Akkök Holding’in girişim sermayesi şirketi Akkök Next, Türkiye’nin malzeme teknolojilerine odaklanan ilk dikey derin teknoloji fonu 212 NexT’i kurduğunu duyurdu. Fonun, Türkiye ve dünya genelinde büyüyen derin teknoloji pazarında yenilikçi girişimlere yatırım yapacağı belirtildi.  

212 KURUCU ORTAGI ALİ KARABEY, AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET EMİN ÇİFTÇİ, AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ MELİS ÇİFTÇİ, AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU ÜYESİ ALİZE DİNÇKÖK, 212 KURUCU ORTAĞI NUMAN NUMAN, AKKÖK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI RAİF ALİ DINÇKÖK, AKKÖK HOLDİNG CEO’SU GÖKSİN DURUSOY 

Kimya, enerji ve kompozit başta olmak üzere farklı sektörlerde 23 şirketi bünyesinde bulunduran Akkök Holding, girişim sermayesi şirketi Akkök Next ile 212 NexT’in öncü yatırımcısı oldu. Hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak teknoloji çözümlerine yapılacak yatırımlar, kimyadan tekstile, ambalajdan enerjiye, otomotivden elektroniğe sektörleri dönüştürecek. 

GÖKŞİN DURUSOY: “212 NEXT İLE BU TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİREN GİRİŞİMLERE YATIRIM YAPMAYI AMAÇLIYORUZ” 

2023 Nobel Kimya Ödülü açıklandı... 2023 Nobel Kimya Ödülü açıklandı...

Derin teknolojilere yönelik ilginin küresel olarak giderek arttığına ve malzeme teknolojilerinin itici güç olarak konumlandığına dikkat çeken Akkök Holding CEO’su Gökşin Durusoy, Akkök Next ile hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak 212 NexT’in öncü yatırımcısı olmaktan ve Türkiye'nin malzeme teknolojileri sektöründe inovasyonun ön saflarında yer almaktan gurur duyduklarını belirtti. 

Derin teknoloji girişimlerinin, başta imalat olmak üzere ana sanayiye getirdikleri çözümlerle ilgili sektörlerin önemli oyuncuları olduğunun altını çizen Durusoy, “212 NexT'in de geleceği biçimlendiren girişimleri büyüterek geleceği şekillendirmede katkısı olacağına inanıyoruz. Günümüzde sürdürülebilirlik ve yeşil dönüşüm küresel gündemin ve ekonomik büyümenin ana meselelerinden biri haline geldiğine biliyoruz. Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sanayi 5.0 çerçevesi bu değişimi somutlaştırdı. Malzeme teknolojilerine olan ilgi, bu değişimin yarattığı ihtiyaçlarla birlikte artmaya devam ediyor. Yeni teknolojilerle geleneksel sektörlerin dönüşümü hem karbon emisyonu, atık, su gibi sürdürülebilirlik sorunlarına çözüm olabiliyor, hem de verimlilik artışlarını sağlayarak ekonomik büyümeyi ve rekabet gücünü beraberinde getiriyor. 212 NexT ile dünyanın her yerinden, bu teknolojileri geliştiren girişimlere yatırım yapmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu. 

SELİN ARSLANHAN: “GELENEKSEL SEKTÖRLERİN İHTİYAÇLARINA CEVAP OLABİLECEK TEKNOLOJİLERE ERİŞİM OLANAĞI SAĞLAYACAK” 

Malzeme teknolojilerinde geleceği şekillendiren fırsatları gözlemlediklerini söyleyen 212 NexT’in Yönetici Ortağı Selin Arslanhan, “Türkiye’nin ilk dikey derin teknoloji fonunu hayata geçirdiğimiz için çok heyecanlıyız. 212 NexT, global girişimlere odaklanmasının yanı sıra, Türkiye ekosisteminde de önemli bir boşluğu kapatacak ve geleneksel sektörlerin ihtiyaçlarına cevap olabilecek teknolojilere erişim olanağı sağlayacak. Hem yatırımcılar hem de sanayi için derin teknolojilere erişimi demokratikleştiren bir değer yaratmayı amaçlıyoruz” dedi. 

212 NEXT VE DERİN TEKNOLOJİ HAKKINDA 

Marka tarafından şu bilgiler paylaşıldı: 

“212 NexT, global değer zincirlerinde dönüşüme öncülük eden ileri malzemeler ve yenilikçi derin teknoloji girişimlerine odaklanacak. İleri malzemeler, enerjiden otomotive, biyomedikalden inşaata kadar çeşitli sektörlerde devrim yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda atık ve enerji tüketimini en aza indiren daha temiz, daha verimli çözümler de sunuyor. 

2022 yılında küresel çapta 275 yeni derin teknoloji girişim şirketi kurulurken, bu alandaki girişimler Avrupa’da 19,7 milyar $, ABD’de ise 51 milyar $ yatırım aldı. Dünyada derin teknolojilerle dönüşüm ve buradan hareketle derin teknoloji yatırımlarına olan ilgi artmaya devam ederken, 212 NexT Fonu bu değişimin bir parçası olmak için hayata geçiyor. 212 NexT Fonu, bu alandaki büyüme potansiyelinden faydalanmak, yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için önemli bir alternatif olacak.”