Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul- İzmir Otoyolu ortak açılış töreni için Bursa'ya geldi. 

GENEL 04.08.2019, 16:40 04.08.2019, 18:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul- İzmir Otoyolu ortak açılış töreni için Bursa'ya geldi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul- İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik son bölümü ve 1355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Afrin'e girdik, Cerablus'a, El Bab'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile ABD ile paylaştık'' dedi. Ekonomiye de değinen Erdoğan, ''Merkez Bankası faizleri indirdi. Daha da inecek. Müjdeyi veriyorum enflasyon da düşecek, bunu da göreceksiniz" şeklinde konuştu.

İstanbul ile İzmir arasındaki yolculuk süresini 3,5 saate indiren, İstanbul- İzmir Otoyolu'nun 192 kilometrelik bölümü ve Türkiye'nin 10'uncu şehir hastanesi olan 1355 yataklı, 488 milyon Euro'luk yatırımla tamamlanan Bursa Şehir Hastanesi'nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Bursa'da gerçekleşti. Erdoğan, Marmara ile Ege bölgelerini birbirine bağlamak için yapımına 2010 yılında başlanan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun tamamlanan Bursa Batı Kavşağı- Balıkesir Kuzey Kavşağı ile Balıkesir Batı Kavşağı- Akhisar Kavşağı arasındaki toplam 192 kilometrelik bölümünün ve Türkiye'nin 10’ncu şehir hastanesi olan, 745 bin 365 metrekare alan üzerine 488 milyon euro’luk yatırımla tamamlanan ve bünyesinde bin 55 yatak kapasiteli ana hastane, 200 yatak kapasiteli Türkiye'nin en büyük Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 100 yatak kapasiteli Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, 403 poliklinik, 49 ameliyathane, 217 yataklı çocuk ve yetişkin yoğun bakım ünitesini bulunan Bursa Şehir Hastanesi'nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul ile İzmir arasındaki 8 saat süren yolculuğu 3,5 saate düşürecek otoyolun açılışının yapılacağı Nilüfer ilçesi Badırga Mevkii'ne helikopterle iniş yaptı. Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz eşlik etti. Erdoğan'ı Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, AK Parti milletvekilleri ve çok sayıda Bursalı karşıladı.

'İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU SAYESİNDE TURİZM VE SANAYİ HIZLANACAK'

Kalabalığı selamladıktan sonra konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul- İzmir Otoyolu'nun tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. Erdoğan, otoyol sayesinde turizmin ve sanayinin hızlanacağının altını çizdi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bugün Bursa’ya hem sizlerle hasret gidermek hem de iki önemli yatırımın sevincini paylaşmak üzere geldik. Bugün başka bir gün, bugün anlamlı bir gün. Bugün bir tarih yazıyoruz ve öyle bir tarih yazıyoruz ki İstanbul'u İzmir'e farklı bir şekilde bağlıyoruz. Diğer taraftan da Bursa'ya muhteşem bir Şehir Hastanesi'ni kazandırıyoruz. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu, ülkemizin son dönemdeki en önemli yatırımlarından biridir. Türkiye'nin ilk yap-işlet-devret otoyolu projesini başlattığımızda bunu eleştirenler kendilerince dalgasını geçenler oldu. Bunların kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Bunların her zaman işi bu. Diyorlar ki 'Nasıl yapıyorlar?' Bunu söylesinler, ben bunu kasamdan para çıkmadan yapıyorum ama senin aklın buna ermez bay Kemal, sen anlamazsın bu işlerden. Sana, SGK’yı verdiler, batırdın. Hastaneleri yönetemedin. Her işimizde olduğu gibi kimin ne dediğine değil, milletimizin neye ihtiyacı olduğuna bakarak yola çıktık ve bugün son noktayı koyuyoruz. Bugün otoyolumuzun 192 kilometrelik bölümün açılışını yapıyoruz. Toplamda 426 kilometrelik İstanbul-Bursa-İzmir otoyolunun tamamını hizmete sunmuş oluyoruz. Biz eserlerimizle anılacağız. Bu viyadükler kolay yapılmadı, dağları kolay aşmadık. Biz Ferhat olduk, dağları deldik Şirin'e ulaştık."

