Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar'a gidiyor... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Katar'a gidiyor...

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda 'Devam Eden Uluslararası Gerilimlerde G20'nin Rolü' temalı oturumda mevkidaşlarına hitap etti.

Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, "Bakanımız Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda 'Devam Eden Uluslararası Gerilimlerde G20'nin Rolü' temalı oturumda mevkidaşlarına hitap etti" denildi.4

G20'Yİ ATEŞKES VE İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İÇİN DAHA ETKİN ROL OYNAMAYA ÇAĞIRDI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, G20 Dışişleri Bakanları toplantısının ilk oturumunda yaptığı konuşmada, Gazze'deki vahşetin bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayarak uluslararası toplumu ve G20'yi ateşkes ve iki devletli çözüm için daha etkin rol oynamaya çağırdı. Bakan Fidan, Ukrayna'daki savaşın ikinci yılı geride kalırken, tarafların diplomasiye dönerek müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmalarını umduğunu ve bu yöndeki girişimleri devam ettireceklerini ifade etti. Bakan Fidan ayrıca, uluslararası toplumun küresel eşitsizlik ve adaletsizlik, ekonomik kırılganlıklar, çevresel sorunlar ve yapay zeka gibi çığır açan teknolojilerin getirdiği birçok sınamayla da karşı karşıya olduğunu belirterek, küresel diplomasi ve G20'nin tüm kriz alanlarında ortak inisiyatif geliştirmesinin önemini vurguladı. Bakan Fidan, bu yıl 1- 3 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu'nun 'Krizlerin Önlenmesinde Diplomasiyi Öne Çıkarmak' temasında olduğu gibi, tüm tarafları küresel barış ve güvenlik için çalışmaya davet etti. 

Editör: Admin Admin