İzmir'in Menderes ilçesinde önceki gün çıkan orman yangınında alevlere müdahalede kullandığı suyu aldığı Tahtalı Barajı'na düşen ve 1 mürettebatın yüzerek karaya çıktığı, gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerindeki 3 mürettebat için arama kurtarma çalışmaları sabahın erken saatlerinde yeniden başlatıldı.

Menderes'in Keler Mahallesi yakınlarındaki ormanda, önceki gün saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenlerin ihbarıyla bölgeye İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 8 uçak, 18 helikopter, 46 arazöz, 13 su ikmal aracı, 7 dozer ve 7 ilk müdahale yer ekibi sevk edildi.

Yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam ederken, havanın kararmasının ardından gece görüşlü yangın söndürme helikopterleri de müdahaleye başladı. Saat 23.53'te içerisinde 3 Kırgızistan uyruklu, 1 Türk mürettebat Mehmet Akif Tutuk'un olduğu gece görüşlü yangın söndürme helikopteri, henüz bilinmeyen bir nedenle müdahalede kullandığı suyu aldığı Tahtalı Barajı'na düştü. Bölgeye polis, jandarma, itfaiye, sahil güvenlik, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. Düşen helikopter enkazı ve mürettebat için olayın ardından arama-kurtarma çalışması başlatıldı. 4 mürettebattan Kırgızistan uyruklu 1 kişi kendi imkanlarıyla yüzerek karaya çıkarken, tedavisi için hastaneye kaldırıldı, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da dün bölgede incelemelerde bulundu.

Fransa'nın başkenti Paris’i tahtakuruları bastı! Fransa'nın başkenti Paris’i tahtakuruları bastı!

ÇALIŞMALAR TEKRAR BAŞLADI

Dün barajda yapılan çalışmalar sonucu ekipler, helikopterin yaklaşık 12 metre derinlikte balçığa saplandığını tespit etti. Kurtarma balonları, barajda su altına indirildi ve helikoptere bağlandı ancak ilk gün sonuç alınamadı. Hava koşulları, suyun dibindeki akıntı ve görüş mesafesinin düşmesi üzerine çalışmalara ara verildi. Havanın aydınlanmasıyla birlikte ekipler bölgeye gelerek arama kurtarma çalışmalarına yeniden başladı. Kurtarma çalışmaları için Jandarma Arama Kurtarma biriminden 10 kişilik ekibin de bölgeye geldiği öğrenildi.

Öte yandan Menderes'teki orman yangını 9 uçak, 20 helikopter ile havadan 54 arazöz, 20 su ikmal aracı, 10 dozer, 10 ilk müdahale yer ekibi, 500 personelle karadan yapılan çalışmalar sonucu 20 saatte söndürüldü. Yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için inceleme başlatıldı.

BİR KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Menderes ilçesinde önceki gün çıkan orman yangınında alevlere müdahalede kullandığı suyu aldığı Tahtalı Barajı'na düşen ve 1 mürettebatın yüzerek karaya çıktığı, gece görüşlü yangın söndürme helikopterlerindeki 3 mürettebat için arama-kurtarma çalışmaları sürerken, 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı öğrenildi. Ekiplerin cesedi kıyıya çıkarmak için çalışmaları sürüyor.

ARANAN 2 MÜRETTEBATIN YERİ TESPİT EDİLDİ

İzmir'de meydana gelen helikopter kazasında Kırgızistan uyruklu 1 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, Türk mürettebat Mehmet Akif Tutuk ile 1 Kırgızistan uyruklu mürettebatın su altındaki yeri tespit edildi.

Ekipler 2 kişiye ulaşmak için çalışmalarını sürdürürken, helikopteri çıkarmak için de çalışma yürütülüyor.

Helikoptere bağlanan kurtarma balonlarının ardından enkaz kıyaya doğru botlar eşliğinde yüzdürülmeye başlandı Olayla ilgili görevlendirilen 2 cumhuriyet savcısı da olay yerine geldi.

1 KİŞİNİN DAHA CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

İzmir'in Menderes ilçesindeki helikopter kazasında yapılan arama kurtarma çalışmalarında, 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. (DHA)