ABD Savunma Bakanlığı, Kızıldeniz’de görev yapan güdümlü füze destroyeri USS Carney’in Yemen'deki Husi güçleri tarafından fırlatılan 3 kara saldırı seyir füzesini ve birkaç insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Ryder, ABD'nin Doğu Akdeniz'e ikinci bir uçak gemisi göndererek bölgedeki askeri varlığını artırdığını kaydetti. 

USS CARNEY SÜVEYŞ'İ GEÇERKEN

Pentagon Basın Sekreteri Pat Ryder, dün basın açıklaması yaparak Kızıldeniz, Irak ve Suriye'deki ABD askeri varlıklarının son iki gün içinde füze ve insansız hava aracı saldırılarına karşılık verdiğini ve çatışma başlatmak için bir fırsat olarak kullanan grupları caydırmaya çalıştığını söyledi.

Kızıldeniz’in kuzeyinde görev yapan USS Carney destroyerinin Yemen'deki Husi güçleri tarafından fırlatılan 3 kara saldırı seyir füzesini ve birkaç insansız hava aracını düşürdüğünü ifade eden Ryder, “Bu eylem, Orta Doğu'da inşa ettiğimiz, ortaklarımızı ve çıkarlarımızı korumak için gerektiğinde kullanmaya hazır olduğumuz entegre hava ve füze savunma mimarisinin bir göstergesiydi” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un katıldığı Hanuka kutlamasına ‘laiklik’ tepkileri Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un katıldığı Hanuka kutlamasına ‘laiklik’ tepkileri

PENTAGON BASIN SEKRETERİ PAT RYDER: 'İSRAİL’E DOĞRU FIRLATILDILAR'

Basın Sekreteri Ryder, "Bu füzelerin ve insansız hava araçlarının neyi hedeflediğini kesin olarak söyleyemeyiz, ancak Kızıldeniz boyunca kuzeye doğru, potansiyel olarak İsrail'deki hedeflere doğru fırlatıldılar" dedi.

USS CARNEY SÜVEYŞ'İ GEÇERKEN

ABD, DOĞU AKDENİZ’DEKİ ASKERİ VARLIĞI ARTIRIYOR

Ryder, ABD’nin Doğu Akdeniz’deki askeri varlıklarını artırmaya devam edeceğini vurgulayarak uçak gemisi USS Gerald R. Ford’un Doğu Akdeniz’de olduğunu, USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin ise Doğu Akdeniz’e gitmek üzere Atlantik’i geçtiğinin altını çizdi. ABD Hava Kuvvetlerinin bölgedeki savaş uçağı varlığını arttığı ayrıca belirtildi.