FİKRET ORMAN'DAN HODRİ MEYDAN

Orman: "Beşiktaş ile zor sürece giriyoruz. Heyecanımızı artırmamız, silkelenmemiz lazım. Yeniden seçime gideceğim"

SPOR 11.08.2018, 12:47
FİKRET ORMAN'DAN HODRİ MEYDAN

Fikret Orman, "Beşiktaş ile zor bir sürece giriyoruz. Heyecanımızı artırmamız lazım. 6 buçuk sene içinde hepimiz yorulduk. Silkelenmemiz lazım. Tüzük tadili için Eylül sonlarında kongre yapacaktık, bunu birleştireceğim. Yeniden seçime gideceğim" dedi.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, siyah-beyazlı kulübün 2018 Yılı 3'üncü Olağan Divan Kurul Toplantısı açıklamalarda bulundu. Süleyman Seba'nın 4'üncü ölüm yıldönümü için yarın anma töreni yapacaklarını dile getiren Orman, "Değerli divan kurulu üyeleri, çok değerli abilerim ve yönetim kurulu üyeleri öncelikle hepinizi selamlıyorum. Bir önceki divandan bugüne kadar rahmete kavuşmuş ağabeylerimize baş sağlığı diliyorum. Battal ağabeyimizi kaybettik, üzüntü içindeyim ona da baş sağlığı diliyorum. Süleyman ağabeyimizin yarın ölüm yıldönümü, 11.00'de anma töreni yapacağız. Ben de orada olacağım hep beraber anacağız. 5 yıl geçmiş ne kadar uzun geçmiş Allah Süleyman abimizin de günahlarını affetsin diyelim" şeklinde konuştu.

"OLAĞANÜSTÜ BİR SÜREÇTE GÖREV ALDIK"
Beşiktaş'ta olağanüstü bir süreçte görev aldıklarını belirten başkan Orman, "Genel olarak borçlardan bahsettik, biraz da ne yapacağımızdan bahsedelim. Biz olağanüstü bir süreçte görev aldık. O gün Beşiktaş'ın şartları olağanüstü durumdaydı fakat şimdi Türkiye'nin şartları olağanüstü. Oyuncularımızla sözleşme yaptığımızda Euro 3,9'du. Şu anda ise 7,3 seviyesine geldi. Nereye gideceğini de kestiremiyoruz. Bu bizim değil Türkiye'nin krizi biz geldiğimizde de Beşiktaş'ın borcu çevrilebilir değildi. Mülk kaynağı bulmamız lazımdı. Beşiktaş'ı büyütmemiz lazımdı. Bunu birçok sefer söylüyorum ama hafızalarımız çok çabuk kayboluyor. 330 milyon dolar borç, 70-80 milyon dolar gibi gelir vardı biz geldiğimizde. Ve yaklaşık 35-40 milyon dolarlık da faiz vardı. Elimizde 35-40 milyon dolar kalıyordu. Biz Beşiktaş'ı aldıktan sonra gemiyi yüzdürmemiz gerekiyordu ve yatırım yaptık. Stat olarak görmeyin bunu sadece, tesislere vs. her şeye yatırım yaptık. Marka değerimize ve Beşiktaş'ın saygınlığını sağlamaya gayret ettik ve bu gayretle bugüne geldik" açıklamasında bulundu.
 

"NET BORÇ 1 MİLYON 846 BİN TL"
Denetleme Kurulu'nun bürüt borcu açıkladığını vurgulayan Fikret Orman, net borcun ise 1 milyon 846 bin TL olduğunu söyledi. Başkan, "Biz yönetime geldiğimizde Fenerbahçe ve Galatasaray'ın borcu az geliri yüksekken şu an açıklamalarda görüyorsunuz herkesin borcu bizden yüksek. Denetleme kurulu borcu açıkladı, bu brüt borç. 1 milyon 846 bin TL net borcumuz alacaklarımızı aldığımızda. Bu döneme baktığımızda zaten 150 milyon doların üzerinde sadece tesise paralar harcadık" ifadelerine yer verdi.
 