"İstanbul ile İzmir arasındaki seyahati hızlı güvenli ve konforlu hale getirmenin yanında, yolu da 100 kilometre kısaltıyoruz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu saat itibariyle de inşallah 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de içinde yer aldığı Tekirdağ-Balıkesir-Çanakkale Otoyolunu da birleştireceğiz. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir aynı zamanda ülkemizin dünyaya açılan ihracat kapılarına da ev sahipliği yapıyor. Bu bölgemiz, milli gelirin yüzde 64’ünü üretiyor. Maliyeti ne bunun? 11 milyar dolar olan bu projenin ülkemiz ekonomisine sadece yakıt ve zaman katkısı yıllık 3,5 milyar liradır. İş üretiyoruz, bu yol sayesinde turizm ve sanayi hızlanacak, ülkemize çok daha fazla katkı sağlayacağı açıkça ortadır. Bu otoyolu inşa eden ve sözleşme tarihinden itibaren 22 yıl 4 ay süre ile işletecek ortak girişim grubunun devlete ödeyeceği tutar 6,3 milyar lira. Bu işin maliyeti bu bay Kemal, öğren. Netice olarak bu otoyol Türkiye için her bakımdan kazançlı bir projedir. Devletin kasasından bir şey çıkıyor mu? Hayır. İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3,5 saate düşüren bu projenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin hayata geçirilmesinde tüm kurumlarımızı, bakanlarımızı, yüklenici taşeron firmayı, mühendisinden işçisine kadar tebrik ediyorum."

'YOL MEDENİYETTİR'

Erdoğan, "Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolunuz yoksa, suyunuz yoksa siz gayri medenisiniz. Nerede CHP varsa orada susuzluk ve çöp var. Şu anda CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde atık su, susuzluk almış başını gidiyorlar. 6 bin 100 kilometreden devraldığımız bölünmüş yolları bugün 26 bin 764 kilometreye ulaştırdık. 79 senede 6 bin 100 kilometre yol yapıldı. Biz 18 senede 26 bin 764 kilometreye ulaştırdık, farkımız bu. Hem yolculuk süreleri kısaldı hem yolculuk konforu arttı. Altyapıyı güçlendirmek suretiyle çok önemli mesafe kaydettik. Bursa'da toplamda maliyeti 1.5 milyar lira olan 18 karayolu projemizin yapımı devam ediyor. Bunların tamamını 2 yıla kadar bitiriyoruz. Çünkü Bursa'ya bunlar yakışıyor Bursa-Bilecik-Ankara-İstanbul hızlı tren projemizin tamamlanmasının çeşitli aksaklıklar nedeniyle geciktiğini biliyorum. İnşallah sıkıntıları çözüp Ankara, Bursa ve İstanbul'un yolculuk sürelerini kısaltacak bu hattı mutlaka sizlerin hizmetine sunacağız'' diye konuştu.

'ÖNÜNE 3 KOYUN VERSENİZ 2'SİNİ KAYBEDECEK KİŞİYE BUNLARI ANLATMAK ZOR'

Türkiye'nin 10'uncu şehir hastanesinin açılışı yapmaktan gurur duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

''Ülkemizin eğitim, sağlık, emniyet, adalet seviyelerini yükselteceğimizin sözünü vermiştik. Biz sözümüzü tuttuk. 1355 yataklı Şehir Hastanemiz de bunun emarelerinden biridir. Şehir Hastanemiz Bursa'nın güzelliğine başka güzellik katmış. Bir veya iki kişilik odalarının her biri, vatandaşlarımıza tuvaleti, banyosu, buzdolabı, refakatçi kanepesiyle otel standardında hizmet veriyor. Şehir içi raylı sistemi 5,5 kilometre uzatarak hastanemize kadar getireceğiz. 10 şehir hastanemizin daha inşası sürüyor. 31 adet sağlık tesisini milletimize sunmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar Bursa'ya yaptığımız yatırım tutarı 50 katrilyonun üzerindedir. Öyle kalkıp kurusıkı atmakla bu iş olmaz, yaptıklarımızla konuşuyoruz. Şehirlerimize yaptığımız yatırımlarla çağ atlatırken birileri bu işlere çamur atarak siyasi rant peşinde koşuyor.  Bu hastaneler devlet bütçesiyle olsaydı, ihale rakamı inşaat dışındaki tabelada yazıyor olacaktı. Bu işi devlet bütçesinden yapmaya kalksak 10’unda da hazırlığını bitirmeye aşamasına getirmeyi bırakın 2-3 tanesini belki tamamlayamazdık. Devletin sağlığa ayırdığı rakam belli. Bu kaynakla ancak klasik devlet hastaneleri ve diğer sağlık hastanelerin yapımına yeter. İstanbul Havalimanı dünyada ilk 3 içerisinde yer alıyor, bunu da bizim bütçemizden yapmadık. Yüklenici firmalara verdik, bu şekilde yaptık. Eskiden bir röntgen için 7-8 ay sonraya gün vermiyorlar mıydı? Bunlar artık tarih oldu. Şimdi artık anında görüntü. Artık böyle devam ediyoruz. Şu ana kadar hizmete giren projelerdeki bu eserlerin süreleri bitip kamuya devri yapıldığında memnuniyet verici tablo ile karşılaşacağımıza işaret ediyor. Ülkemizi pek çok eserin sahibi yaptık. Önüne 3 koyun verseniz 2'sini kaybedecek kişiye anlatmak bunları zor. CHP Genel Başkanı göremiyor diye, bu modelin ülkemizin kalkınmasına gelişmesine katkılarımızı yok sayamayız. Görenler burada.''

