İstanbul ve Antalya havalimanlarında 20 bin test kapasitesi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Ersoy, Antalya'da 51 ülkenin büyükelçisi, uluslararası ve ulusal basınla 'Güvenli Turizm Sertifikası Programı' kapsamında buluştu.

GENEL 20.06.2020, 14:29 20.06.2020, 14:48
İstanbul ve Antalya havalimanlarında 20 bin test kapasitesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'da 51 ülkenin büyükelçisi, uluslararası ve ulusal basınla 'Güvenli Turizm Sertifikası Programı' kapsamında buluştu. Bakan Çavuşoğlu, İstanbul ve Antalya havalimanlarında günlük 20 bin test kapasiteli test merkezleri kurulduğunu söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy ise Türkiye'nin Güvenli Turizm Sertifikası Programı'nın 70 ülkeye gönderildiğini kaydetti.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesindeki normalleşme sürecinde turizm sektöründe 'Güvenli Turizm Sertifikası Programı' kapsamındaki uygulamalar ve alınan önlemleri yerinde görmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın daveti üzerine Antalya'ya gelen 51 ülkenin büyükelçisi ve uluslararası basın mensuplarıyla buluştu.

Büyükelçiler ve uluslararası ve ulusal basın mensupları, Türkiye'nin tanıtım programındaki 'Yeniden Keyfet' sloganıyla, turizmin başkenti Antalya'daki iki günlük programda uçaklar, havalimanı, otellere transfer araçları, otellerdeki odalardan restorana, sahilden havuzlara sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarıyla ilgili alınan tüm önlemleri ve uygulamaları yerinde deneyimleme şansı buldu.

İŞBİRLİĞİ VE DAYANIŞMANIN ÖNEMİ

Sabah büyükelçilerle kahvaltıda buluşan bakanlar Çavuşoğlu ve Ersoy, ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Covid-19 salgınının tüm dünya için çok zorlu olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Maalesef insanlara verdiği zarar da ortada. Bu salgından dolayı hayatını kaybeden insanların ailelerine başsağlığı diliyorum. Aynı zamanda farklı alanlarda ne kadar zayıf ve güçlü olduğumuz da ortaya çıktı bu salgınla beraber, hem ülkeler arası ilişkiler, hem hükümetler olarak. Bugün yaptığımız iş ise yarını tanımlamak olacak. Pandemi aslında işbirliği ve dayanışmanın öneminin de altını çizdi ve her zamankinden daha önemli hale geldi" dedi.

120'DEN FAZLA ÜLKEYE TIBBİ YARDIM

Türkiye'nin pandemi sırasında aktif bir şekilde diplomasiyi sürdürdüğünü açıklayan Çavuşoğlu, “Katkılarımızı sunmaya çalıştık tüm dünyada COVID-19'la mücadele eden ülkeler için ve inanıyoruz ki bugünlerin ardından umutlu bir şekilde yeniden güzel günler gelecek. Karanlığın ardından her zaman güneş parlayacaktır. Bu zorlu süreçte Türkiye'nin ortaklaşa çalıştığı ülkelerle işbirliği devam etti ve 120'den fazla ülkeye tıbbi ekipman sağladık, ülkemizdeki tüm diplomatik görevlilere de bu imkanları sunduk. Bütün bunların sonucunda koronavirüsle mücadele ederken bir yandan da ne kadar güçlü olduğumuzu kanıtlamış olduk" şeklinde konuştu.TÜRKİYE'DE PEK ÇOK ÜLKEDEN ÖNCE NORMALLEŞME

Türkiye'nin güçlü yanları sayesinde pek çok ülkeden daha önce normalleşme sürecine başladığını anlatan Mevlüt Çavuşoğlu, “Yeni normale başlarken turizm bizim anahtar derecede önemli alanlarımızdan biri. BM global kılavuzlarına uygun bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmemiz gerekti ve önlemler aldık. Haftalardır bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve güvenli, sağlıklı ve hijyenik şartlar altında konuklarımıza turizm uygulamalarımızı sunmaya çalışıyoruz. Turist gönderen tüm ülkelerle irtibatlarımızı sürdürdük ve bu önlemleri ve sağlık sistemimizi de bütün ülkelere açıkladık" dedi.

'HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK'

Sağlık uygulamalarıyla ilgili bilgilerin de gerçek zamanlı olarak ilgili kontak noktalarla paylaşıldığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Bizler bazı ülkelerin Türkiye'yi riskli bir destinasyon olarak listeye alması ya da bu liste süresinin uzatılması konusunda biraz hayal kırıklığına uğradık. Çünkü COVID-19'a karşı Türkiye sağlam bir sağlık sistemi kapasitesiyle dikkatlice önlemlerini uygulamaya devam ediyor. Virüse karşı oldukça güçlü bir şekilde mücadele ettik" ifadelerini kullandı.

'KENDİMİZE GÜVENİYORUZ'

Türkiye'nin sağlık ve turizm endüstrisinin aslında yabancı konuklar için de hazır olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Bizler kendimize güveniyoruz. Turizm ve sağlık sektörlerimize güveniyoruz. Aynı zamanda hazırlıklı durumdayız yeni normal süreci için. Seyahat uyarılarına karşı ve bazı ülkelerin Türkiye'yi riskli destinasyon olarak listelemesine karşı tabi ki bu açıklamalarımızı yapmak istiyoruz. Bu hafta sonunu Antalya'da geçiyoruz ve ne kadar güvenli bir ortamdayız. Sizleri, arkadaşlarınızı ve yurt dışındaki tüm konuklarımızı bu turizm destinasyonlarında ağırlamaktan çok mutlu olacağız" şeklinde konuştu.

ÇEKYA, POLONYA, SLOVAKYA VE MACARİSTAN GÖRÜŞMESİ

Toplantıda bakanlar Çavuşoğlu ve Ersoy, uluslararası basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Çekya'nın Türkiye'yi riskli ülkeler arasında göstermesiyle ilgili soruyu yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Çekya, Polonya, Macaristan ve Slovakya ile video konferans yapıldığını belirterek, “Dün oldukça yapıcı bir konferans gerçekleştirdik. Ancak AB Komisyonu'nun da kararı önemli, komisyonda elinden gelenin en iyisini yapacaklarını söylediler, bu kararı değiştirmek için. Vurguladıkları da şuydu; Türkiye'den özellikle bu dört ülkeyi ziyaret ediyorlar. Bu ülkelerin vatandaşları da gerçekten Türkiye'ye gelmek ve tatillerini burada geçirmek için sabırsızlanıyor. Bizler birlikte çalışmaya devam kararı aldık" dedi.


ALMAN ENSTİTÜSÜ'NÜN KARARINA YANIT

Almanya'daki bir enstitünün 'Türkiye'de bulunan Alman turistler Almanya'ya döndükten sonra test yapılacak' dediğini hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, “Tabi ki farklı ülkelerin farklı prosedürleri var. Türkiye'de bulunan Almanlar da dahil olmak üzere farklı bölgelerden zamanlarını Türkiye'nin farklı bölgelerinde geçiriyorlar. Bundan dolayı aslında bizim yapmaya çalıştığımız şundan emin olmak, Türkiye'ye gelen bütün turistler tatillerini güvenli ve hijyenik ortamda geçirsinler ve güvenli bir şekilde ülkelerine dönsünler" diye konuştu.

'TURİSTLERE PSR TESTİ İÇİN YETERLİ KAPASİTEMİZ VAR'

Ancak bunun bir pandemi olduğuna da dikkat çeken Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, konuşmasına şu şekilde deavm etti:

“Bundan dolayı biz en kötü senaryoya hazırlıklı olmak zorundayız. O yüzden herhangi bir pozitif vaka olursa, eğer bu konukların teste tabi olması gerekiyorsa bizim ülkemizden ayrılmadan önce biz bunu yapmaya hazırız. Aynı zamanda hastaları Türkiye'de tedavi etmek için de hazırız. Hem test kapasitemiz hem sağlık altyapımız birçok ülkeye kıyasla oldukça iyi. Günlük Türkiye'deki test kapasitesi birçok ülkenin daha üzerinde. Sağlık bakanıyla görüşmeler yapıldı. Eğer PCR testi yapmak isterse bir turist bizim buna yeterli kapasitemiz var."

İSTANBUL VE ANTALYA'DA GÜNLÜK 20 BİN TEST

Türkiye'nin uluslararası uçuşların tekrar başlatılmasıyla ilgili farklı ülkeler için farklı tarihler belirlediğini kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Avrupa ülkelerine gelirsek aslında Türkiye benzersiz bir konumda. Çünkü uluslararası havalimanlarında test merkezleri olan bir ülke, özellikle İstanbul ve Antalya havalimanlarında olan test merkezlerimizin kapasitesi oldukça büyük. Günlük 20 bin test yapabilecek durumdayız. Türk Hava Yolları uçuşları başladı. Şu anda İstanbul Havalimanı en yoğun havalimanlarından biri. Yani birkaç Avrupa ülkesi dışındaki diğer ülkeler Türkiye'yi aslında güvenli kabul edip, çoktan uçuşlara ve seyahate başlamış durumda. Ve Almanya'daki 6 farklı temel şehirden uçuşlar başladı."

