Gülden Seçilmiş'ten Corona Virüs teknoloji haberleri

COVID-19 ile mücadele çabaları, dünya üzerindeki etkileri ve kendinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda en son güncellemeleri veriyoruz...

BİLİM-TEKNOLOJİ 26.05.2020, 00:45 26.05.2020, 01:13
Gülden Seçilmiş'ten Corona Virüs teknoloji haberleri

Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele çabaları, dünya üzerindeki etkileri ve kendinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda en son güncellemeleri vermeye devam ediyoruz. Haftada birkaç kez size hastalık hakkında bilinenler, COVID-19 ile mücadele çabaları, dünya üzerindeki etkileri ve kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda en son güncellemeleri veriyoruz. Abone olun ve Corona Teknoloji haberlerinden ilk siz haberdar olun.

COVID-19 ile mücadele çabaları, dünya üzerindeki etkileri ve kendinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda en son güncellemeleri vermeye devam ediyoruz.

GÜLDEN SEÇİLMİŞ'TEN CORONA VİRÜS TEKNOLOJİ HABERLERİ

Haftada birkaç kez size hastalık hakkında bilinenler, COVID-19 ile mücadele çabaları, dünya üzerindeki etkileri ve kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için neler yapabileceğiniz konusunda en son güncellemeleri veriyoruz. Abone olun ve Corona Teknoloji haberlerinden ilk siz haberdar olun.

1 - Akıl Sağlığı Aplikasyonları : Derin bir nefes al. Şimdi söyle bana ... nasıl hissediyorsun? Yanlış cevap yoktur ve başka kimsenin bilmesine de gerek yoktur. Doğru kelimeleri düşünemiyorsanız, gününüze 10 üzerinden bir puan verin. Daha da iyisi, yazın. Her gün nasıl hissettiğinizi yazmak için bir hatırlatıcı ayarlayın. Şimdi bir ruh hali günlüğü başlattınız…

Bu tür teknikler genellikle psikoterapi koltukları içindir. Ancak bu pandemi sırasında kaygı arttıkça ve evde kalmalar sırasında yeni müşteriler almaya istekli olmayan birçok psikolog ve insanların daha da kötüye gittikleri stresli ruh halleri için biran önce önlem alınmalı.

Küresel bir akıl sağlığı krizi için zemin hazır gibi görünüyor. Kaiser Aile Vakfı'na göre, Amerikalıların yaklaşık yarısı koronavirüs krizinin zihinsel sağlıklarına zarar verdiğini söylüyor. Bir Washington Post anketinde, stres seviyeleri 2009 durgunluğu sırasındakinden bile daha yüksek.

Şaşırtıcı değil. Bizi aklı başında tutan sütunların çoğu devrildi: evlerimizle sınırlıyız, sevdiğimiz insanların çoğunu göremiyoruz; para ve sağlık endişeleri bol; haberler bir felaket filmi gibi ve uyku düzenimiz bozuldu. Ayraca kilo almış olmak da cabası. Salgın sadece kontrolümüzün ötesinde değil, aynı zamanda net, tanımlanabilir bir bitiş noktası da yok. Her iki faktör de, depresyon veya bağımlılık gibi daha ciddi bir şeye dönüşebilen kaygı tetikleyicileri olarak biliniyor.

Böyle bir dönemde zihinsel sağlığı güçlendirmenin bir çözümü insanlara kendilerine nasıl yardım edeceklerini öğretmek olabilir. Zihinsel sağlık hizmetlerine erişimin sınırlı olduğu bir zamanda, insanların kendi esenliklerini, duygusal ve zihinsel esnekliklerini desteklemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış yeni uygulama ve dijital hizmet sınıfının ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz. Mental Health Coaching (Akıl sağlığı koçluğu) 

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir Akıl Sağlığı koçluğu uygulamasının düzenli kullanımının insanların daha az stresli hissetmelerine yardımcı olabileceğini buldular. Bir başka CMU çalışması, yalnızlığı azaltabileceğini buldu. Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma, meditasyon uygulamalarının gençlerin odaklanma ve hatırlama yeteneklerini artırabileceğini kanıtladı. Ancak ruh sağlığı için terapi kadar dönüştürücü olabileceğine dair çok az kanıt var, ancak içinde  bulunduğumuz şu şartlar için yeterli olabileceği düşünülmektedir. 