‘FIRAT'IN DOĞUSUNA GİRECEĞİZ, RUSYA İLE ABD İLE PAYLAŞTIK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'nin üzerine oynanan oyunların üstesinden geldiklerini ve hedefler doğrultusunda kararlı olduklarını belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye'nin 2013 yılından bugüne kadar hangi badirelerden geçerek geldiğini herkes bilir. Ama CHP Genel Başkanı bunun farkında değil. Daha doğrusu karşı tarafın safında yer aldığı için meseleyi anlayamıyor. Bu zat, Gezi olaylarında sokakları terörize edenlerin yanındaydı. Bu zat, PKK terör örgütünün siyasi temsilcileriyle beraber, Ankara'dan İstanbul'a yol yürüyordu. Bölücü terör örgütü, çukur eylemleriyle ülkemizin birliğine saldırdığında, bu, teröristlere 'Barikatları kuran arkadaşlar' diye sesleniyordu. Bunların hep yanında yer aldılar, hiçbir zaman milletin yanında olmadılar. Türkiye DEAŞ'a ve kumpasa direnirken, bizi ısrarla bu oyunun içinde göstermeye çalışıyordu. FETÖ'nün darbe girişimini başlattığı saatlerde güvenli yere gitmekle kalmayıp, 'Oteller o akşam müşteri almıyor' diyordu. Böyle yalan olur mu? Hayatı yalan, uzunca bir süre tiyatro diyerek darbecileri koruyordu. Suriye topraklarından ülkemize yönelik tehditleri kaynağından engellemek için harekete geçtiğimizde 'Afrin'e girmeyin' diye gözdağı vermenin peşindeydi. Afrin'e girdik, El Bab'a, Cerablus'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya ile paylaştık, ABD ile paylaştık. Çünkü oralardan bize taciz atışları devam ettikçe sessiz kalmamız mümkün değildir. İşte ülkemizin S-400 hava sistemleri alma sürecinde maruz kaldığımız tehditlere karşı sessiz kaldığımızda, alenen karşı tarafın yanında yer alıyorlardı. Hiçbir mücadelede yanımızda yer almadığı gibi kur oranlarını bize karşı silah olarak kullandı, hiçbir şey olmamış gibi, 'Milli gelir hep aynı yerde' demesi arsızlıktan öte bir şeydir. Mert dayanır namert kaçar. Biz ülkemizin hakkının geleceğinin söz konusu olduğu her yerde aslanlar gibi mücadele ettik. Etmeyi sürdüreceğiz, teröre karşı bu denli büyük bir mücadeleyi veriyoruz. Teröre karşı verdiğimiz mücadelede, leblebi veya çekirdek mi kullanıyoruz? Bunun maliyeti yok mu? Var ama bunu yapmak zorundayız. Niye? Milletimizin huzuru için yapmak zorundayız. PKK'ya karşı, PYD'ye, FETÖ'ye, DEAŞ'a karşı mücadele veriyoruz ve vereceğiz.''

'MERKEZ BANKASI FAİZLERİ İNDİRDİ, DAHA DA İNECEK'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının devamında ekonomiye değindi. Erdoğan, şöyle konuştu:

''Ülkemizdeki hadiselerin tek bir tanesi bile batılı ülkelerin başına gelse, düştüğü yerden kalkamazdı. Hamdolsun biz Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle tüm bu badirelerin üstesinden geldik. Ülkemizi kuşatmaya çalışanlara karşı. Pençe 1'i takip ediyorsunuz, Pençe 2'yi takip ediyorsunuz. Demokrasimizi hedef alan saldırıları etkisiz hale getiriyoruz. Ekonomimize tuzakları bertaraf ediyoruz. Merkez Bankası faizleri indirdi, daha da inecek. Müjdeyi veriyorum enflasyon da düşecek. Sanayicisinden esnafına, ücretli çalışanından girişimcisine kadar artık ekonomimizle ilgili spekülasyonlara kulakları tıkayıp işine gücüne bakmalı. Yatırım mı yapacaksınız? Hemen yapın, başlayın. İşini mi büyüteceksiniz, hemen kolları sıvayın. Kapasiteyi düşük mü kullanıyorsunuz? Hemen start düğmelerine basın. Projeniz planınız mı var? İşe koyulun. Türkiye ancak üretmekle, ihracatla, istihdamla büyür, gelişir ve zenginleşir. Bekleme dönemi sona erdi. Artık çalışma zamanı. Suriye’den Doğu Akdeniz'e kadar ülkemizin hakkını, hukukunu korumak için gece gündüz mücadelemize devam edeceğiz.''
 

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2021
İmsak 03:55
Güneş 05:45
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@