"DERS ÇIKARMAK YERİNE AYNI HATALARI TEKRARLAMAKTADIR"

Çavuşoğlu, "Bugüne kadar Filistin Devleti'ni tanımayan başta Avrupa ülkeleri olmak üzere her ülke nezdinde bundan sonra da temaslarımızı sürdüreceğiz"dedi.

GENEL 03.03.2019, 13:15 03.03.2019, 13:24
"DERS ÇIKARMAK YERİNE AYNI HATALARI TEKRARLAMAKTADIR"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı'nda yaptığı konuşmasında Filistin'in zorlu sınamalardan geçtiğini belirterek,  "İsrail yaşananlardan ders almak yerine aynı hataları tekrarlamaktadır. Gazze'deki insanlık dışı ablukayı sürdüren İsrail, iki devletli  çözümü devre dışı bırakmaya yönelik şiddetten beslenen pervasız bir kampanya yürütmektedir" dedi. 

"FİLİSTİN ZORLU SINAMALARDAN GEÇMEKTEDİR"

Çavuşoğlu, Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı'na katıldı, burada bir konuşma yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,  vefat eden Filistin'in İstanbul Başkonsolosu Abdulkerim Hatip'e ve tüm Filistinli şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek sözlerine başladı. Çavuşoğlu,  açılışını yaptıkları konferansın Filistin'in dış ilişkilerinin geliştirilmesi ve özellikle Filistin davasının dünyaya aktarılması bakımından müspet neticeler vereceğine inandığını belirterek "Filistin zorlu sınamalardan geçmektedir. Karşı karşıya olduğumuz meselelerin sayısı azalmamış, bilakis artmıştır. İsrail Hükümeti'nin, Filistin  halkının tarihi ve meşru haklarını hedef almasının yanı sıra diğer bazı aktörler de tek taraflı ve yasa dışı fiilleriyle bölgenin istikrarını bozmayı amaçlamaktadır. Türkiye, uluslararası arenada Filistin davasının müdafaası konusunda her zaman ön planda yer almaktadır.  Geçtiğimiz dönemde İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde İstanbul'da  Filistin konulu iki olağanüstü İslam Zirvesi tertipledik. Ayrıca çok değerli kardeşim Bakan Riyad Malki ile birlikte BM Genel Kurulu'nu harekete geçirerek, Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik her girişimi hükümsüz kılan bir kararın  ezici bir çoğunlukla kabul edilmesini sağladık. Aynı şekilde İsrail güvenlik güçlerinin tekrar eden saldırıları karşısında Filistinli sivillere korunma  sağlanması konusunda da yine BM Genel Kurulu'nda ezici çoğunlukta bir karar çıkarmayı birlikte başardık" ifadelerine yer verdi.

"İSRAİL YAŞANANLARDAN DERS ALMAK YERİNE AYNI HATALARI TEKRARLAMAKTADIR"

Çavuşoğlu, Filistin davasının uluslararası toplumun gündeminde muhafaza edilmesinin önemine değinerek, "İsrail yaşananlardan ders almak yerine aynı hataları tekrarlamaktadır. Gazze'deki insanlık dışı ablukayı sürdüren İsrail, iki devletli  çözümü devre dışı bırakmaya yönelik şiddetten beslenen pervasız bir kampanya yürütmektedir. Geçen yıl İsrail Parlamentosu'nda kabul edilen sözde Ulus Devlet Yasası da bu zihniyeti yansıtan yeni bir örnek olmuştur. Bu tür girişimlerin,  diyalog ve diplomasi yoluyla adil ve kalıcı bir barışa ulaşma hedefimizi gölgelemesine asla izin vermeyeceğiz. İsrail, yasa dışı faaliyetlerini  yoğunlaştırdıkça biz uluslararası sahada barış ve adalet için daha fazla çaba göstereceğiz. Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası, dış politikamızın  önceliklerinden bir tanesidir. Bu, bizim için kutsal bir davadır. Kudüs'teki adaletsizliğe uluslararası toplumun dikkatini çekmek için her türlü çabayı
gösteriyoruz" şeklinde konuştu. 

"REFAH VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK FİLİSTİN HALKININ TARİHİ VE MEŞRU HAKKIDIR"

Çavuşoğlu  İsrail'in Kudüs'te yeni oldu bittiler yaratma gayretlerini endişeyle takip ettiklerini belirterek,  "Kudüs'ün statüsünün tek taraflı fiillerle değiştirilmesi mümkün değildir, buna da asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu,  1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasının bir seçenek değil, zorunluluk olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, "Kendi topraklarında işgal ve abluka altında değil, refah ve huzur içinde yaşamak Filistin halkının tarihi ve meşru hakkıdır. Hiçbir ülkenin bu hakkı gasbetmeye gücü yetmeyecektir. Sahadaki durum bakımından Orta Doğu barış sürecinin acilen canlandırılması gerekmektedir. Daha önce pek çok kez ifade ettiğimiz gibi uygulanması mümkün olmayan Filistinlilerin haklarını gözardı  edecek hiçbir barış planı, uluslararası kamuoyu nezdinde kabul görmeyecektir. Çözüm iddiası taşıyan her girişimin yapıcı, dengeli, samimi olması önem taşımaktadır. Filistin'de statükonun sürdürülemeyeceği aşikar olmuştur. İki  devletli çözümü savunduğunu söyleyen her ülkenin İsrail'i tanıdığı gibi artık Filistin Devleti'ni de tanıması gerekmektedir. Bu yönde çok çaba sarf ediyoruz.  Bugüne kadar Filistin Devleti'ni tanımayan başta Avrupa ülkeleri olmak üzere her ülke nezdinde bundan sonra da temaslarımızı sürdüreceğiz" dedi. Çavuşoğlu, Filistin halkı için tüm imkanlar ve kurumlarla seferber olmaya devam edeceklerini, Türkiye'nin 2005 yılından bu yana Filistin'e yaptığı yardımın 460 milyon doları aştığını, TİKA Filistin Ofisi'nin 2006'dan itibaren hayata geçirdiği projelerin sayısının 550'ye ulaştığını, bu projelerle Filistin'in dış desteğe ihtiyaç duymayacak şekilde güçlü ve sürdürülebilir ekonomiye kavuşmasını hedeflediklerini belirtti. Çavuşoğlu, Filistin'e verdikleri desteğin önemli bir bölümünü de Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mülteciler İçin Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) katkılarının teşkil ettiğini,  UNRWA'nın son dönemde hedef tahtası haline geldiğini,  ABD'nin bu kuruluşa anlaşılması güç bir siyasi motivasyonla yaklaşarak katkısını sonlandırma kararı almasının zorlu bir süreci başlattığını söyledi. 

