Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid bin Muhammad Al-Ansari, Gazze’de ‘kasıtlı açlığagöz yumulmaması ve uluslararası toplumun bu duruma net bir şekilde karşı olması gerektiğini söyledi.

"GAZZE'DE KASITLI AÇLIĞA GÖZ YUMULAMAZ"

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Al-Ansari, yaptığı açıklamada, “Kardeş Filistin halkının sadece kuzey Gazze'de değil, genel olarak Gazze Şeridi'nde maruz kaldığı kasıtlı açlık, göz yumulamayacak gerçek bir felakettir ve uluslararası toplumun bu konuya karşı net bir şekilde durması gerektiğine işaret etmektedir. Televizyonda gördüklerimiz, 300 binden fazla insanın gıda, ilaç, su, elektrik ya da herhangi bir insani yaşam biçiminden yoksun olduğu Gazze'nin kuzeyindeki acı insani durumu ve felaketi yansıtmaktadır” dedi.

KATAR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ AL-ANSARİ: “İNSANİ YARDIM BİR PAZARLIK MALZEMESİ OLMAMALI”

İngiltere’den Ukrayna’ya yarım milyar poundluk ek savunma paketi... İngiltere’den Ukrayna’ya yarım milyar poundluk ek savunma paketi...

Al-Ansari, Katar’ın Ramazan ayı başlamadan çatışmaların durması için çabaladığını ve anlaşma sağlamaya çalıştığını söyledi. Anlaşma masasında ‘insani yardımın’ dahi bir pazarlık malzemesi haline geldiğine dikkat çeken Al-Ansari, “Katar Devleti, ortaklarıyla işbirliği içinde, kutsal Ramazan ayından önce çatışmaları durdurmayı amaçlamakta ve bir anlaşmaya varılması için baskıların devam ettiğini vurgulamaktadır. En kısa zamanda anlaşmaya varmayı ve bunu kutsal aydan önce duyurmayı arzu ediyoruz. İnsani yardımın müzakere masasındaki konulardan biri olması acı vericidir. İnsani yardım konusunun müzakerelerin bir parçası olmaması gerektiğini defalarca söyledik. Gazze Şeridi'nde yaşananlar uluslararası hukukun gerçek bir ihlalidir ve sivillerin korunmasına ilişkin tüm uluslararası norm ve sözleşmelerin açık bir ihlalidir” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Admin Admin