ALMANYA İLE KRİTERLER BELİRLENECEK

Almanya'nın seyahat uyarısıyla ilgili soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece turizmle alakalı olmadığı ama turizmin bu ilişkilerin çok önemli bir ayağı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:


“Almanya' yaklaşık 3.5 milyon Türk vatandaşımız var ve ülkeye geri dönüş yapmak istiyor. Sayın Merkel ve Sayın Erdoğan bu konuyu konuştu ve birtakım kriterler belirlenmesi gerekiyor. Nedir bu kriterler, ülkelerin sağlık kapasitesine bağlı, turistlere sunduğu güvenlik, sağlık imkanlarını kim belirleyecek. Turizm ve sağlık sektöründeki uzmanlar belirleyecek. Öncelikle zaten uçuşlar başladı AB üyeleri arasında. Dolayısıyla kaç tane AB üyesi ülke korona ile savaşta Türkiye'den daha başarılı. Rakamları karşılaştıracak olursanız Türkiye'nin birçok AB ülkesinden çok daha iyi bir iş çıkarttığını görebilirsiniz. Sadece Avrupa'da değil, dünya genelinde de bu böyle."

UZMAN EKİP GÖNDERİN ÖNERİSİ

Türkiye'nin dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip ülkelerinden biri olduğunu kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Almanya ile diyaloğumuzu ve işbirliğimizi devam ettirmek durumundayız. Sayın Merkel bu planımızdan çok memnun oldular. Bir sonraki toplantı için bir tarih belirleyeceğiz. Sayın Bakan Ersoy, bir mektup hazırladı ve Türkiye'ye gelmeyi planlayan turistler için alınan önlemleri detaylı olarak anlattı. Ben de Heiko Maas ile görüştüm ve şunu önerdik; Türkiye'ye uzmanlardan oluşan bir delegasyon gönderin ve kendi gözleriyle ne gibi önlemler aldığımızı, şartları ve sağlık kapasitesini görsünler ve bizde onların sorularını cevaplayalım. Biz bu konuda son derece açık, net, şeffaf davranıyoruz. Tabi ki bir takım hayal kırıklıklarımız oldu fakat bunun bizim ikili ilişkilerimizi etkileyeceğini zannetmiyorum" dedi.

SERTİFİKA PROGRAMI 70 ÜLKEYE GÖNDERİLDİ

Türkiye'nin Güvenli Turizm Sertifika programını yerinde gören ve dünyaya örnek olabilecek bir uygulama olduğunu belirten uluslararası basın mensupları Bakan Ersoy'a bu programın diğer ülkelerle paylaşılıp paylaşılmadığını sordu. Güvenli Turizm Sertifikası kapsamındaki kriterlerin 70 ülkeye gönderildiğini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, şöyle konuştu:

“Dilerlerse bu sertifika sistemini kullanabilirler. Bizden bu talepte bulunurlarsa da memnuniyetle anlatır açıklarız. Şimdiye kadar yaklaşık 400 otel bu sözleşmeyi imzaladı ve umuyoruz ki otel sayısı 2 binden fazlaya çıkacak. Bu çok şeffaf bir program ve biz bu programda uluslararası şirketlerle çalışıyoruz. Bu şirketlerin birçok ülkede organizasyonları var. Bunların hepsi uluslararası şirketler ve dolayısıyla bu programın detayları onlarla da rahatlıkla görüşülebilir. Bu program otelciler için çok ciddi maliyet getiriyor ve otelcilerin bu maliyeti gönüllü olarak yapması gerekiyor. Bu programı COVID sonrası da devam ettirmeyi planlıyoruz. O zaman belki bazı kriterler çıkartılacak, bazı yeni kriterler eklenecek. Şu an 132 kriter var. Ama bence turizm sektörünün geleceğinde böyle bir program gerekiyor. Burada mesele sadece bir sertifikasyon programı değil, hizmet sektörünün standartlarını da yükseltiyoruz. Uluslararası turizmin geleceği için bence bütün ülkelerin böyle uluslararası bir program başlatması gerekiyor."

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:44
Güneş 05:38
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@