"BEŞİKTAŞ'TAN ÜSTÜN KİMSE YOKTUR"
Siyah-beyazlı kulüpten üstün kimsenin olmadığının altını çizen Fikret Orman, "Bunu hep söylüyorum bazı şeyleri abartmakta üzerimize yok camia olarak. Hem pozitif hem negatif. Biz başarılıydık ama bunu Beşiktaş olduğu için yapabildik. Arkadaşlarımı alıp Anadolu'da başka bir kulübe götürsek yapabilir miydik, yapamazdık. Burası Beşiktaş. Potansiyeli olduğu için yaptık. Bazen futbolcuları, hocaları fazla öne çıkarıyoruz ama burada başarı varsa Beşiktaş'ındır. Örneğini Talisca'da yaşadık. Talisca aşağı, Talisca yukarı mesela. Sonuçları gördünüz. Oyuncuya söyledim, 'Seni satın alacağız' dedik, 'Yok ben istemiyorum' dedi. Bu neden oluyor çünkü çok yukarı çıkarıyoruz. Oyuncular kendilerini Beşiktaş'ın üzerinde görüyor. Herkese sesleniyorum, Beşiktaş'ın üzerinde hiçbir şey yoktur. Türkiye'nin en büyük kulübü Beşiktaş'tan üstün kimse yoktur. Bu camiadır büyük olan. Ben ve arkadaşlarım buraya emek harcayanlarız. Burada Beşiktaş'a bireysel olarak hizmet eden insanlarız. Günde 15-17 saat Beşiktaş için çalışıyoruz. Benim başkanlığımı herkes biliyor. Sabah gelip akşam gidiyorum bunlar amatör ruhla yapılan şeyler. Kimse profesyonellikle başkanlığı yöneticiliği birbirine karıştırmasın. Bundan şunu anlatıyorum; büyük olan Beşiktaş'ın üstüne kimseyi çıkarmayın. Sporcular sporculuğunu, yöneticiler yöneticiliğini, taraftarlar da taraftarlığını yapsın. Herkes transfer yapmaya çalışıyor. Basındaki arkadaşlar, taraftarlar. Beşiktaş'ı yönetenler ise dönem dönem tenkit ediyor, duyuyorum. Biz tenkit eden değil, tenkit edilen olmak zorundayız. Basının işi Beşiktaş'ın doğrularını yanlışlarını kamuya iletmek. Taraftarlık transfer yapmak değil desteklemek, maçlara gelmek işidir. Evet zor bir süreçten geçiyoruz, Türkiye olarak, Beşiktaş olarak ve biz bu durumu yönetmek zorundayız" dedi.
 

"HODRİ MEYDAN"

Beşiktaş ile zor bir sürece girdiklerini söyleyen Fikret Orman, seçime gideceklerini açıkladı. Orman, "Evet bir tüzüğe ihtiyacımız var. Beşiktaş ile zor sürece giriyoruz. Heyecanımızı artırmamız lazım. 6 buçuk sene içinde hepimiz yorulduk. Silkelenmemiz lazım. tüzük tadili için Eylül sonlarında kongre yapacaktık bunu birleştireceğim. Yeniden seçime gideceğim. Yarın yönetim kurulu toplantısında konuşacağız. Bu seçim stratejik bir şey değil. İsteyen herkes aday olabilir. Ne söylemek istiyorsa, gelir kamuoyuna konuşur biz de öğrenmiş oluruz. Kendi yönetimimiz birçok iş yapmamız lazım bunu da ancak gücünü yeniden almış yeniliğe soyulmuş bir yönetim kurulu ile yapabiliriz, öyle olmalı. Çok kısa olmayan ama kısa süre içinde seçime gidilecek. Aday olmak isteyenler, borçlar için planı olanlar, kulislerde konuşanlar için de bir fırsat. Nasıl çözeceklerini anlatsınlar biz de Beşiktaş kamuoyu da bunu görmüş olur. Yani diyorum ki, hodri meydan. Herkes gelsin ne söyleyeceği varsa genel kurula çıksın. Genel kurul da, burada kararını verir. Ben Beşiktaş Kulübü'nün içinde doğdum. Babamdan dolayı Beşiktaş'ın içinde yaşadım hep. Çocukluğumdan itibaren her aşamasını bilir, büyüklerin çoğunu eskiden tanırım. Aramızdaki dostluklar çok eski. Kimin Beşiktaş'a ne yaptığını, ne verdiğini bire bir yaşadım. 34 senelik kongre, 14 senelik divan üyesiyim. Bu süreçte bütün toplantılara, divan kuruluna geldim ve hepsi hafızamda kayıtlı. Kimin ne yaptığını gayet iyi bilirim. Doğru bildiklerimi iktidar döneminde de olmadığımda da açık şekilde ifade ettim. Hep Beşiktaş'ın marka değerini, saygınlığı, onuru ve gururuna dikkat ettim. Vermiş olduğum kararı buna göre verdim" şeklinde konuştu.
 

"TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KULÜBÜ BEŞİKTAŞ'TIR"
Orman, konuşmalarına şöyle devam etti;
"Taraftarlarla olan ilişkimiz çizgi içindeydi. Trol hesaplar varmış, ben yaptırıyormuşum. Ben trol ne onu bilmiyorum. Bir kişi benim yönettiğim bir hesabı göstersin, başkanlığı şu an bırakırım. Sadece Beşiktaş'ın saygınlık ve itibarını düşünürüm. Bu süreçte saygınlığını kimseye ezdirmedim. Beşiktaş'ı kimseye küçümsenen kulüp haline getirmedim. 2 büyük kulüp var denirken, o gün de söyledim bugün de, Türkiye'nin en büyüğü Beşiktaş'tır. Dünyanın her yerinde tanınan bir kulüp olacak dedim, geldiğimiz nokta ortada. Evet bir kriz var ama bu krizi ben yaratmadım. Bu ülkenin içindeki bir kurumuz ve bunu yöneteceğiz tabii ki. Radikal kararlar alacağız, işimiz bu. Ancak irade gerekiyor. Radikal kararlar gerekiyor. Taraftarlar yazıyor, 'Şunu al başkan, bunu al başkan'. Genç arkadaşlar, herkeste akıl var bizde yok. Beşiktaş'ta transferi iki gün içinde Türkiye'yi, ayağa kaldıracak şekilde yaparız. Neden yapmıyoruz, yapamıyoruz? Hayatın gerçekleri farklı. Sahaya çıkıyorum, 'Transfer yapmıyor cimri herif' deniliyor. Buraya geliyorum, 'Borçlar neden artıyor?' Eve götürüyoruz o yüzden artıyor. Beşiktaş'ın borcu ben aldığımda ödenebilir değildi zaten" dedi.
 

"110 SENEDE SATILANDAN FAZLA OYUNCUDAN GELİR GETİRDİK"
Oyuncuları vitrin edip Avrupa'ya sattıklarını söyleyen Fikret Orman, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:
"110 senede satılandan fazla oyuncudan gelir getirdik. Vitrin ediyoruz Avrupa'ya satıyoruz. Suudi Arabistan'a sattığımız yok. Bu Beşiktaş'ın iyi vitrin edilmesiyle alakalıdır. Mali konularda sözü uzatmayacağım, kısa bir sürede seçime gideceğiz. Beklemeyi düşünüyordum 2019'a kadar ama olağanüstü bir durum yaşıyoruz daha diri heyecanlı yönetim kurmak istiyoruz. Süreç yordu, kırgınlıklar olmuş olabilir. Biz burada Beşiktaş için çabalıyoruz. Dediğim gibi tüzükten sonra genel kurulu toplayacağız, sonrasında da konuşacağız. Aday olacaklara, kapı arkasında dedikodu yapanlara, söyleyecek lafı olanlara, buyurun. Herkes gelsin aday olsun hep beraber yeni yönetimimizi seçelim. Merak etmeyin Beşiktaş bizim canımız, sağlığımız müsaade ettiği sürece biz bu kulübün neferiyiz. Biz ne kışlar gördük bu camia bunu aşacaktır. Kalkanlar olacaktır ancak konuşmacıları dinlerseniz seviniriz. Hepinizin kurban bayramını da bu vesileyle kutluyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

Yorumlar (0)
25°
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@