Kremlin’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bugün gerçekleşen telefon görüşmesine dair yapılan açıklamada, iki lider arasında ‘olası bir görüşmeye yönelik hazırlıklar’ dahil çeşitli düzeylerde temasların sürdürülmesine karar verildiği ifade edildi.

RUSYA DEVLET BAŞKANI PUTİN VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN  ARASINDA KRİTİK GÖRÜŞME...

"OLASI GÖRÜŞME DAHİL TEMASLARIN SÜRDÜRÜLMESİNE KARAR VERİLDİ"

Kremlin'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“İki lider, çok yönlü Rus-Türk işbirliğinin çeşitli tarafları üzerinde diyaloğu sürdürdü. Vladimir Putin özellikle, Rusya'nın Karadeniz limanlarından Ukrayna tahıl ihracına ilişkin 'paket' anlaşmalarının feshedilmesi ile Rus gıda ve gübre arzının engellenmesiyle ilgili ilkesel tutumunu özetledi. (Putin) ‘Tahıl anlaşmasının’ Rusya kısmının uygulanmasında tam bir ilerleme olmaması bağlamında, anlaşmanın daha fazla uzatılmasının anlamsız olduğunu kaydetti.

(Putin), Batı'nın Rusya'ya karşı bu anlaşmalarda belirtilen tüm yükümlülüklerini yerine getirir getirmez, İstanbul anlaşmalarına geri dönmeye hazır olduğunu yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile görüştü

RUS TAHILIN ÜCRETSİZ VERİLMESİ DAHİL SEÇENEKLER ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Rusya, gıdaya en çok ihtiyaç duyan ülkelerin talebini dikkate alarak Rus tahılının tedariki için ücretsiz verilmesi de dahil olmak üzere güvenilir seçenekler üzerinde çalışıyordu. Bu konu, geçtiğimiz günlerde St. Petersburg'da düzenlenen ikinci Rusya-Afrika Zirvesi'nde önemli ölçüde tartışıldı. Türkiye ve diğer ilgili devletlerle bu alanda işbirliğine yönelik tutum ifade edildi.

Rus-Türk ortaklığının gündemini görüşen liderler, ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesi, enerji sektöründe ortak stratejik projelerin uygulanması ve turizm endüstrisinde işbirliğine yönelik beklentilere odaklandı. Her iki taraf da, 2022'nin sonunda neredeyse ikiye katlanan ticaretin istikrarlı büyümesinden memnun olduğunu ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki orman yangınlarının söndürülmesindeki yardımları için Rusya yönetimine ve halkına teşekkür etti.

İki lider arasında olası bir görüşmeye yönelik hazırlıklar da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde temasların sürdürülmesine karar verildi."