Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldiAntony Blinken ile beraberindeki heyet, gece saatlerinde siyasi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Bakan İbrahim Yumaklı, Suudi Arabistan’da resmi temaslarda bulundu... Bakan İbrahim Yumaklı, Suudi Arabistan’da resmi temaslarda bulundu...

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, sabah saatlerinde ABD'li mevkidaşını baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanlığı'nda karşıladı. Kapıda tokalaşarak görüntü veren Fidan ile Blinken, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede Gazze'deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler hakkında fikir alışverişinde bulunulacağı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı'nda görüşme sürüyor. 

FİDAN, ATEŞKES İSTEDİ

Diplomatik kaynaklara göre; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesinde başta Gazze olmak üzere bölgesel gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı. Bakan Fidan, görüşmede ABD'li mevkidaşı Blinken'a, İsrail'in Gazze'de sivilleri hedef almasının ve insanları yerlerinden etmesinin önlenmesi için acilen tam ateşkes ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Gazze konusunda görüş teatisinde bulunulan görüşmede, sivillerin zarar görmemesi, insani yardımların sürekli ve kesintisiz biçimde ulaştırılmasının temini konusunda her iki taraf da görüş birliği içinde olduklarını teyit etti.

Görüşme hakkında bilgi veren diplomatik kaynak, "Türkiye ve ABD, Gazze'de sivillerin zarar görmemesi, insani yardım ulaştırılmasının gerekliliği ve iki devletli çözüm konusunda mutabık. Bugünkü görüşmede iki devletli çözüm için birlikte çalışmanın gereği de vurgulandı" dedi. 

Görüşmede, Bakan Fidan, Blinken'a Gazze'de sivil hedeflerin bombalanmasının, alt yapının tahrip edilmesinin kabul edilemez olduğuna da dikkati çekti. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmede İsveç'in üyeliği çerçevesinde NATO'nun genişleme sürecinin, ikili ve bölgesel konuların da ele alındığı kaydedildi.

GÖZALTINDAKİLER SERBEST BIRAKILDI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Ankara'ya gelişini protesto eden Türkiye Gençlik Birliği üyesi 7 kişi, emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Öte yandan Mavi Marmara yolcularından avukat Gülden Sönmez, Dışişleri Bakanlığı önünde yaptığı protesto eylemi sonrası polis aracına bindirilerek olay yerinden uzaklaştırılmıştı. Sönmez'e gözaltı yapılmadığı ve Blinken bakanlıktan ayrıldıktan sonra serbest bırakıldığı belirtildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Bazı basın yayın organları ve sosyal medya hesaplarından Avukat Gülden Sönmez isimli şahsın Dışişleri Bakanlığı önünde yaptığı protesto eylemi sırasında gözaltına alındığına yönelik asılsız haberlerin yapıldığı görülmektedir. Adı geçen şahıs, olay yerinden uzaklaştırılarak bir üst sokakta serbest bırakılmıştır" denildi. (DHA)