2 - Evde yapılabilecek COVID-19 testi için yarış başladı : Yıl sonuna kadar, insanların evde kendi kendilerine yapabilecekleri bir koronavirüs testi için uluslararası ilaç firmaları arasında yarış kızıştı. 

Şu anda, koronavirüs testi yaptırmak için bir doktora veya bir kliniğe gitmek potansiyel olarak yeni hastaları ortaya çıkarmak anlamına gelir. ABD Hastalık Kontrol Merkezleri halen insanlara belirtileri hafifse, sadece evde kalmaları gerektiğini söylüyor.

Bu yüzden bazı şirketler virüsü tespit etmek için (antibody) evde genetik testler geliştirmeye çalışıyor. Bunlar arasında CRISPR gen düzenleme teknolojisini kullanarak testler yapan Kaliforniya, San Francisco'da startup bir firma olan Mammoth Bioteknoloji yıl sonuna kadar tek kullanımlık ev tipi test kiti hazırlamayı planladığını söyledi. Kit GSK Tüketici Sağlığı tarafından tasarlanacak ve üretilecektir. GSK zaten hali hazırda diş macunu, nikotin sakızı ve reçetesiz satılan ilaçları üreten bir firma. Pandemi, test için CRISRP kullanma fikrinin arkasına itici güç ekledi. Bunun nedeni, teknolojinin taşınabilir bir testi mümkün kılan özelliklere sahip olmasıdır: hızlıdır, az makine gerektirir ve tükürme veya sümük gibi ham numuneler üzerinde çalışır. Mammoth CEO'su Trevor Martin, CRISPR'ın nihai kullanım ürünü olacağını ve vizyonlarının, bunun bir hamilelik testi formatında piyasaya sürüleceği olduğunu da belirtti. 

3 - Blockchain… : İsveç merkez bankası Riksbank, teklif ettiği e-krona'nın bir yıllık pilot projesinin başlatıldığını duyurdu. Proje, kripto para birimleri kullanan blok zincirlerden esinlenerek dağıtılmış defter teknolojisini kullanacak.

İsveç'te Nakitsiz dönem : Fiziksel nakit İsveç'te eskimeye doğru yöneliyor. Neredeyse herkes artık Swish adlı bir mobil ödeme uygulaması kullanıyor ve perakendecilerin 2023 yılına kadar nakit kabul etmeyi durdurabileceği tahmin ediliyor. Bu, iki nedenden ötürü ülkenin merkez bankacılarıyla ilgilidir. Birincisi, ödeme altyapısı tamamen özel sektöre bırakılırsa, bazı grupların dışlanabileceğinden korkuyorlar. İkincisi, insanlar ticari banka hesaplarında bulunanları hükümet tarafından desteklenen bir “nakit” biçimine dönüştürme yeteneklerini kaybederse, para sistemine olan inançlarını zayıflayabilir.

Bu nedenle, birkaç yıl önce Riksbank, bugün fiziksel nakit oyunlarına benzer bir rol oynayabilecek devlet destekli bir dijital para biriminin olasılığını denemeye koydu.  

4 - Kamusal VENMO ve Digital Dolar : Venmo, PayPal'a ait bir mobil ödeme hizmetidir. Venmo hesap sahipleri bir cep telefonu uygulaması aracılığıyla başkalarına para aktarabilir; Hem gönderen hem de alıcı ABD'de yaşamak zorundadır. Venmo 2018'in ilk çeyreğinde 12 milyar dolarlık işlem gerçekleştirdi.

