ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, işgal altındaki Gazze’de 14’ü çocuk olmak üzere 35 kişinin öldüğü okul saldırısıyla ilgili İsrail’den ‘tam bir şeffaflık’ beklediklerini açıkladı. Miller, İsrail’in ‘Hamas militanlarını’ vurduk açıklaması için de “Bu saldırıda 14 çocuğun öldürüldüğü iddialarını gördük. Eğer 14 çocuğun öldürüldüğü doğruysa bunlar terörist değildir” dedi.

Bakan Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı temaslarına devam ediyor Bakan Yaşar Güler, NATO Savunma Bakanları Toplantısı temaslarına devam ediyor

MATTHEW MILLER: "OKUL SALDIRISYLA İLGİLİ İSRAİL'DEN TAM BİR ŞEFFAFLIK BEKLİYORUZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, dün düzenlediği günlük basın bilgilendirme toplantısında başta İsrail ve Gazze olmak üzere gündem konularını değerlendirdi ve basın mensup mensuplarının sorularını yanıtladı. Sözcü Miller gelen soru üzerine, İsrail’in sivillerin sığındığı bir okula yaptığı ve BM rakamlarına göre 14’ü çocuk olmak üzere 35 kişinin hayatını kaybettiği saldırı hakkında şu açıklamaları yaptı;

“Bu saldırı ile ilgili olarak İsrail Hükümeti ile temas halindeydik. Bize esasen kamuoyuna açıkladıkları şeyi söylediler, yani - ve bu onların iddiası - Hamas ve diğer militan grupların 20 ila 30 üyesini hedef aldıklarını, sivillerin barındığı alanları vurmadan binanın sadece bir bölümünü hedef almak için hassas bir saldırı yaptıklarını söylediler.

Aynı zamanda sahadaki raporları da gördük. Sahadan gelen videoları gördük. Bu saldırıda 14 çocuğun öldürüldüğü iddiaları gördük. Eğer 14 çocuğun öldürüldüğü doğruysa, bunlar terörist değildir. İsrail Hükümeti bu saldırı hakkında, ölenlerin isimleri de dahil olmak üzere daha fazla bilgi yayınlayacağını söyledi. Bu bilgileri kamuoyuyla paylaşma konusunda tamamen şeffaf olmalarını bekliyoruz.”

"HENÜZKIRMIZI ÇİZGİAŞILMADI"

İsrail’in saldırısının nasıl ABD Başkanı Biden’ın bahsettiği ‘kırmızı çizgiyi’ aşmadığına dair gelen soru üzerine Sözcü Miller “Yani Başkan'ın açıkladığı politika ile ilgili olarak, özellikle Refah'ta büyük ölçekli bir operasyondan bahsediyordu ve henüz Refah'ta büyük ölçekli bir operasyon yapıldığını görmedik” dedi.

Editör: Admin Admin