Beyaz Saray-Kirby: "Siviller güvenceye alınmadan Refah harekatını desteklemeyiz" Beyaz Saray-Kirby: "Siviller güvenceye alınmadan Refah harekatını desteklemeyiz"

İrlanda’nın başkenti Dublin’de dün yaşanan bir bıçaklı saldırıda 3’ü çocuk, 4 kişinin yaralanmasının ardından meydana gelen şiddet olaylarında araçlar ateşe verildi, mağazalar yağmalandı. Başkomiser Drew Harris, olaylardan “Aşırı sağ ideolojiyle hareket eden delirmiş, holigan bir kesimi” sorumlu tuttuğunu ifade etti.

İrlanda polisi (Garda) aktardığına göre, Dublin’in Parnell Meydanı’ndaki bir okulun önünde 50 yaşlarında bir erkek bir saldırgan, bıçakla 3 çocuk ve 1 kadını ağır şekilde yaraladı.

Saldırı sonrasında kent merkezine gelen bazı kişilerin araçları ateşe verdiği ve mağazaları yağmaladığı görüldü. Polis, şiddet olaylarında ciddi bir yaralanmanın olmadığını belirterek kent merkezinde kontrolün sağlandığının altını çizdi. Başkomiser Drew Harris, olaylardan “Aşırı sağ ideolojiyle hareket eden delirmiş, holigan bir kesimi” sorumlu tuttuğunu ifade etti.

VON DER LEYEN: "SALDIRI KARŞISINDA ŞOK OLDUK"

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, saldırı ile ilgili açıklamasında, "Dublin'de aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralandığı acımasız saldırı karşısında şok olduk. Yaralılarla ilk müdahaleyi yapanlara ve olay yerine müdahale eden vatandaşlara teşekkür ediyorum. Bu gece düşüncelerim kurbanlarla, onların aileleriyle ve İrlanda halkıyla birlikte" ifadelerine yer verdi.

32 KİŞİ MAHKEMEYE SEVK EDİLDİ

İrlanda’daki şiddet olaylarında İrlanda polisi (garda), 34 kişiyi gözaltına aldığını ve 32 kişiyi ise mahkemeye sevk ettiğini açıkladı. Garda, bugün yaptığı açıklamada, dün yaşanan şiddet olaylarında Dublin kent merkezinde 250 asayiş polisi dahil olmak üzere 400 polisin görev yaptığını belirtti.  

Editör: MURAT ÖZER