Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Gliwice kentindeki silah fabrikasına yaptığı ziyarette basın mensuplarına konuştu. Morawiecki, Belarus’a giden Wagner askerlerinin göçmen kılığında Polonya sınırıgeçmeye çalışabileceğini belirtti.

 POLONYA BAŞBAKANI MATEUSZ MORAWİECKİ:  "WAGNER, GÖÇMEN KILIĞINDA SINIRI GEÇMEYE ÇALIŞABİLİR"

Gliwice kentindeki silah fabrikasında açıklamalarda bulunan Polonya Başbakanı Morawiecki, “Wagner Grubu'na bağlı 100'den fazla paralı askerin Belarus'un Grodno kenti yakınlarındaki Suwalki kasabasına doğru hareket ettiğine dair elimizde bilgiler var. Bu Polonya topraklarına yönelik yeni bir hibrit saldırıya doğru atılan bir adım. Muhtemelen Belarus sınır muhafızları kılığına girecekler ve yasadışı göçmenlerin Polonya topraklarına girmelerine yardımcı olacaklar, Polonya'yı istikrarsızlaştıracaklar. Muhtemelen kaçak göçmen kılığında Polonya'ya girmeye de çalışacaklar ve bu da ek riskler yaratacak” dedi. 

16 BİN YASA DIŞI GİRİŞİM OLDU

Fransa'nın başkenti Paris’i tahtakuruları bastı! Fransa'nın başkenti Paris’i tahtakuruları bastı!

Başbakan Morawiecki, bu yıl içinde 16 bin yasa dışı sınır geçme girişimi kaydedildiğini belirterek, “Sadece bu yıl, Putin ve Lukaşenko’nun Polonya’ya itmek istediği göçmenler tarafından sınırı yasa dışı yollardan geçmeye yönelik 16 bin girişim oldu” dedi.