Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nijer’de darbe girişiminde alıkonulan Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’a ilişkin, “Tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum. Bana iyi olduğunu söyledi ama durumun çok ciddi olduğunu söyledi” dedi.

"BAZOUM'LA KONUŞTUM, BANA İYİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ"

ABD’nin New York kentindeki BM genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nijer’de darbe girişiminde alıkonulan Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’a ilişkin kendisine yöneltilen soruyu, “Dün Başkan Bazoum ile konuştum. Tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum ama gözaltına alındı. Bana iyi olduğunu söyledi ama durumun çok ciddi olduğunu söyledi. Bu nedenle bugün sadece onun derhal serbest bırakılması için değil, demokratik kurumların yeniden kurulması için de çok güçlü çağrılarda bulundum” şeklinde cevapladı.

NE OLDU?

Afrika’nın batısında yer alan Nijer’de ordu, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada yönetime el koyduğunu duyurmuş ve Nijer Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’un alıkonduğunu belirtmişti.

Kamala Harris: "En azından 6 haftalık acil ateşkes gerekiyor" Kamala Harris: "En azından 6 haftalık acil ateşkes gerekiyor"

Nijer Dışişleri Bakanı Massoudou, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Nijer'de darbe girişimi devam etmektedir. Subayların bu eylemi, başka yerlerde olduğu gibi, zor kazanılmış özgürlüklerimizi, demokrasimizi ve kaydedilen ilerlemeyi sorgulamayı amaçlamaktadır. Felaket hedefleri olan bu macera başarısız olacaktır çünkü Nijer'in her yerinde demokratik güçlerin ve ilerlemenin haykırışına karşı gelecektir. Tüm demokratlara, tüm yurtseverlere, ülkemiz için tehlikeleri barındıran bu macerayı bozguna uğratmaları çağrısında bulunuyorum. Çok yaşa demokrasi, çok yaşa Nijer” ifadelerini kullanmıştı.

Bazoum sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Zor kazanılan kazanımlar korunacaktır. Demokrasiyi ve özgürlüğü seven tüm Nijeryalılar bunu görecektir” demişti.

Editör: MURAT ÖZER