Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, salı günü Başkanlık affı çıkardığı iki milletvekilinin Başkanlık Sarayı’ndan gözaltına alınması sonrası başlayan krizle ilgili dün halka seslenerek “Mariusz Kaminski ve arkadaşları özgür olana kadar dinlenmeyeceğim” dedi.

"KAMİNSKİ VE ARKADAŞLARI ÖZGÜR OLANA KADAR DİNLENMEYECEĞİM"

Polonya Cumhurbaşkanı Duda salı günü halka sesleniş konuşmasında “Adil ve doğru bir Polonya devleti için verilen mücadelede dinlenmeyeceğim. Mariusz Kaminski ve arkadaşları özgür olana kadar dinlenmeyeceğim, sizi temin ederim. Korkmuyorum. Daha önce olduğu gibi, Anayasaya ve hukuka uygun olarak hareket edeceğim” dedi. Duda, dünkü gözaltının Polonya Anayasası’nın ve yasalarının ihlali olduğunu vurguladı.

DUDA'NIN SOLUNDAKİ WASIK - DUDA'NIN SAĞNDAKİ KAMINSKI 

NE OLMUŞTU?

Polonya’da eski İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski ve eski Bakan Yardımcısı Maciej Wasik, 2007’de yolsuzluk mücadelede görevlerini kötüye kullanmaktan haklarında dava açılmış ve Cumhurbaşkanı Duda, Ekim 2023’te yeniden milletvekili seçilen bu iki bürokrat için 2015’te af çıkarmıştı.

Bakan Güler, İngiltere Genelkurmay Başkanı Oramiral Radakin ile görüştü Bakan Güler, İngiltere Genelkurmay Başkanı Oramiral Radakin ile görüştü

Ancak Polonya Yüksek Mahkemesi, iki bürokratın temyize gittiğini ve bu dava sonuçlanmadan yani mahkumiyet almadan yapılan affın geçersiz olduğuna hükmetti ve iki bürokrat geçen ay hapis cezasına çarptırıldı.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi ve ‘yeni’ Yüksek Mahkeme, Duda’nın affının geçerli olduğuna hükmetti. Göreve yeni gelen Başbakan Donald Tusk hükümeti yönetimindeki polis, dün Başkanlık Sarayı’na gelerek burada bulunan Kaminski ve Wasik’i gözaltına aldı.

 

Editör: MURAT ÖZER