Pandemi kamusal bir Venmo mu yaratacak? Koronavirus pandemisinde acil durum devlet yardımlarının dağıtımına duyulan ihtiyaç, halka açık yeni dijital çalışan bir ödeme sistemini devreye sokabilir.

Paranın yeniden tasarlanması gerektiğine inanan bazı ekonomistlere göre artık koronavirüs salgını ile bunun gerçekleşeceğinin ihtimali ikiye katlanıyor.

Covid-19 pandemisi ABD'de yayılmaya başlamadan önce, Queens'te bir bölgeyi temsil eden New York meclisi temsilcisi olan Ron Kim, kabinesini devlet tarafından halka açık dijital ödeme sistemi oluşturmaya zorluyordu. O ve diğer taraftarları, popüler P2P ödeme servisinden sonra bu konsepti bir tür kamusal Venmo olarak tanımladılar. Platform, insanların yalnızca New York'ta çalışacak yeni bir dijital para birimini kaydetmesine, harcamasına ve ödünç vermesine izin verecek. Kim ayrıca, düşük gelirli hane halklarına yönelik devlet vergi kredileri gibi bazı kamu yararlarının, “dijital cüzdan” yoluyla alıcılara verilebilecek dijital para birimine dönüştürülmesini önerdi. Teorik olarak, federal faydalar bile New York sakinlerine aynı kamu sistemi üzerinden dağıtılabilir - belki de ABD dolarının gelecekteki dijital versiyonunu kullanılarak. 

Bu arada, salgın dolayısı ile böyle bir dijital doların o kadar uzakta olmayabileceğini biliyoruz. Bu, ABD hükümetinin Başkan Donald Trump'ın 27 Mart'ta imzaladığı 2 trilyon dolarlık acil teşvik mevzuatının kabulü sırasında açıklığa kavuştu. Pek çok Amerikalı zaten işlerini kaybettiğinden, nihai fatura Dahili Gelir Servisi'ne doğrudan nakit gönderme yetkisi verdi. milyonlarca Amerikalıya normal yaşam giderlerini karşılamaya yardımcı olmak için yapılan ödemeler. Kongre bu parayı dağıtmanın en iyi yolunu tartışırken, Temsilciler Meclisi'ndeki güçlü Demokratlar “dijital dolar” olarak adlandırdıkları şeyin yaratılmasını sağladılar. Amerika merkez bankası Federal Rezerv'in perakende müşteriler için oluşturacağı bu dijital dolar sistemi, dijital cüzdanlar şeklinde açılacak bu özel hesapları ticari bankalardan ya da hesap hizmetlerini ve ATM'lerden sağlanayacak ABD Posta Servisi aracılığıyla açabileceklerdi.

Sadece haftalar veya aylar sürecek olan posta çeklerinden çok daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda halka açık bir sistem aracılığıyla dijital dolar aktarımı, teorik olarak bankacılık sistemini aracı olarak kullanmaktan daha kapsayıcı olacaktır.

5 - Takip Aplikasyonları : Salgın, şirketlerin iş yapma biçimlerini başka şekillerde de değiştirmeye zorluyor. Ve bu değişikliklerin bazıları diğerlerinden daha da kalıcı olacaktır.

Koronavirüs dönemi işyerine hoş geldiniz. Şirketlerin pandemi altında hayata adapte olurken hangi protokolleri benimseyeceklerine bir göz atalım;

Bölgeler evde kalma kurallarını gevşettikçe ve şirketler aşamalar halinde yeniden açıldıkça, geri dönüşülerde temizlenen çalışanlar günlük sağlık kontrolü için online giriş yaparak günlerine başlayacaklar. Onlara, COVID-19'un herhangi bir potansiyel semptomu yaşayıp yaşamadıkları veya enfekte olmuş herhangi biriyle temas halinde olup olmadıkları gibi sorular sorulacaktır. Temizlenirlerse, uygulama onlara 30 dakikalık bir varış zamanı süresi atayacaktır.

