1462 gün önce Fenerbahçe'nin 40 canını taşıyan takım otobüsümüz Rize deplasmanı dönüşü kurşunlandı. O kara günde Fenerbahçe'nin canına kastetmek istediler. Onunla nefes alan taraftarı, koskoca bir camia ve yarınları hedefledi. Türk sporunun en karanlık günlerinden biriydi. Bu hain plan hedefe ulaşsaydı dünya spor tarihinin en kara günlerinden biri olacaktı. Çok şükür ülkemizi de kaosa sürükleyecek bu olay hafif atlatıldı. Ne acıdır ki hala failler ortaya çıkarılamadı. Bugün bundan dolayı Fenerbahçe simsiyahtı. Biz görevde bulunduğumuz ve bu olay aydınlatılmadığı sürece her 4 Nisan'da benzer eylemlerde bulunacağız" diye konuştu.

"ATATÜRK VE DİĞER FENERBAHÇE SEVDALILARI, YAPMIŞ OLDUĞU DESTEKLE TARİHE GEÇTİ"

Sarı-Lacivertli kulübün 1932 yılında Kuşdili'ndeki lokalde çıkan yakının ardından bir yardım kampanyası başlattığını hatırlatan Koç, "Tarihi bir örnekle duygu ve düşüncelerimizi desteklemek istiyorum. 1932 yılının 5 Haziran'ı 6 Haziran'a bağlayan gece Fenerbahçe'nin Kuşdili'ndeki lokali cayır cayır yandı. Çok az şey yangından kurtarıldı. Kulübümüz yuvasız kaldı. Yardım kampanyası o dönem başlatıldı. Gazetelerde her gün bağışçıların isimleri yayımlandı. 20 Haziran'a kadar 790 lira o zamanın parasıyla toplandı. O zaman Gazi hazretleri 500 lira bağış yaptığı haberi Cumhuriyet gazetesinde çıktı. Para bin 290 liraya ulaştı. Ulu önder bunu kendi maaşından verdi, devlet  kaynaklarından değil. Kampanya, Atatürk ve diğer Fenerbahçe sevdalılarının yapmış oluğu destekle tarihe geçti. Zor günler geride kaldı. Bu gururla yola çıkarak, bir kez daha Fenerbahçe olarak neler başaracağımızı göstererek tarih yazmanın tam zamanı."

"EN AZ 2 YA DA 3 DEFA ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE GİTMELİYİZ"

Kısa, orta ve uzun vadedeki planlarından bahseden Ali Koç, "Her bir ayrıntısı titizlikle hayata geçirilen kampanyamız, ekonomik özgürlüğümüze kavuşmak için dönüm noktalarından, adımlarından bir tanesidir. Sadece bu kampanyayla ekonomik özgürlüğümüze kavuşmayacağız. Kısa vadede mali açıdan bizi rahatlatacak tedbirlerin alınması projemizin ilk ayağıydı. İkincisi yine kısa vadede, kitlesel destek kampanyasıyla camiamızı harekete geçirmekti. Üçüncüsü orta ve uzun vadede, yönetimimiz süresince, iki dönem gerektiğini ifade ediyorum, en az 2 ya da 3 defa UEFA Şampiyonlar Ligi'ne gitmek. Kulübün mali açıdan rahatlaması için bu ligin içinde yer almalıyız. Dördüncüsü ise altyapı kültürü, scouting projesiyle kulübümüze futbolcular yetiştirip ve transferler yapmak" ifadelerini kullandı. 

Altyapı takımlarına transfer edilen oyuncuların hakkında da konuşan Koç, "Birincisi aileden Fenerbahçeli olmaları, ikincisi mevkilerinde yetenekli olmaları, üçüncüsüyse okul puanlarının 85-90 ortalamanın üzerinde olması. Bu ektiğimiz tohumlar ileride meyve verecektir" dedi.

"BORCUMUZU 15 MİLYON EURO AZALTTIK"

Yönetime geldikleri günden beri 140 milyon dolar kaynak oluşturduklarını söyleyen Koç, "Göreve geldiğimizde bizim sebebiyet vermediğimiz geçmişten kalan yükümlülükler için acil sıcak paraya ihtiyaç vardı. 10 ay içinde 140 milyon dolara yakın acil ihtiyaç için kaynak oluşturduk. Taraftarlarımızın gösterdiği ilgiyle kombineler tükendi ve Fenerium'larda rekor satışlarla önemli katıklar aldık. Kulübümüzün kasasına 1 kuruş bile girmeden bu gelirler, her bir kuruşu finans kuruluşlarına gitti. Sene içindeki oluşan nakitlerimizi kullanamadık. Yine de kısa vadede yükümlülüklerimizi yerine getirdik, finansal borç durumumuzu az da olsa 15 milyon Euro azalttık. Oyuncu alım satımında hiç zarar etmedik. Oluşturduğumuz 140 milyon dolar kaynak transfere hiç harcanmadı" şeklinde konuştu.

