Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Brezilya'ya gerçekleştirdiği üç günlük ziyaretinde Brezilyalı mevkidaşı Lula ile çekilen fotoğrafları sosyal medyada dikkat çekti.

Macron fotoğraflarla ilgili olarak, "Bazı insanlar Brezilya'ya yaptığım ziyaretin görüntülerini bir düğüne benzetiyor, ben de onlara diyorum ki, bu bir düğündü! Fransa Brezilya'yı, Brezilya da Fransa'yı seviyor" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Salı günü Brezilya’ya gerçekleştirdiği üç günlük ziyareti kapsamında Brezilyalı mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüştü.

Macron ve Lula’nın ziyaret boyunca çekilen fotoğrafları sosyal medyada dikkat çekerek esprili yorumlara neden oldu. Ziyarete ilişkin yapılan esprilere cevap veren Macron, "Bazı insanlar Brezilya'ya yaptığım ziyaretin görüntülerini bir düğüne benzetiyor, ben de onlara diyorum ki: bu bir düğündü! Fransa Brezilya'yı, Brezilya da Fransa'yı seviyor" ifadelerine yer verdi.

Janet Yelen: "Şu ana kadar 600'den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldık" Janet Yelen: "Şu ana kadar 600'den fazla kişi ve kuruluşu hedef aldık"

Macron ayrıca görüşmelerin iki ülkenin iş birliği açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, “Tanışma fırsatı bulduğum tüm Brezilyalılara misafirperverlikleri için teşekkür ederim.

Belem'de Amazon'da birlikte yürüyebilme fırsatını bulduk, ormanlar ve insanlar için mücadele etme konusundaki ortak kararlılığımızı teyit ettik. Rio'da, ortaklığımızın üçüncü denizaltısı olan Tonelero'nun denize indirilmesiyle savunma işbirliğimizin gücünü gördük. Sao Paulo'da ekonomik, kültürel ve entelektüel dünyayla son derece verimli fikir alışverişlerinde bulunduk. Nisan 2025'ten itibaren kendimize büyük bir toplantı belirledik.

MACRON: “FRANSA’YA 2026’YA KADAR 8 BİN BREZİLYALI ÖĞRENCİ KABUL EDECEĞİZ”

Ayrıca bilimsel, sanatsal ve öğrenci değişimlerini arttırmaya karar verdik. Böylece şu anda 5 bin olan Fransa'da ağırlanan Brezilyalı öğrenci sayısını 2026'ya kadar 8 bine çıkaracağız. Ayrıca Fransızca ve Portekizce konuşulan yeni bölümlerle dilleri geliştireceğiz” dedi.

Editör: Admin Admin