Çalışanlar binaya girerken maske takacak, ateşleri temassız bir büfede alınacak ve katlara yada asansörlere erişmelerini sağlayan bir kimlik kartı ile giriş yapacaklar. Ayrıca takip aplikasyonu nereye ayak bastıklarını ve daha sonra COVID-19'a sahip olmaları durumunda etkileşimde bulundukları kimseleri ve uzantıları not edecektir. Son olarak, bitişik satırların kaldırıldığı taze dezenfekte edilmiş bir masaya ulaşacaklar. Orada, sonunda maskelerini çıkarabilecek ve işe başlayabilecekler.

COVID-19'un yayılmasının izlenmesinde teknolojinin rolü, eğriyi düzleştirme ve çözümlere ulaşma konusundaki küresel çabalarla birlikte genişlemeye devam etmektedir. Ancak bazı insanların aklında teknolojinin bizi güvende tutmak için çok ileri gidip gitmeyeceği sorusu da var.

Çin, Güney Kore ve İsrail gibi ülkelerde gelgitin ortaya çıkmasında başarılı ve kritik olarak kullanılan birçok izleme uygulaması var. Bu tür telefon tabanlı uygulamalar, virüs bulaşmış kişilerle temasa geçen kişileri tanımlamak ve uyarmak ve kendi karantina kurallarını uygulamaya yardımcı olmak için kullanıcıların belirtilerini ve / veya konumlarını izler.

Anayasal hak ve özgürlüklerin ihlali nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki liderler şimdiye kadar bu tür teknolojik yaklaşımları benimsemekten çekiniyorlardı, ancak şimdi bu değişmek üzere olabilir.

Apple ve Google, halk sağlığı yetkilileri ile ortaklaşa kullanılacak bir kapasite olan koronavirüs takibi için özelleştirilmiş yeni bir Bluetooth işlevselliğini duyurdukları için heyecan yarattılar. Benzer bir şekilde, MIT izleme uygulamasının eyalet ve yerel yönetimlerle çekiştiği bildirdi.

İnsanların böyle bir uygulamayı yüklemek isteyip istemedikleri daha derin bir soru olmaya devam etmektedir.Bu uygulamaların zorunlu olmasını önlemek sivil özgürlükleri korumak için önemlidir. Ancak, bu uygulamaların en etkili olması için nüfusun önemli bir kısmının bunları benimsemesi gerekir. İnsanların şirketlerin ve hükümetin her hareketlerini takip ettikleri bir ortamda giderek daha fazla temkinli olduğu bir ortamda bunu başarmak zor olabilir. 2018'de yapılan bir araştırma, ABD tüketicilerinin yüzde 67'sinin Avrupa Birliği'ndeki Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi daha katı veri gizliliği düzenlemelerine hazır olduğunu gösteriyor. Yüzde 73'ü kişisel veri gizliliği konusundaki endişelerinin arttığını söyledi. Hong Kong ve İsrail gibi yerlerdeki yetkililer zorunlu gözetim uygularken, ABD bu önlemleri almamıştır. Amerikalılar, koronavirüs izleme uygulamalarının yüklenip yüklenmeyeceği konusunda bir seçim yapmayı bekliyorlar.

Yorumlar (0)
25°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:37
Güneş 05:34
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:45
Yatsı 22:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Fenerbahçe 31 50
6. Beşiktaş 30 50
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 31 33
13. Denizlispor 31 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Chelsea 34 60
4. Leicester City 34 59
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 34 50
8. Tottenham 33 48
9. Sheffield United 33 48
10. Burnley 33 46
11. Everton 33 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 34 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 34 31
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 34 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 35 63
4. Sevilla 34 60
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Valencia 35 50
9. Athletic Bilbao 34 48
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 35 39
14. Real Betis 34 38
15. Celta de Vigo 35 36
16. Deportivo Alaves 34 35
17. Eibar 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@