Endonezya'da yapılan ASEAN toplantılarına katılan dışişleri bakanlarının giydiği, geleneksel Endonezya kumaşı Wastra’dan yapılan çeşitli renklerdeki gömleklerdikkat çekti.

SERGEY LAVROV

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan ülkelerin dışişleri bakanlarının giydiği çeşitli renklerdeki ve desenlerdeki geleneksel Endonezya gömlekleri, toplantının dikkat çeken unsurlarından oldu.

ORTADAKİ ANTONY BLINKEN 

Rusya Dişişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Endonezya’nın wastra adı verilen geleneksel kumaşından yapılan renkli ve desenli gömleklerini giyen bakanlar arasında yer aldı.

JAMES CLEVERLY -  RETNO LP MARSUDİ

‘Wastra’ terimi, geleneksel Endonezya kumaşları için kullanılır ve dünya çapında tanınan dört ana wastra deseni bulunuyor. ‘Batik’, muma dayanıklı boyama tekniği kullanılarak yapılan kumaştır.

JAPONYA-ABD-FILIPINLER DIŞİŞLERİ BAKANLARI

NATO-Jens Stoltenberg: "Kosova’da ek KFOR kuvvetleri yetkilendirildi" NATO-Jens Stoltenberg: "Kosova’da ek KFOR kuvvetleri yetkilendirildi"

Diğer üç tür wastra ise tamamlayıcı atkı tekniği kullanılarak yapılan dokuma kumaş ‘songket’, ipliklerin dokumadan önce bağlanması ve boyanmasıyla yapılan dokuma kumaş ‘ikat’ ve geleneksel el dokuma tezgahı kullanılarak yapılan dokuma kumaş ‘tenun’ olarak bilinmektedir.