Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, başkanlığını üstlendiği Birleşmiş Miletler (BM) Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu üyeleri ile New York Türkevi'nde düzenlenen yemekte bir araya geldi.

Emine Erdoğan, himayesindeki ‘Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’nın ilk imzalarının atıldığı günde, Danışma Kurulu üyeleri ile bir araya gelmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

‘Sıfır Atık’ hareketinin başarıya ulaşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinin, bugün ilk imzayı yine kendisinin atmasıyla yinelendiğini belirten Emine Erdoğan, bu harekete gereken desteği her zaman verdiğini dile getirdi.

Yemekte, tüketici alışkanlıklarını değiştirerek sürdürülebilirliğe odaklanılması, bu konudaki pilot uygulamaların yaygınlaştırılması, geri dönüşüme odaklanan çözümlere ağırlık verilmesi, ulusal sıfır atık girişimleri, bilgi birikimlerinin farklı ülkeler ve sektörlerle paylaşılması konuları ele alındı.

Danışma Kurulu üyeleri de Türkiye'nin sıfır atık konusunda kat ettiği mesafenin takdir edilesi olduğunu belirterek Emine Erdoğan'a ev sahipliği için teşekkür etti.

VERNICA ALCOCER GARCİA - EMİNE ERDOĞAN 

EMİNE ERDOĞAN, KOLOMBİYA CUMHURBAŞKANI'NIN EŞİ GARCİA İLE GÖRÜŞTÜ

Ayrıca Emine Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro'nun eşi Veronica Alcocer Garcia ile Türkevi’nde görüştü. Görüşmede, Emine Erdoğan ve Veronica Alcocer Garcia, kadın hakları, eğitimde fırsat eşitliği ve atık yönetimi konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya'da Brezilya Devlet Başkanı Silva ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya'da Brezilya Devlet Başkanı Silva ile görüştü

Veronica Alcocer Garcia, Emine Erdoğan'ı BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in teklifiyle üstlendiği BM Sıfır Atık Danışma Kurulu Başkanlığından dolayı tebrik etti.

Emine Erdoğan, 2015'te Kolombiya'yı ziyaret ettiğine değinerek Veronica Alcocer Garcia’yı ‘31 Ekim Dünya Şehirler Günü’ vesilesiyle İstanbul’da ağırlamak istediğini söyledi.

Editör: MURAT ÖZER