Prof. Dr. Azap’tan Eris varyantına karşı 'maske' uyarısı: "Riski azaltır" Prof. Dr. Azap’tan Eris varyantına karşı 'maske' uyarısı: "Riski azaltır"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İsrail'in saldırısı nedeniyle faaliyetine son vermek zorunda kalan Gazze'deki Türk- Filistin Dostluk Hastanesi'nden taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi için Türkiye'nin gerekli desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.

"TÜRK-FİLİSTİN DOSTLUK HASTANESİ'NİN HASTALARINA DESTEĞE HAZIRIZ"

Sağlık Bakanı Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslararası toplum, hastaları bilerek ölüme terk etmekle hayatlarını kurtarmak arasında bir tercih yapmak zorunda. Gazze'de faaliyet gösteren Türk- Filistin Dostluk Hastanesi, yakıtının tükenmesi ve İsrail'in devam eden saldırıları sonucunda dün faaliyetine tamamen son vermek zorunda kalmıştır. İlgili kurumlara ve uluslararası topluma yönelik tüm uyarılarımıza, çağrılarımıza rağmen. Türkiye olarak, elde hiçbir imkan bulunmadığı için hastaneden mecburen taburcu edilen kanser hastalarının tedavilerine devam edilmesi, Gazze'deki diğer çocuk ve erişkin yoğun bakım hastalarından ihtiyacı olan ve tıbbi açıdan uygun olarak değerlendirilenlerin gerekli koordinasyon sağlanarak en kısa sürede ülkemize nakli konusunda tüm desteği vermeye hazırız" ifadelerine yer verdi. 

Uluslararası toplum ve ilgili kurumların, Türkiye'nin çağrısına bir an önce cevap vererek harekete geçmesini beklediklerini belirten Koca, "Uluslararası toplum ve ilgili kurumlar, hastaneye yapılan saldırıları önleme konusunda maalesef yeterli girişimde bulunmamıştır. Şimdiyse hastaların hayatını kurtarmak kaçınılmaz görevdir. Hastaların hayatını kurtarmak dışındaki tek seçenek, hastaları bilerek ölüme terk etmektir. 'Bunun sorumluluğunu alabilirim' diyen var mı?" dedi.