"AFGANİSTAN'A EN İÇTEN ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM" 

UNRWA Danışma Komitesi Başkanı olarak ajansın karşı karşıya bulunduğu mali krizin üstesinden gelinmesi için diğer ülkelerle eş güdüm içinde yoğun bir çaba sarf ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, en son BM Genel Kurulu'nda Türkiye,  Japonya, İsveç, Almanya ve AB'nin ev sahipliğinde bir konferans düzenlediklerini, birçok ülkenin katkı vermesini sağladıklarını, bu çabalarının devam edeceğini, Türkiye olarak da UNRWA'ya katkılarını artıracaklarını söyledi. Çavuşoğlu, sorunların kısa vadede aşılmış görüldüğünü ancak ajansa desteğin gelecek dönemde de tüm uluslararası camia tarafından verilmesinin elzem olduğunu belirterek, "Bu noktada Filistin halkı için topladığı 1 milyon dolar tutarında yardımı UNRWA'ya bağışlama kararı alan Afganistan'a en içten şükranlarımı sunuyorum. Birazdan gerçekleştireceğimiz törenle bu yardımı ajans yetkililerine takdim edeceğiz" diye konuştu.

"AFGAN HALKI BU ASİL DAVRANIŞIYLA ULUSLARARASI KARDEŞLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİNİ SERGİLEMİŞTİR"

Çavuşoğlu  Afgan halkının da zor şartlar altında yaşadığını belirterek,  "Afgan halkı bu asil davranışıyla uluslararası kardeşliğin en güzel örneklerinden birini sergilemiştir. Buradan tüm Afgan halkına gönülden şükranlarımızı  gönderiyoruz. Bu gayretlerin en önemli neticesi, yardım kesme tehditleriyle boyun eğdirilmeye çalışılan Filistin halkının asla ve asla yalnız bırakılmayacağını göstermesidir. Filistin davasının müdafaası için önümüzdeki dönemde BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası platformlarda alınan kararların uygulanmasının da takipçisi olacağız" dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye olarak, bölgede var olan çatışmaların durdurulması, sivil savaşların sonlandırılması ve diğer kardeş ülkelerdeki istikrarın ve huzurun güçlenmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini de söyledi.

"YEMEN VE LİBYA'DAKİ SAVAŞLARIN DURDURULMASI İÇİN BU SENE ÇOK DAHA FAZLA ÇABA SARF EDECEĞİZ

İki gün önce Londra'da Ürdün Konferansı'na katılarak, Ürdün'e olan desteklerini yinelediklerini aktaran Çavuşoğlu, Ürdün'ün güçlü ve istikrarlı olmasının Türkiye için önemli ama Filistin için de elzem olduğunu, orada İsrail'in, Ürdün'e yönelik çıkardığı zorlukları da gündeme getirdiklerini belirtti. Çavuşoğlu, "Özellikle Ürdün üzerinden Kudüs'e geçmek isteyenlere İsrail'in çıkardığı zorlukların da altını çizdik. Şimdi Irak'ın yeniden inşası için yoğun çaba sarf ediyoruz. Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın Irak ziyaretini  gerçekleştirdiğini öğrendim. Irak da bizim için önemli bir ülkedir. Bu işgalden ve seçimlerden sonra yeniden ayağa kalkması bizim için önemlidir. İran'a yönelik yaptırımları doğru bulmuyoruz ve İran'ın bu şekilde köşeye sıkıştırılmasının  bölge için de çok riskli ve tehlikeli olduğunu düşünüyoruz. İran'a yönelik desteğimizi de sürdüreceğiz.  Aynı şekilde Yemen ve Libya'daki savaşların durdurulması için bu sene çok daha fazla çaba sarf edeceğiz. Kardeş ülkelerde gözyaşının ve akan kanın durdurulması için Türkiye her zaman yoğun çaba sarf edecektir" diye konuştu.  

Çavuşoğlu, her türlü engelleme çabalarına rağmen Filistin halkının kendi devletinde birlik ve huzur içinde yaşayacağı günlerin er ya da geç geleceğinin altını çizerek,  "Türkiye elindeki tüm imkanlarla Filistin'in hürriyeti ve uluslararası alandaki mücadelesini sürdürecektir" ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından Bakan Çavuşoğlu Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ve büyükelçilerle aile fotoğrafı çektirdi.

Sabah saatlerinde Bakan Çavuşoğlu ile Maliki basına kapalı bir görüşme yaptı. İkili görüşmenin ardından Avrupa Ülkelerinde Görevli Filistin Büyükelçileri İstişare Toplantısı'na katıldı.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@