Kanada, Avustralya ve Almanya'dan 'Refah' açıklaması Kanada, Avustralya ve Almanya'dan 'Refah' açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliğine, 143 ülkenin desteğiyle tarihindeki en yüksek oyunu alarak üst üste 13'üncü kez seçildiğini duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Birleşmiş Milletler'in denizcilik alanındaki ihtisas kuruluşu IMO'nun 1 Aralık'ta gerçekleştirilen konsey seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin 33'üncü IMO Konsey seçimlerinde, C kategorisinden 143 oy ile 2'nci sıradan üye seçildiğini belirtti. Türkiye'nin rekor oyla IMO'nun karar organının 40 karar verici ülkesinden biri olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, "Türkiye, IMO seçimlerinde tarihindeki en yüksek oyuna ulaşarak ve 143 ülkenin desteğini alarak üst üste 13'üncü kez seçilmiştir" dedi.

Türkiye'nin, uluslararası toplumun güvenini kazanarak yerini koruduğunun altını çizen Bakan Uraloğlu, "Örgütün karar alma ve yürütme organını teşkil eden IMO Konseyi'ne 1999 yılından bugüne kadar kesintisiz şekilde seçilen Türkiye, uluslararası denizcilikteki etkin rolü sayesinde bu göreve yeniden layık görülmüştür. Seçimlerde aldığımız desteğin arkasında denizcilik alanında uluslararası düzenlemelere uygun olarak benimsediğimiz başarılı politikalar ve atılan somut adımların yanı sıra IMO'nun çalışmalarındaki etkin varlığımız ve ülke görünürlüğümüz yer almaktadır" ifadelerine yer verdi. 

Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin bundan sonra da denizcilik alanında sahip olduğu imkan ve kabiliyetlerin yanı sıra bilgi ve tecrübesi ile IMO'nun çalışmalarına ve hedeflerinin ilerletilmesine yönelik somut katkılarda bulunmaya devam edeceğini vurguladı. 

Editör: MURAT ÖZER