Ekvador’da 20 Ağustos'ta yapılması planlanan seçimlerde devlet başkanı adayı olan Fernando Villavicencio, uğradığı suikast sonucunda hayatını kaybetti. Villaviencio’nun adına resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Villavicencio’nun öldürülmesinden sorumlu olanları bulmak için soruşturmaları mümkün olan en kısa sürede yürütmeye çağırıyoruz” denildi.

Ekvador devlet başkanı adayı Fernando Villavicencio, başkent Kito’da seçim kampanyası yürüttüğü sırada uğradığı suikast sonucunda yaşamını yitirdi.

14 Mayıs 2021- 17 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Ekvador Ulusal Meclisi’nde görev yapan Villavicencio’nun resmi sosyal medya hesabından onun adına yapılan paylaşımda, “Adli makamları, Fernando Villavicencio Valencia'nın öldürülmesinden sorumlu olanları bulmak için soruşturmaları mümkün olan en kısa sürede yürütmeye çağırıyoruz. Mafyalarla masaya oturanlar, onlara mikrofon açanlar, suç örgütleri adına videolarla korku kampanyaları üretenler ve Fernando Villavicencio'nun adını yalanlarla kullananlar bu cinayetten sorumludur” denildi.

DEVLET BAŞKANI LASSO: BU SUÇ CEZASIZ KALMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "15 Temmuz'a, oyun diyenleri, tiyatro diyenleri, kıyamete kadar affetmeyeceğiz" Cumhurbaşkanı Erdoğan: "15 Temmuz'a, oyun diyenleri, tiyatro diyenleri, kıyamete kadar affetmeyeceğiz"

Ülkenin mevcut Devlet Başkanı Guillermo Lasso, Villavicencio’nun öldürülmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu suçun cezasız kalmayacağını vurguladı. Lasso, “Başkan adayı Fernando Villavicencio'nun öldürülmesi karşısında öfke ve şoka uğradım. Eşine ve kızlarına dayanışma ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Onların anısı ve mücadeleleri için sizi temin ederim ki bu suç cezasız kalmayacaktır. Güvenlik Kabinesi birkaç dakika içinde Carondelet'te toplanacak. Devlet yetkililerinden, ülkeyi dehşete düşüren bu olayla acilen ilgilenmeleri için bu toplantıya katılmalarını istedim. Organize suçlar çok ileri gitmiştir, ancak yasaların tüm ağırlığı üzerlerine çökecektir” ifadelerine yer verdi. 

Editör: MURAT ÖZER