ABD Hava Kuvvetleri, F-16 savaş uçağının eğitim uçuşu sırasında Güney Kore’de düştüğünü, pilotun fırlatma koltuğuyla atlayarak kurtulduğunu duyurdu.

Katar, Belçika ve UNRWA, İsrail’in "Refah" saldırısını kınadı Katar, Belçika ve UNRWA, İsrail’in "Refah" saldırısını kınadı

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “F-16 Fighting Falcon uçağı 11 Aralık 2023 günü 08.43 sıralarında Sarı Deniz üzerinde uçuş sırasında düştü. Pilot fırlatma koltuğuyla uçaktan atladı. Pilot Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri tarafından kurtarılmıştır. Durumu stabildir. Kunsan Hava Üssü'ne götürülen pilotun durumu daha sonra değerlendirilecektir. Pilotun ismi ya da durumuyla ilgili daha fazla ayrıntı açıklanmayacaktır” denildi. Uçağın neden düştüğünü belirlemek üzere soruşturma başlatıldı.

FOTO: ARŞİV 

JAPONYA VE AVUSTRALYA’DA NAKLİYE UÇAKLARI DÜŞMÜŞTÜ

ABD’ye ait Osprey tipi uçak, Ağustos’ta Avustralya’nın Melville Adası’nda düşmüş, 3 kişi hayatını kaybetmiş 5 kişi de yaralanmıştı. Kasım ayının son günlerinde Japonya’nın Yakushima adası yakınlarında da aynı tip uçak düşmüştü. ABD medyası, uçakta bulunan 8 kişinin de yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Söz konusu kazaların ardından ABD Hava Kuvvetleri, Osprey tipi uçakların görevlerde kullanımının durdurulduğunu duyurmuştu.

Editör: MURAT ÖZER