"HEDEFLEDİĞİMİZ YOLUN ÇOK DAHA BAŞINDAYIZ"

Maliyetlerin düşürüldüğünü belirten Ali Koç, "Futbol AŞ'nin bütün personel giderleri geçmiş sezon 93 milyon avroydu. Giderlerimizi bu sezon 80 milyon avroya indirdik. Burada da gidecek daha çok yolumuz var. Finansal açıdan olumlu gelişmelere rağmen kulübümüz mali açıdan sadece 10 ay nefes alabildi. Hedeflediğimiz yolun çok daha başındayız." dedi. 

"KAMPANYA BORÇLARIMIZ İÇİN ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR"

Gerçekleştirilen kampanyanın zorunluluk haline geldiğini ifade eden Koç, "Nisan ayından itibaren, bu kampanya olmadan önümüzü göremiyoruz. Kampanyamız, nakit akış ihtiyacımız ve borçlarımız için zorunluluk haline gelmiştir. Kampanyamızda çok önemli bir yapı bulunuyor. Önümüzdeki 5 sene içinde, 2 ya da 3 kez Şampiyonlar Ligi'ne katılmak istiyoruz. Burada Finansal Fair Play devreye giriyor. 2016'da UEFA'yla kulübümüz arasında bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma 31 Mayıs'ta bitiyor. Anlaşma kapsamında 2016-2019 yılları arasında total olarak tüm futbol faaliyetlerimizde zararımızın 30 milyon avroyu geçmemesi gerekiyordu. Sezon başında göreve geldiğimizde 2 yıllık zarar toplamı 90 milyon avroydu. Aradaki 60 milyon avro farkı 31 Mayıs'a kadar kapatamazsak Avrupa'ya gidememe riskiyle karşı karşıyayız. Başarılı olduğumuz takdirde bu kampanyada, Avrupa kupalarına katılma hakkımız doğmuş olacak" diye konuştu.

"SEÇİM SÜRESİNDEKİ VAATLERİMİZİ YERİNE GETİRDİK"

Seçim sürecindeki vaatlerini yerine getirdiklerini söyleyen Ali Koç, "Cefakar Fenerbahçeliler, işte bu nedenlerden ötürü vefa ve fedakarlıkların en büyüğünü Fenerbahçe hak eder. Fenerbahçe'nin yükünü sırtlamak için başlattığımız seferberlik için 7'den 70'e ellerimizi hep birlikte taşın altında koymamız gerekiyor. Türk spor tarihinde bugüne kadar görülmemiş bir hibe girişi sağlayarak sermaye artırımı yaptık. Seçim süresince vadettiklerimizi yaptık. Sözümüzü tuttuk, şimdi sıra büyük camiamızda. Fenerbahçe için çorbada hepimizin tuzu olmalı, tek vücut halinde mücadele etmenin tam zamanı" dedi.

"2.5 MİLYON EURO'NUN SADECE 700 BİNİ BU SEZONUN"

Geçtiğimiz günlerde açıklanan menajerlik ücretleri hakkında da konuşan Ali Koç, "Süper Lig'deki menajer ödemelerinin yüzde 53'ünü Fenerbahçe verdi. Diyemediler ki koskoca Süper Lig'in menajer ücretlerinin yüzde 53'ünü Fenerbahçe'nin vermesi hayatın olağan akışına aykırıdır. Hiç demediler ki Fenerbahçe kuruşu kuruşuna menajer ödemelerini açıklıyor. Hiç demediler ki ve sormadılar ki bu menajer ücretlerinin hangileri bu sezon alındı. Ödediğimiz 2.5 milyon avro bedelin sadece 700 bin küsürünü bu yıl transfer ettiğimiz menajerlere verdik. Diğerleri devam eden kontratlardır" şeklinde konuştu.

"BU CAMİANIN EN BÜYÜK GÜCÜ TARAFTARIDIR"

Sarı-lacivertli taraftarlara teşekkür eden Koç, "Bugün 'Fener Ol'ma günüdür. Elimizi hep birlikte taşın altına koyma günüdür. Gelin hep birlikte Fenerbahçe'nin ne olduğunu dosta düşmana birlikte bir kez daha gösterelim. Şimdiden başkanınız olarak milyonlarca Fenerbahçelinin destekleri için şükranlarımızı sunuyorum. Bu camianın en büyük gücü, sonsuz gücü tabii ki taraftarıdır. Bu şans her camiaya nasip olmaz. Fenerbahçe yıkılmaz. Yaşa Fenerbahçe" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner87