İsveç’in NATO’ya üyeliği TBMM Genel Kurulu’nda dün akşam kabul edildi. İsveç’in üyeliğinin onaylanması sonrasında haber, dünya gündeminde manşetlerden yer aldı. Haber, birçok ülkenin dışişleri bakanları ve yetkilileri tarafından paylaşıldı.

İsveç'in NATO’ya “Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi”, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 346 milletvekilinin katıldığı oylamada, 287 kabul oyu, 55 ret oyu ve 4 çekimser oy kullanıldı. İsveç'in NATO üyeliğinin TBMM'de onaylanması dünya basınında ana manşetlerde yer aldı.

FOTO ARŞİV

JOSEP BORREL 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Meksika temasları Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Meksika temasları

"TBMM'NİN KARARIYLA İSVEÇ'İ BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIRIYOR"

Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kararın AB ile ilişkileri güçlendireceğine dikkat çekerek, “İsveç'in NATO'ya Katılımına İlişkin Protokolün onaylanması TBMM'nin kararıyla İsveç'i İttifak'a bir adım daha yaklaştırıyor. İsveç'in katılımı Avrupa'nın güvenliğini güçlendirecek ve AB-NATO işbirliğini güçlendirecektir” dedi.

İngiliz The Guardian gazetesi ‘Türk Parlamentosu İsveç'in başvurusunu onayladı’ başlığını attı.

The New York Times gazetesi, kararı ‘Türkiye İsveç'in NATO hedefini destekliyor’ başlığıyla sayfasına taşıdı. Haberde, İsveç’in NATO'ya üyeliği için geriye Macaristan'ın onayının kaldığına dikkat çekildi.

CNN International da ‘Türk parlamentosu İsveç'in NATO üyelik hedefini onayladı’ başlığıyla Macaristan'ın onay sürecinin beklendiğine vurgu yaptı. Başbakan Victor Orban'ın, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'u, katılım şartlarını görüşmek için davette bulunduğu ifade edildi.

The Independent yayın organı ise, ‘Türk parlamentosu İsveç'in NATO'ya katılım hedefini destekliyor’ diyerek, “Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline tepki olarak bloğun genişletilmesinde neredeyse 20 ay süren çıkmazın ardından son engellerden birini de ortadan kaldırdı” ifadeleri kullanıldı.

Editör: MURAT ÖZER