ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kuzey Kore konusuna değindi.

Kral III. Charles ilk yurt dışı seyahatini Fransa’ya yapıyor... Kral III. Charles ilk yurt dışı seyahatini Fransa’ya yapıyor...

ABD SAVUNMA BAKANI LLOYD AUSTIN: "HENÜZ OLAYIN BAŞINDAYIZ"

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kuzey Kore konusuna değindi. Austin, “Peşinen söyleyebilirim ki bu olayın henüz çok başındayız ve bu yüzden hala öğrenmeye çalıştığımız çok şey var Bildiğimiz şey ise bir turda olan askerlerimizden birinin, kasıtlı olarak ve yetkisi olmadan askeri sınır çizgisini geçtiğidir. Kendisinin Kuzey Kore'nin gözetiminde olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle durumu yakından takip ediyor, araştırıyor ve askerin en yakın akrabalarına haber vermek ve bu olayı ele almak için çalışıyoruz. Bu konuya odaklanmaya devam edeceğiz. Sizi haberdar edeceğiz” dedi.

NE OLDU?

Birleşmiş Milletler Komutanlığı, dün yaptığı açıklamada bir ABD vatandaşının yetkisi olmadan Askerden Arındırılmış Bölge’ye geçerek Kuzey Kore’ye giriş yaptığını duyurmuştu. BM, bu kişinin Kuzey Kore güvenlik güçlerince gözaltına alındığını bildirmişti.

İlerleyen saatlerde, Kuzey Kore’ye giriş yapan kişinin ABD askeri olduğu ortaya çıktı. ABD medyası, askerin adının Travis King olduğunu duyurdu. Öte yandan batı medyası, Kuzey Kore’nin, King’i ABD ile bir ‘pazarlık’ aracı olarak kullanabileceğini belirtti.