Körfez Turu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de Kadınlar Genel Birliği’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile görüşmesi sona erdi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile görüşmesi sona erdi

Ziyarete ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Emine Erdoğan, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de, BAE Devlet Başkanı’nın değerli annesi Şeyha Fatima Bint Mubarak’ın Onursal Başkanlığı’nı yürüttüğü Kadınlar Genel Birliği’ni ziyaret ederek, faaliyetleri hakkında bilgi aldım. İstikrarlı ve azimli kadınlarla tanışmaktan memnuniyet duydum.

Kadınların toplumdaki öncü rolünün güçlendirilmesi evrensel bir meseledir. Bu amaçla kurulan Birlik, Emirlik kadınlarının sosyal ve ekonomik kalkınmasını desteklerken, çeşitli eğitimlerle kadınlara mesleki donanım sağlıyor. Kadınların bilhassa sürdürülebilir kalkınmaya aktif katılımını sağlamak için örgüt olarak ürettikleri politikaları son derece faydalı buldum. Örgütün Genel Sekreteri Noura Al Suwaidi ile kadın ve kız çocuklarının eğitimine dair himaye ettiğim projeler hakkında verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Samimi ev sahiplikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Burada Genel Sekreter Noura Al Suwaidi'den yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alan Emine Erdoğan, birliğin Onursal Başkanı ve BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan'ın annesi Şeyha Fatima Bint Mubarak'in aldığı ödüllerin sergilendiği salonda hatıra defterini imzaladı.

Emine Erdoğan, ayrıca geleneksel el sanatları atölyelerini ziyaret ederek, atölyelerde çalışmalar yürüten kadınlarla bir araya geldi.

“ÇOCUKLARI İLGİLENDİREN HER SORUNU ÇÖZMEK BÜTÜN ÜLKELERİN SORUMLULUĞU”

Abu Dabi'de ayrıca Annelik ve Çocukluk Yüksek Konseyi'ne katılan Emine Erdoğan, burada 8 yaşındaki BAE Çocuk Parlamentosu Başkanı'nın çocuk haklarına ilişkin sunumunu da dinledi.

Emine Erdoğan Konsey’e katılmasıyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, Konsey’in anneler ve çocuklarının yaşam kalitesini iyileştirmek için önemli bir rol oynadığına dikkati çekerek, "Çocukları ilgilendiren her sorunu çözmek ve onlara adil bir dünya bırakmak bütün ülkelerin ortak sorumluluğu. Çocukların haklarını korumak ve bu konuda farkındalığı artırmak için birlik olunduğunda daha güçlü mücadele edileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.


 

Editör: MURAT ÖZER