Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnsansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesi arasında yer alıyoruz. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülkeden birisi olan Türkiye, aynı zamanda bu alanda önemli bir ihracatçı konumundadır" dedi.

"İHA VE SİHA TEKNOLOJİSİNDE İLK 3 ÜLKE ARASINDAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen 16'ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'na (IDEF) bir video mesaj gönderdi. Erdoğan, fuarın Türkiye ve firmalar için hayırlara vesile olmasını dileyerek, "Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde gerçekleştirilen fuarımızda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Dünyanın farklı ülkelerinden fuara katılmak üzere İstanbul'umuza teşrif eden misafirlerimize devlet ve hükümet yetkililerine, bakanlara, askeri erkana hoş geldiniz diyorum. 1993 yılından beri düzenlenen IDEF kendini ispatlamış bir organizasyon olarak savunma sanayinde dünya ölçeğinde bir marka haline gelmiştir. Her yıl milyonlarca dolarlık anlaşmaların imzalandığı, yeni ortaklıkların tesis edildiği, savunma sanayi ürünlerinin görücüye çıktığı fuarımızın bu sene başarı grafiğini daha da yükselteceğine inanıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus lohannis ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus lohannis ile telefonda görüştü

'SEKTÖRÜMÜZ RÜŞTÜNÜ İSPATLAMIŞTIR'

Erdoğan, Türkiye olarak karşılaşılan pek çok engele, gizli açık ambargoya rağmen savunma sanayini geliştirmeye büyük önem verdiklerini vurgulayarak, "Yıllardır kararlılıkla yürüttüğümüz milli teknoloji hamlemizin meyvelerini hamdolsun farklı alanlarda toplamaya başladık. Türk savunma sanayi sektörü son yıllarda tüm dünyanın hayranlıkla takip ettiği bir başarı hikayesi yazmaktadır. Sektörümüz çatışma bölgelerinde sınanan zırhlı araçlarıyla, toplarıyla, roketleriyle, hava savunma sistemleriyle, envaiçeşit silah ve radar sistemleriyle rüştünü ispatlamıştır. Kara, hava ve deniz araçlarında kendi ihtiyaçlarımızın hemen tamamını yerli ve milli imkanlarla karşılayabiliyoruz. İnsansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçları teknolojisinde dünyanın önde gelen 3 ülkesi arasında yer alıyoruz. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülkeden birisi olan Türkiye aynı zamanda bu alanda önemli bir ihracatçı konumundadır" şeklinde konuştu.

'ÜRETİM SÜREÇLERİNİ ADIM ADIM GERÇEKLEŞTİRİYORUZ'

Dünyanın ilk SİHA gemisi diyebilecekleri TCG Anadolu'yu donanmanın hizmetine verdiklerini ve Akıncı ile başladıkları Taarruzi İnsansız Hava Aracı hamlesini insansız hava uçağı Kızılelma ile çok farklı boyutlara taşıdıklarını söyleyen Erdoğan, "Üretim süreçlerini adım adım gerçekleştiriyoruz. Bunun dışında savunma sanayine mührünü vuracak 850 farklı projeyi titizlikle hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 4 milyar 400 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar 378 milyon dolarlık rekor ihracat seviyesini yakaladık. 2023 yılında hedefimiz 6 milyar dolardır. İnşallah yıl sonu ihracat hedefimizi tutturacağımıza hatta bu rakamın da üstüne çıkacağımıza inanıyorum. Geçen hafta yaptığımız Körfez ülkeleri ziyaretimizde savunma sanayi ürünlerinde tarihimizin en yüksek tutarlı ihracat sözleşmelerine imza attık. IDEF 2023'te bu anlaşmalara yenilerinin ekleneceği kanaatindeyiz. Hep söylediğimiz gibi biz sadece ürün satmanın peşinde değiliz; uzun vadeli ortaklıklar kurmayı, ortak projeler geliştirmeyi hedefliyoruz. Savunma sanayi alanındaki bilgi, birikim ve tecrübelerimizi dostlarımızın istifadesine sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu düşüncelerle kara, deniz, havacılık ve uzay, lojistik destek, güvenlik alanlarında geliştirdikleri son ürünleri fuarda sergileyecek firmalarımızın her birine başarılar diliyorum" ifadelerine yer verdi.

Editör: MURAT ÖZER